Czy kawa jest zdrowa?

28 kwietnia 2015 Tagi , , ,

Jesteś w stanie wyobrazić sobie poranek bez filiżanki ulubionej kawy, albo zaganiane popołudnie bez chwili wytchnienia przy małej latte? Jeśli nie, oznacza to, że kawa znacznie zawładnęła Tobą i planem Twojego dnia codziennego. Zanim zaparzysz sobie kolejną „małą czarną” dowiedz się, czy ten napój nie szkodzi Twojemu zdrowiu.

Dlaczego tak lubimy kawę?

Kawa to często siła napędowa, która popycha nas do działania i pozwala nie zasnąć przed stertą dokumentów na biurku w pracy. Zawarta w niej kofeina działa jak narkotyk, który pozwala nam przetrwać ciężki dzień w pracy i mieć jeszcze siłę na domowe obowiązki. W każdej filiżance kawy znajduje się ok. 90-150 mg tej substancji.

Okazuje się nawet, że ten czarny napój nie tylko dodaje nam energii, ale również polepsza tak zwaną pamięć krótkotrwałą i (teraz uwaga) może na krótki czas zwiększyć nasze IQ! Kawa jest poza tym doskonałą wymówką dla chwili relaksu i perfekcyjnym towarzyszem plotkarskich spotkań. Wybornie smakuje zagryzana świeżym ciastkiem lub lodami. Jak tu jej nie kochać?

 

Zobacz także:
KAWA ZBOŻOWA A ODCHUDZANIE
DOBROCZYNNY WPŁYW KAWY
WPŁYW KAWY NA ODCHUDZANIE

Co powinniśmy wiedzieć o kawie?

Kawa pita z umiarem nie wpływa negatywnie na ludzkie zdrowie. Specjaliści przekonują, że picie około 500 mg kofeiny dziennie (czyli około 4 filiżanek słabej kawy) nie powinno przynieść żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Kofeina staje się trująca jeśli jej dzienna dawka przekroczy ilość 1000 mg. Wbrew pozorom kawa, oczywiście ta pita w rozsądnych ilościach pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak? Przede wszystkim pomaga dotlenić organizm, a to dzięki temu po jej wypiciu jesteśmy w stanie bardziej się skoncentrować na wykonywanych obowiązkach.

Filiżanka małej latte pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia i trawienie. Kofeina przyspiesza też metabolizm, co sprawia, że jej właściwości doceniają szczególnie osoby starające się zrzucić na wadze. Zawarte w niej polifenole mają zbawienne działanie prozdrowotne dla naszego ciała. Przede wszystkim neutralizują one działanie wolnych rodników tlenowych oraz zwalniają procesy starzenia. Naukowcy prowadzący badania nad prozdrowotnymi właściwościami kawy udowadniają, że napój ten pomaga w walce z chorobami takimi jak: marskość wątroby, kamica żółciowa oraz choroba Parkinsona.

Czy kawa jest zdrowa?

Zwolennicy pięknego, zdrowego uśmiechu stanowczo wyrzekają się kawy, a to ze względu na fakt, że może ona powodować żółknięcie zębów i ich przebarwienia. Dużo mówi się również o tym, że kofeina wypłukuje z organizmu wapń, przez co negatywnie wpływa na stan naszych kości. Absolutnie nie należy pić czarnej kawy na czczo zaraz po przebudzeniu, ponieważ w takiej sytuacji może ona powodować wrzody żołądka.

Osoby, które piją zbyt duże ilości kawy mogą wpaść nawet w pewnego rodzaju uzależnienie. Taki stan rzeczy określa się mianem tak zwanego „zdenerwowania kofeinowego”, które objawia się doskwierającym uczuciem niepokoju, nerwowością i ciągłym rozdrażnieniem. W codziennym funkcjonowaniu utrudnione zostają również funkcje zasypiania i spokojnego przesypiania nocy. Kawy nie powinny pić kobiety w ciąży. Nie jest tu mowa o niewielkich ilościach tego napoju, ale o jej dużych dawkach. Specjaliści twierdzą nawet, że przedawkowywanie kawy w ciąży może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Poprzedni

Czy banany tuczą?

Czy mleko tuczy?

Następny

Dodaj komentarz