Czy lody tuczą?

Tagi , , ,

Jest wiele teorii na ten temat, jednak jedna rzecz jest zasadnicza, lody jedzone z umiarem tak jak i wszystkie produkty nie są tuczące, bo lody to przecież nic innego jak zamrożona mieszanka mleka i owoców lub soku z dużą ilością powietrza sprawiającego, że są one puszyste, czasami dodawane są również jajka. Producenci lodów dodają do nich cukier, emulgatory czy substancje zapachowo – smakowe i to właśnie ich zawartość może sugerować kaloryczność tych produktów.

Reakcja organizmu na zimne lody

Naukowcy dowiedzą, że do ogrzania organizmu po zjedzeniu loda potrzebna jest duża dawka energii. Zazwyczaj jest ona porównywalna z ilością energii jaką nasz organizm może wytworzyć.
Z badań wynika bardzo oczywisty wniosek, lody w umiarkowanych ilościach nie mogą być odpowiedzialne za przyrost naszej tkanki tłuszczowej.
Zjedzona ilość kalorii jaką dostarczymy spożywając ten mrożony deser wyrówna nam deficyt, który powstał w trakcie ogrzewania organizmu.

Cukry jako składnik lodów

Najwięcej kontrowersji wzbudza zawartość cukrów bo lody, to jak by nie patrzeć słodycze zawierające cukier i to wcale nie małe ilości. Nie ma co się łudzić, że w lodach znajdziemy inny cukier niż zwykły biały, pozbawiony wartości odżywczych.

Lody ze względu na zwiększoną zawartość cukru, wzmagają wydzielanie w mózgu serotoniny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników kontrolujących nasz nastrój. Zwiększony poziom tej substancji wywołuje uczucie odprężenia i spokoju, działa relaksująco i nasennie.

Lody pomocne w niektórych chorobach

Lekarze polecają lody które przyśpieszają procesy gojenia się ran, na przykład po wycięciu migdałków. Oziębienie wywołane spożycie lodów powoduje kurczenie sie naczyń krwionośnych, co często w połączeniu z witaminą C (zawartą w lodach) przyspiesza proces gojenia.
Paradoksalnie, lody mogą także przynieść ulgę dla bolącego gardła, dzięki obniżaniu temperatury w gardle powodują zmniejszenie opuchlizny. W takich stanach nie musimy się ich obawiać, tylko spożywać rozsądnie.

Czy lody tuczą ??

Czy lody tuczą ? oto jest pytanie na które naukowcy dają dość jednoznaczną odpowiedź – nie – jeśli spożywamy je w umiarkowanych ilościach ograniczając stosowanie dodatków będących często dodatkowymi kaloriami na przykład bita śmietana ajerkoniak czy polewy.

Rozsądek pozwala jeść lody

Biorąc te wszystkie badania i opinie pod uwagę nasuwa się jedno stwierdzenie – lody mogą pomóc w leczeniu, mogą zmniejszać ciśnienie, poprawić nastrój i nie tuczyć o ile zastosujemy się do zasady, że wszystko co w nadmiarze to szkodzi i tuczy.

Lody można spożywać o każdej porze roku z tym, że lepiej jeść je zimą bo osoby mające wrażliwe gardło mogą być narażone na podrażnienia lub nawet na anginy.

A jeśli niezbyt przekonujące są zdania lekarzy i wyniki badań można zawsze skorzystać z zastępstwa i zamiast lodów zjeść sorbet.

Poprzedni

Jakie są zasady odchudzania?

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Następny

Dodaj komentarz