Istnieje wiele przyrządów pomocnych w ćwiczeniach, tak jak na przykład hantle. Służą do ćwiczeń fitness, ogólnych i rozwojowych, jak również do rehabilitacji.
Rodzaje hantli
Produkuje się je w różnych kształtach: długie, krótkie i okrągłe. Możemy je podzielić też ze względu na ciężar; tu różnorodność jest bardzo duża od hantli 0,5 kg do 50 kg. Podział dotyczy także materiału z jakiego są zrobione: winylowe, żeliwne czy piaskowe. Przy tych wszystkich cechach kluczową kwestią jest oczywiście waga.
Wygodne wykorzystanie hantli
Hantle są do wykorzystania zarówno w warunkach domowych jak i w kubie fitness. Pozwala to osobie chcącej wykonać ćwiczenia na wybór miejsca i czasu, a to olbrzymi komfort. Trening domowy jednak powinniśmy skonsultować z profesjonalistą, który ustali harmonogram wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Pozwoli to osobie trenującej uniknąć urazów i osiągnąć zamierzony cel. Możliwość modyfikowania zestawu ćwiczeń uchroni od nudy, a takie zmiany wpłyną na mięśnie pozwalając im na szybszy rozwój.
Jak dobrać odpowiednie hantle?
Wybierając hantle do ćwiczeń powinniśmy kierować się przede wszystkim możliwościami naszego organizmu. Jeśli jesteśmy początkujący najlepiej zacząć od najlżejszych hantli, aby uchronić się przed kontuzjami. Najlepiej wybrać takie, które zaczynają stwarzać opór już przy pierwszych próbach ich podnoszenia. Chodzi tu bardziej o przyzwyczajenia mięśni do pracy z obciążeniem, ale nie zbyt forsownej. Wybierając hantle wykonajmy kilka podnoszeń (zalecane jest 10 do 12) i sprawdźmy czy nie odczuwamy zmęczenia, jeśli tak to wypróbujmy inny rodzaj. Wybór powinien też opierać się na tym co chcemy osiągnąć: siłę czy wytrzymałość. Jeśli już przygotujemy organizm do wysiłku a nasze mięśnie będą mogły wykonać większą ilość serii treningowych możemy zmienić hantle na cięższe.
Ćwiczenia z hantlami dla mężczyzn
Hantle nadają się do ćwiczenia w różnych pozycjach, stojąc, siedząc, czy nawet leżąc. Dostosowując rodzaj ćwiczeń do naszych wymagań możemy wykonywać ćwiczenia w kilkunastu lub kilkudziesięciu seriach. Jeśli chcemy osiągnąć siłę możemy wykonać ćwiczenia polegające na uginaniu przedramion z hantlom trzymaną z góry (w tak zwanym nachwycie) w pozycji siedzącej lub stojącej, lub uginamy nogi w kolanach tułów przechylamy w przód i prostujemy ramiona. Możemy również wykonywać ćwiczenia na przemiennie, przykładem może być trening polegający na siedzeniu z lekko rozstawionymi nogami hantle trzymamy w jednym ręku i od podłogi podnosimy ją na wysokość przedramienia.
Ćwiczenia z hantlami dla kobiet
Dla Pań również jest szereg ćwiczeń z hantlami, pozwalają one nie tylko na osiągnięcie siły czy ładnej sylwetki ale również na poprawę wyglądu biustu a także na spalenie tkanki tłuszczowej. Bardzo wiele wersji treningowych z tymi urządzeniami pozwalają na urozmaicanie treningów w konsekwencji na osiągnięcie zamierzonego celu. Z hantlami można wykonywać wiele ćwiczeń na przykład nożyce, wykroki, uginania czy unoszenia. Wbrew temu jak niektórzy myślą hantle nie pomagają tylko w rzeźbieniu bicepsów, ale odpowiednio zastosowane mogą także pomóc w gimnastyce innych partii ciała, dzięki nim można zadbać o swoja talię.
Ogólne zasady ćwiczeń z hantlami
Hantle pozwalają nam na dobranie odpowiedniego dla nas treningu ale i na ilości czasu jaki poświęcimy na jego wykonanie. Można ćwiczyć od 7 minut nawet do godziny wszystko zależy od nas, od naszej kondycji i efektów jakie chcemy osiągnąć. Profesjonaliści zalecają też zatrzymanie ciężaru na 1 sek. po fazie unoszenia lub przysiadu, pozwala to na uniknięcie ewentualnych urazów czy kontuzji. Ćwiczenia z hantlami, odpowiednia dieta – osiągnięcie tego co sobie zaplanowaliśmy, bez konieczności przebywania w klubach fitness jest na wyciągnięcie ręki.