Czy (i jak) dieta wpływa na samopoczucie?

, , Tagi

Dieta w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie. Właściwe dobrany sposób odżywiania powoduje, że mamy więcej sił, częściej się uśmiechamy, chętniej działamy i widzimy szklankę do połowy pełną, a nie pustą. Przestrzegając racjonalnej, zdrowej i w pełni zbilansowanej diety dbamy nie tylko o stan swojego serca, nerek, wątroby czy kości, ale również o własny nastrój. Jest to bezpośrednio ze sobą powiązane, gdyż dobrze funkcjonujące narządy to również właściwie pracująca głowa, która chętniej na świat patrzy przez różowe okulary.

Jak dieta przekłada się na nasz nastrój?

Możesz przeprowadzić kilka eksperymentów, które pokażą Ci jak spożywane pokarmy wpływają na naszą formę mentalną. Spróbuj na przykład zjeść batonika, żelki, kilka ciastek i popić je słodzonym napojem. Najpierw będziesz mieć wiele energii i chęci do działania, ale gdy spadnie poziom cukru w organizmie odczujesz zmęczenie i niechęć. To właśnie cukier, węglowodany oraz mocno przetworzone produkty negatywnie wpływają na naszą formę fizyczną i mentalną. Zwróć się ku wartościowym produktom i zbilansowanej diecie, a Twoja głowa Ci za to podziękuje!

Kiedy dieta wpływa na samopoczucie?

Gdy jesz za mało

Słynna już dieta 1000 kcal nie ma wiele wspólnego ze świadomym odżywianiem. Zdrowy, aktywny człowiek posiada znacznie większe zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego jedząc tak mało może odczuwać szereg negatywnych skutków. Od braku sił, przez ciągłe rozdrażnienie, wypadające włosy, po zanik miesiączki, omdlenia czy wzrost poziomu kortyzolu, odpowiadającego za stres. Będąc na takiej diecie wyrządzasz krzywdę nie tylko swojemu ciału, ale również głownie, która zapomina czym jest optymizm i chęci do życia.

Gdy jesz za dużo

Spożywanie bardzo dużych posiłków wraz z brakiem ruchu może doprowadzić nie tylko do przyrostu tkanki tłuszczowej, ale również do innych negatywnych konsekwencji. Gdy zjesz za dużo lub po prostu ulegniesz obżarstwu w Twojej głowie szybko zaczna pojawiać się wyrzuty sumienia i negatywne emocje. Dodatkowo przepełniony żołądek wzmaga poczucie ciężkości, a co za tym idzie Twoje nerwy rosną. Jeśli ponadto nie cieszy Cię wygląd Twojej sylwetki, świadomość oddalania się od upragnionej wagi może działać frustrująco.

Gdy Twój organizm nie toleruje laktozy lub glutenu

Jeśli występuje u Ciebie celiakia lub Twój organizm ma problem z trawieniem laktozy najwyższa pora przejść na specjalną dietę. W innym wypadku możesz odczuwać bole brzucha, głowy czy pieczenie w przełyku. Nieodpowiednia dieta w tych przypadkach łączy się również z ciągłym uczuciem zmęczenia i osłabieniem, co w znaczący sposób wpływa na samopoczucie i humor.

Gdy narzucasz sobie rygorystyczne zasady odżywiania

„Od dziś nie jem nabiału”, „przestaję jeść cukier pod każdą postacią”. Znasz to? Chcąc schudnąć lub zmienić wygląd sylwetki najczęściej kierujemy się ku rygorystycznym dietom. A to przeważnie kończy się brakiem energii, rozgoryczeniem, złym humorem i zwątpieniem. Dlaczego? Bo nie da się długo wytrzymać na tak wymagającej diecie, która nie jest dobrana do stylu życia. Wszystkie składniki odżywcze są potrzebne w naszej diecie. Eliminując jeden (np. cukier, białko czy węglowodany) prowadzisz do zachwiania równowagi, a tym samym do gorszego samopoczucia i złego nastroju.

Gdy jesz właściwe produkty

Jeśli do swojej diety włączyć gorzką czekoladę, banany, jagody czy ryby jest pewne, że poczujesz się o wiele lepiej. Będziesz mieć dużo sił, wielki uśmiech na twarzy, a endorfiny nie będą opuszczać Cię ani na krok! Dodatkowo Twój mózg będzie pracował znacznie sprawniej i lepiej, co może przełożyć się na szereg sukcesów zawodowych, ale i prywatnych.

Be Diet Catering, czyli zbilansowana dieta i dobre samopoczucie

Różnego rodzaju eksperymenty dietetyczne mogą przynieść Twojemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Dlatego jeśli chcesz zacząć zdrowo się odżywiać podejdź do tematu z głową. Wybierz dietę, która będzie dobrze zbilansowana, odżywcza i w pełni zaspokoi Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dieta pudełkowa sygnowana przez Ewę Chodakowską, którą otrzymasz bezpośrednio pod drzwi Twojego domu lub biura, jest idealna dla osób, które cenią sobie wygodę.

Poprzedni

Popularne mity na temat treningu siłowego

Kajakarstwo dla początkujących – o czym należy pamiętać?

Następny