Jak każda forma treningu tak i ćwiczenia rozciągające nóg powinny zaczynać się od rozgrzewki. Pozwoli to uniknąć kontuzji a wykonywanie kolejnych ćwiczeń będzie efektywniejsze. Mięśnie przygotowane do treningu są rozgrzane, zatem kolejne serie ćwiczeń będą sprawiały przyjemność a nie ból.
Zasady wykonywania ćwiczeń
Najlepsze rezultaty w treningu osiągniemy wykonując go regularnie, a nie sporadycznie wkładając w to więcej siły. Najlepiej ten rodzaj ćwiczeń wykonywać pod okiem fachowca, to on kontroluje i oceni próg twoich możliwości, uchroni od nadmiernych obciążeń ścięgien czy nawet bólu. Najlepiej ćwiczenia rozciągające robić tak, aby objęte nimi były wszystkie mięśnie (pleców i karku, klatki piersiowej, bioder, ud i łydek). Współzależność tych mięśni i ich równomierne rozciągnięcie pozwoli nam na osiągnięcie lepszego efekty końcowego.
Techniki rozciągania
Technika statyczno – pasywna to najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób treningu. Może ją stosować każdy gdyż polega ona na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających bez obaw o ból czy uraz. Ćwiczenia na rozciąganie mięśni nóg mogą polegać wyciągnięciu jednej nogi w przód i pod kątem prostym ustawienie stopy na ziemi, drugą nogę opieramy na palcach i poduszce o podłogę i trzymamy tak 20 sekund, wykonujemy to ćwiczenie naprzemiennie. Kolejnym przykładem może być: stajemy w lekkim rozkroku, ręce unosimy nad głowę i robimy skłon raz w jedną stronę, przytrzymujemy i w drugą stronę i przytrzymujemy. Technika aktywna polega na ćwiczeniach na przykład przy drabinkach. Stajemy przy drabinkach twarzą łapiemy oburącz za szczebel drabinki i wykonujemy wymachy nóg raz jedną raz drugą, każda kolejna seria tych ćwiczeń powinna być coraz szybsza. Technika izometryczna opiera się głównie na napinaniu i rozluźnianiu mięśni na 5 do 10 sekund. Ważną rzeczą przy wykonywaniu tego rodzaju ćwiczeń jest rozluźnienie towarzyszące podczas wykonywania kolejnych serii treningowej.
Ćwiczenia PNF
Polegają na rozciąganiu mięśni i zakończeń nerwowych, nie wszyscy wiedzą o tym, że nasze możliwości przy rozciąganiu mięśni zależą również od możliwości i pracy naszego układu nerwowego. Jest to metoda dość bolesna, dlatego nie wszyscy mogą ją stosować. Jedno jest pewne to świetny sposób na rozciąganie mięśni nóg. Jeśli będziemy wykonywać jaw sposób właściwy bardzo poprawi ruchomość stawów. Tą metodę możemy stosować jako uzupełnienie pozostałych technik treningowych.
Co nam daje rozciąganie nóg?
Ćwiczenia rozciągające nóg zwiększają nasze możliwości ruchowe w stawach, poprawiają ukrwienie, wzmacniają nasze ścięgna i pomagają w wyciszeniu organizmu. Poprawiają wygląd i formę brzucha, bioder i nóg. Spędzając w pracy od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie siedząc przy biurku stwarzamy niekorzystne warunki dla naszych nóg i stawów, stają się one ociężałe, a niejednokrotnie są przyczyną powstawania żylaków. Szczególnie ważne jest rozpoczęcie wykonywania tych ćwiczeń, unikniemy w ten sposób problemów z bolącymi stawami czy bolesnością nóg w późniejszym okresie Dlatego dbajmy o nasze nogi, kilka ćwiczeń wykonywanych codziennie uchroni nasz organizm, a my będziemy czuć się lepiej.