Cykliczna dieta ketogeniczna

Tagi , , , , ,

Dieta ketogeniczna powstała, jako wspomaganie terapii padaczkowej. Efekty osiągane podczas leczenia zachęciły do wykorzystania jej w celu walki ze zbędnym tłuszczem. Podstawowym założeniem jest zmuszenie organizmu, ale zamiast czerpać energię z węglowodanów pozyskiwał ją z magazynowanego tłuszczu. Ponieważ naturalnym procesem jest przetwarzanie cukrów i przez ich rozkładanie pozyskiwanie „paliwa” do funkcjonowania. Istotą diety jest wstrzymanie dostaw tych cukrów i zmuszenie organizmu, aby poszukał innego źródła energii. Zaraz po węglowodanach są nimi tłuszcze zgromadzone w komórkach na tzw. czarną godzinę, a sięganie po te rezerwy doprowadza w konsekwencji do spalania tkanki tłuszczowej. Taki proces nazywany jest ketozą.

Dla kogo przeznaczona jest cykliczna dieta ketogeniczna?

Typowa dieta ketogeniczna nie jest przeznaczona dla tych, którzy walczą o przyrost masy mięśniowej. Brak glikogenu sprawia, że trening bywa trudny i męczący, a więc i mniej efektywny. Na ich potrzeby wprowadzono w niej pewną modyfikację, tworząc wersję cykliczną. Nie jest to także dieta przeznaczona dla tych, którzy oczekują maksymalnego zredukowania tkanki tłuszczowej. Ostatecznie posiłki składają się z dużej ilości tłuszczu a więc nie eliminują go z organizmu całkowicie. Uzupełnianie białka tłuszczem ma też inny cel. Białko ma możliwość przekształcania się w glikogen aż w 58%. Zadaniem tłuszczu jest oszczędzanie białka i zachowanie go w jak największej ilości.

Podstawowe zasady cyklicznej diety ketogenicznej

Cykliczna dieta ketogeniczna jest odmianą tradycyjnej diety leczniczej opierającej się na białku i tłuszczu oraz maksymalnie eliminującej węglowodany. Nie oznacza to, że ich nie ma w ogóle, a cały proces pozostawania w ketozie sprowadza się do sterowania porcjami węglowodanów. Okresy białkowo-tłuszczowe przeplatają się z okresami węglowodanowymi. Prawidłowy schemat sprowadza się do 6-dniowej diety białkowo-tłuszczowej. Pierwszego dnia proporcja wynosi 85% tłuszczu i 15% białka, drugiego dnia 75% tłuszczu i 25% białka, itd. 7 dzień to ładowanie węglowodanów w dowolnej postaci i ilości z ograniczeniem tłuszczu.

Jak długo stosować dietę?

Odchudzanie z dietą ketogeniczną zapewnia kilka kilogramów zrzuconych w okresie miesiąca jednak charakter jadłospisu ma postać drastyczną i dlatego nie powinien on być stosowany dłużej niż 6-8 tygodni. Wskazany jest też kontakt z lekarzem i wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Podczas diety ilość dzienna węglowodanów nie powinna przekraczać 30 g, a im jest ich mniej tym lepiej. Posiłki powinno się opierać na chudej wołowinie, kurczaku i jajach, a także tłustych rybach. Warto pamiętać, że całkowita eliminacja węglowodanów nie idzie w parze z kształtowaniem masy mięśniowej. Dlatego tylko cykliczna wersja z okresowym ładowaniem węglowodanów pozwala na racjonalne chudnięcie osób aktywnych. Dieta CKD doskonale sprawdza się z ćwiczeniami aerobowymi.

Poprzedni

Jagody goji na odchudzanie

Najlepsze zioła detoksykujące organizm

Następny

Dodaj komentarz