Jak czuć się zdrowo?

21 lutego 2017 Tagi , , , , , ,

Każdy z nas ma gorsze dni, ale nazbyt często przypisujemy temu czarne myśli na temat swojego podupadania na zdrowiu. Często mamy wrażenie, że to już starość i zbliża się koniec życia. Takie nawyki kształtujemy przez całe życie. Nawet młodzi ludzie często narzekają na swoje zdrowie. Tymczasem warto coś zrobić, by poczuć się lepiej.

To ciało czy psychika?

Tu boli, tam strzyka. Ale badania nic nie wykazują. Weźmy pod uwagę, że wiele objawów chorób ma podłoże psychiczne a nie fizyczne. Wówczas osoby rzeczywiście odczuwają ból, chociaż większość lekarzy może wziąć ich za hipochondryków. Każdy człowiek jest wyposażony w mechanizm obronny, który pozwala na przekształcenie emocji w sensacje fizyczne. Niekiedy są one nawet dosyć dziwne lub ekstremalne. Na przykład czasowa utrata czucia w kończynach, czy utrata któregoś ze zmysłów, mrowienie, częstsze oddawanie moczu, czy chociażby klasyczne objawy zdenerwowania czyli biegunka. Nadmierne zdenerwowanie objawia się również charakterystycznym kłuciem w klatce piersiowym, które może zostać pomylone z nadchodzącym zawałem serca. Wielu objawów w ogóle nie łączymy z zaburzeniami psychicznymi, leczymy się raczej witaminami, suplementami, czy idziemy do lekarza, a on wypisuje receptę. Tymczasem przyczyną jest na przykład nadmierne przeżywanie stresu. Należy obserwować kiedy te objawy się nasilają – być może właśnie w czasie lub bezpośrednio po stresującej sytuacji. Objawy nie znikną, dopóki nie uporządkujemy swojej psychiki.

Daj ciału szansę

Gdy zaczynamy odczuwać jakieś objawy, to najczęściej od razu kupujemy jakiś suplement, zażywamy lekarstwo i wierzymy, że to wystarczy. Tymczasem zamiast od razu biec do apteki być może warto dać organizmowi szansę, by sam się uleczył. Organizm każdego człowieka ma ogromne możliwości samouzdrawiania, o ile tylko da mu się szansę. W większości przypadków nie potrzeba żadnych lekarstw, ważne aby po prostu nie przeszkadzać ciału w tym, co zamierza zrobić, a zawsze zamierza wrócić do równowagi. Dlatego najważniejsze to odstawić złe nawyki, a reszta będzie działa się sama.

Odpuść!

Nerwowość i nawał obowiązków sprawiają, że czujemy się wyczerpani. I również w sobie poszukujemy objawów choroby. Przecież tyle mówi się o stresie, jego wpływie na człowieka, niemożliwie, żeby nie zachorować. A gdy zachorujemy wcale nie czujemy się tym zdziwieni. Tymczasem jest to po prostu samospełniająca się przepowiednia. Jakie oczekiwanie taki rezultat. A wystarczy po prostu odpuścić. Oczywiście nie jest to łatwe, ale naprawdę warto nauczyć się, że nie wszystko musi być zrobione od razu. Niektóre rzeczy mogą poczekać, nie ma osób niezastąpionych. Pozwól innym zastanowić się i rozwiązać problem, podczas gdy ty zadbasz o swoje potrzeby i zdrowie. Nie wyszukuj też u siebie na siłę objawów choroby, której nie ma!

Mniej krytyki

Jesteśmy największymi wrogami samych siebie. Nikt tak dosadnie nie wypowie się o nas, jak nasze ego. Dlatego staraj się mniej złościć na siebie. Niektórzy obrzucają się nawet wyzwiskami w myślach. Tymczasem przynosi to tylko krzywdę. Za każdym razem, gdy zacznie wzbierać w nas złość na siebie, spróbujmy zatrzymać ten proces, zanim nabierze tempa. Każdy czasem popełnia błędy i nie jest możliwe by ich uniknąć. Podobnie działa nadmierne ocenianie i wtrącanie się w życie innych. Krytyka sprawia, że nie tylko nie dajemy do myślenia na przykład bliskim, którzy według nas źle postępują, ale również w ten sposób generujemy konflikty. One zaś są przyczyną ogromnego stresu i napięcia. W takich warunkach nikt nie poczuje się zdrowy!

Dopuść do siebie swoje pragnienia i zrealizuj je

Niektóre problemy zdrowotne wynikają z tłamszenia w sobie swoich pragnień. Jeśli jesteś tylko dla innych, a nie dbasz zupełnie o swoje potrzeby, to prędzej czy później możesz zachorować. Człowiek jest stworzony do tego by czuć się spełnionym. Niestety współcześnie wielu z nas po prostu odrzuca swoje pragnienia na rzecz innych, wydawałoby się ważniejszych spraw. Tymczasem dopóki świadomie lub nie będziemy odmawiać sobie własnych potrzeb, nie będziemy w stanie zapewnić ich zaspokojenia nikomu innemu. W rezultacie nikt nie będzie zadowolony i szczęśliwy, a pojawią się choroby, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Zadbaj o potrzeby duchowe

Wielu z nas ćwiczy, ale nie zawsze zwracamy uwagę na to, że to zaspokaja nie tylko potrzeby ciała ale również ducha. Po ćwiczeniach czujemy się bardziej spełnieni i spokojni. To wynik wydzielających się hormonów. Natomiast jeśli pragniemy większego spełnienia, to warto spróbować połączyć potrzeby duchowe z aktywnością. Jeśli chodzimy na jogę, tai chi czy inny rodzaj ćwiczeń, to bądźmy świadomi, że one poruszają energię w ciele i pobudzają rozwój duchowy. Warto spróbować metod medytacyjnych, dobrać je dla siebie. Duchowym doświadczeniem jest nawet świadomy spacer po lesie. Warto korzystać z książek duchowych przewodników by uzupełnić swoją wiedzę. Nie tylko w taki sposób ludzie czują się bardziej spełnieni duchowo. Czują się na tak na przykład gdy są bliżej Kościoła lub wyznają inne religie.

Poprzedni

Uspokojenie organizmu po treningu, czyli cool down

Grupy krwi, a podatność na choroby

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak czuć się zdrowo?”

  1. Wydaję mi się, że czuc się zdrowo może osoba, ktora zachowa jakis balans między psychika a ciałem. Ja zauważylem, że np. zasada picia ok 2 litrów wody codziennie świetnie wplywa zarowno na moje ciało i umysł. Staram sie w miarę regularnie pic wodę Ideau – rano po wstaniu szklankę, za godzinkę kolejną itd. Trzeba pamiętać, ze woda wplywa na działanie naszego mózgu, jeśli organizmowi brakuje wody – człowiek stresuje się, jest zdenerwowany – a równowaga zachwiana. Wystarczy pamietac o butelce wody, np. tak jak ja ideau i popijać w trakcie dnia. Spróbujcie!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz