Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

, , Tagi , ,

Kręgosłup to bardzo ważna części naszego ciała. Przekonały się o tym zapewne wszystkie osoby cierpiące z powodu bólu pleców. Niestety zazwyczaj prowadzimy siedzący tryb życia, który powoduje poważne obciążenie dla naszego kręgosłupa. Dlatego powinniśmy troszczyć się o jego stan, najlepiej zanim pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Najlepszym rozwiązaniem są systematyczne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.

Jak ćwiczyć bezpiecznie?

Bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie przy wykonywaniu wszystkich ćwiczeń fizycznych, jednak jest wyjątkowo ważne w przypadku kręgosłupa. Zazwyczaj zaczynamy ćwiczenia, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Mogą być one sygnałem świadczącym o skrzywieniu lub zwyrodnieniu kręgosłupa. W takim przypadku przed rozpoczęciem treningu powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Będzie to konieczne także jeśli ćwiczenia spowodują pojawienie się bólu lub jego nasilenie. Nieprawidłowy lub zbyt obciążający trening może mieć poważne skutki dla zdrowia i jedynie pogorszyć stan kręgosłupa.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Gdy mówimy o wzmacnianiu kręgosłupa, chodzi nam oczywiście o wzmocnienie mięśni, które go otaczają i utrzymują we właściwej pozycji. Są to nie tylko mięśnie pleców, ale także brzucha i klatki piersiowej. Doskonałym ćwiczeniem, które możemy wykonać jest tak zwany mostek boczny. Kładziemy się na boku i unosimy tułów, przez cały czas opierając się na przedramieniu. Tułów musi być idealnie prosty, a mięśnie pleców, brzucha, nóg i bioder napięte. Kolejnym ćwiczeniem są spięcia brzucha, które doskonale wzmacniają mięśnie brzucha odpowiedzialne za stabilizowanie kręgosłupa. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wykonywanie klasycznych brzuszków może przeciążyć kręgosłup. Spięcia są pod tym względem bardziej bezpieczne. Wykonujemy je na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Dłonie wsuwamy pod plecy na wysokości kręgosłupa lędźwiowego i unosimy łokcie. Napinamy mięśnie brzucha podnosimy głowę, kark oraz klatkę piersiową, odrywając łopatki od podłoża.

Efekty ćwiczeń

Jeśli wykonujemy ćwiczenia systematycznie i w prawidłowy sposób, powinniśmy zauważyć pierwsze efekty po 2-3 tygodniach. Nie należy nastawiać się na szybkie rezultaty i zmuszać się do intensywnego treningu, żeby je osiągnąć. W ten sposób możemy jedynie nabawić się kontuzji i pogorszyć swoją kondycję. Regularny trening wzmacniający kręgosłup powinien zaowocować przede wszystkim zlikwidowaniem bólu pleców oraz widocznym poprawieniem postawy ciała. Ćwiczenia pomogą nam zredukować garbienie się oraz ułatwią zachowanie odpowiedniej postawy w czasie długiej pracy w pozycji siedzącej.

Zamiast ćwiczeń

Jeśli monotonne wykonywanie kolejnych powtórzeń nas nudzi, możemy pomyśleć o uprawianiu sportu, który będzie miał dobry wpływ na nasz kręgosłup. Zdecydowanie najlepszą dyscypliną jest pływanie, które doskonale wzmacnia mięśnie grzbietu. W czasie biegania kręgosłup zachowuje naturalną pozycję, która jest optymalna z punktu widzenia jego zdrowia, powinniśmy jednak zdecydowanie pamiętać o odpowiednich butach oraz właściwej nawierzchni. Bieganie w nieodpowiednim obuwiu po asfalcie może mieć bardzo zły wpływ na kręgosłup.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Silny ból kręgosłupa powinien być zawsze niepokojącym objawem. Niestety jeśli doszło do poważnych zmian, żadne ćwiczenia, które wykonamy w domu, nie przyniosą rezultatów. W poważnych przypadkach konieczny może stać się nawet zabieg chirurgiczny. Tym bardziej powinniśmy być zmotywowani to zadbania o kręgosłup zanim pojawią się prawdziwe problemy.

Poprzedni

Zasady ćwiczeń ogólnorozwojowych

Zasady diety eliminacyjnej

Następny

Dodaj komentarz