Czy herbata jest zdrowa?

, Tagi

Herbata jest napojem znanym od wieków. Mogłoby się wydawać, że wiemy o niej już wszystko, jednak herbaciany napar wciąż intryguje naukowców, którzy pragną odkrywać jej coraz to nowsze właściwości. Ten niezwykły napój ma doskonały wpływ na ludzki organizm, jednak tylko wówczas, gdy nie jest spożywany w przesadnie dużych ilościach.

Czy herbata jest zdrowa?

Zdaniem naukowców herbata zawiera w swoim składzie wiele cennych składników. Napój ten nie tylko może poprawiać pamięć czy chronić przed różnego rodzaju alergiami. Picie herbaty może mieć znacznie więcej korzyści dla naszego organizmu, dlatego warto każdego dnia wygospodarować kilka chwil, by móc się zrelaksować przy filiżance swojego ulubionego herbacianego napoju.

Zapobiega chorobom nowotworowym

Herbata, zwłaszcza zielona, okazuje się być niezwykle cennym źródłem związków przeciwutleniających, powszechnie nazywanych antyutleniaczami czy antyoksydantami. Substancje te występują w herbacie wprawdzie w niedużych stężeniach, jednak ich wpływ na nasz organizm jest nieoceniony. Antyutleniacze w naturalny sposób przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, a także mogą zwalczać te, które już istnieją w organizmie (wolne rodniki nie tylko przyspieszają starzenie się skóry, ale mogą też przyczyniać się do mutacji komórek i ich przekształcania się w komórki nowotworowe). Oznacza to, że systematyczne picie herbaty może powstrzymać rozwój zmienionych chorobotwórczo tkanek. Szczególnie cennym składnikiem herbaty jest związek o nazwie galusan epigalokatechiny. Substancja ta skutecznie zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Herbata skrywa w sobie także cenne flawonoidy oraz polifenole, które są wykorzystywane w działaniach antynowotworowych.

Chroni przed depresją

Japońscy naukowcy wierzą, że siła herbaty tkwi nie tylko w jej przeciwnowotworowym działaniu. Ten znany od stuleci napój może także być pomocny w zapobieganiu stanom depresyjnym, zwłaszcza u ludzi w starszym wieku, ale oczywiście nie tylko. Co więcej, systematyczne picie jednej filiżanki herbaty w ciągu dnia może także przyczyniać się do zmniejszenia objawów depresji. Największe znaczenie w zwalczaniu zaburzeń depresyjnych charakteryzujących się obniżonym nastrojem wydaje się mieć zielona herbata. Zdaniem badaczy, picie czarnej herbaty nie ma takich właściwości.

Przedłuża młodość i chroni serce

W składzie herbaty znalezione zostały substancje, które mogą pomóc nam zachować młody wygląd przez długie lata. Wszystko to za sprawą polifenoli oraz flawonoidów, związków wykazujących działanie przeciwutleniające. To właśnie flawonoidy oraz polifenole odznaczają się szerokim spektrum działania – poza tym, że substancje te zmniejszą ryzyko zachorowania na raka, to również biorą czynny udział w ochronie układu krwionośnego. Napar z herbacianych liści jest zalecany więc w profilaktyce takich chorób, jak miażdżyca, nadciśnienie czy nawet zawały serca. Oczywiście napój nie może być zbyt silny i aromatyczny – na filiżankę zaleca się jedną łyżeczkę herbaty.

Warto także wspomnieć o znajdujących się w herbacie garbnikach, które odznaczają się działaniem antyseptycznym. Te organiczne związki chemiczne skutecznie zapobiegają rozmnażaniu się różnego rodzaju chorobotwórczych bakterii oraz wirusów. Garbniki mają jednak nie tylko działanie przeciwbakteryjne. Udowodniono, że te znajdujące się w herbacianym naparze związki cechują się także właściwościami przeciwbiegunkowymi, przeciwzapalnymi oraz przeciwkrwotocznymi.

Odchudza, orzeźwia i relaksuje

Poza herbatą czarną i zieloną, coraz większym zainteresowaniem cieszy się także herbata czerwona, znana pod tajemniczą nazwą pu-erh. Taki napar słynie głównie z działania odchudzającego, dlatego czerwona herbata jest szczególnie chętnie wybierana przez osoby, które są w trakcie odchudzania. W czerwonej herbacie znajdują się przede wszystkim związki, które stymulują enzymy do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzają pracę jelit. Co więcej, czerwona herbata zawiera w swoim składzie także cenne flawonoidy, które chronią naczynia krwionośne i mają działanie przeciwzakrzepowe.

Każdy rodzaj herbaty wspaniale orzeźwia i relaksuje – z powodu występujących w naparze alkaloidów: kofeiny, teofiliny oraz teobrominy. Związki te wspaniale pobudzają, a dodatkowo poprawiają pamięć oraz koncentrację. Najlepsze działanie pobudzające osiąga się przy krótkotrwałym zaparzaniu herbaty (dwie-trzy minuty).

Warto też dodać, że herbata sama w sobie jest napojem bezkalorycznym, więc można pić ją bez obaw, że przybędzie nam kilogramów!

Poprzedni

Pomysły na poranne ćwiczenia

Jakie jedzenie jest lekkostrawne?

Następny

Dodaj komentarz