Systematyczne odrobaczanie zwierząt domowych dla wielu jest oczywistą rutyną, którą zalecają lekarze weterynarii. Jednocześnie bardzo niewielu ludzi chociaż raz w życiu przeszło badania na obecność pasożytów. Natomiast naukowcy szacują, że aż 98 procent społeczeństwa ma z nimi problem!
Czy badania kału są w stanie potwierdzić istnienie pasożytów?
Współczesne badania wykonywane dla uzyskania książeczki sanepidu nie są w stanie wykryć pasożytów. Dzieje się tak dlatego, że mają jedynie około dwudziestoprocentową skuteczność, ponadto nie są przygotowane do wykrycia wszystkich pasożytów, a jedynie zaledwie kilku rodzajów. Tymczasem w przewodzie pokarmowym może żyć bardzo wiele pasożytów, a ich istnienia możemy być nieświadomi. Kolejnym powodem dla którego nie dochodzi do wykrycia pasożytów jest ich cykl lęgowy. Nie zawsze w kale widoczne są jaja i martwe pasożyty, ponieważ najczęściej ich rozmnażanie przypada na szczególny czas w miesiącu, czyli pełnię. W pozostałe dni miesiąca kał jest czysty, mimo to problem pasożytów jest jak najbardziej realny.
Objawy, które wskazują na bytowanie pasożytów
Bytowanie pasożytów to najczęściej problemy związane z układem pokarmowym, ale również nawet z psychiką. Często bierzemy je za nietolerancję pokarmową czy depresję. Tymczasem mogą być związane z istnieniem problemu z pasożytami. Do najczęstszych objawów należą:
Ciągłe problemy z układem pokarmowym. Pojawiają się biegunki, zaparcia, wzdęcia, uczucie przelewania się w brzuchu, bóle brzucha, które pojawiają się okresowo. Warto pamiętać, że najczęściej badania nie przynoszą żadnych większych rezultatów i przyczyna bóli pozostaje nieznana.
Wahania wagi. Najczęściej waga zachowuje się dosyć podejrzanie. Na przykład chociaż pojawia się większy niż zwykle apetyt, to organizm nie gromadzi zapasu tłuszczu. Często pojawia się też sytuacja odwrotna – pomimo przyjmowania niewielkich ilości pokarmu istnieje niemożność schudnięcia.
Zespół chronicznego zmęczenia. Osoby zaatakowane pasożytami są chronicznie zmęczone, nie mają na nic energii. Przyczyną jest po prostu niedożywienie. Składniki mineralne z pożywienia są pochłaniane przez pasożyty, zatem niewiele pozostaje dla żywiciela. Częstą konsekwencją jest na przykład rozwój anemii, czyli niedobór żelaza, pomimo zwyczajnej diety zawierającej produkty zwierzęce.
Problemy skórne. Pasożyty bardzo szybko odbierają urodę. Włosy i paznokcie stają się łamliwe, kruche, suche. Przez skórę organizm próbuje usunąć toksyny produkowane przez pasożyty. Skutkuje to powstaniem trądziku, egzemy, łuszczycy i wielu innych problemów skórnych.
Brzydki zapach ciała, halitoza. Obecność pasożytów jest związana z brzydkim zapachem wydzielin ciała, kału, moczu, potu. Nieprzyjemny zapach z ust nie daje się zamaskować zwykłą gumą do żucia.
Zaburzenia układu płciowo moczowego. Wydaje się, że pasożyty nie mają z tym układem nic wspólnego, tymczasem powodują one zaburzenia erekcji, u kobiet powstawanie torbieli i mięsaków narządów płciowych, zaburzenia płodności, ciężkie napięcie przedmiesiączkowe.
Psychiczne objawy pasożytów
Pasożyty są w stanie przejąć nasze emocje i zachowanie. Zaostrzają się choroby psychiczne, a nawet mogą pojawić się takie objawy jak halucynacje, rozwój zachowań neurotycznych, lęków, depresji. Człowiek zainfekowany pasożytami ma również problemy w nocy, często cierpi na bezsenność. Objawy bezsenności najczęściej zaostrzają się w czasie pełni. Pojawia się również potliwość nocna, ślinienie, a także zgrzytanie zębami przez sen.
Jak się badać na obecność pasożytów?
Jak już wspomniano, badanie kału jest raczej mało skuteczne w badaniu obecności pasożytów. Jeśli decydujemy się na nie (jest mało inwazyjne, a wyniki są dosyć szybko), to dobrze jest wykonać kilka serii takiego badania. Jedna próbka niczego nie dowiedzie, ani nie potwierdzi. Szczególnie, że często próbki zanim trafią do laboratorium są przechowywane w niezbyt sprzyjających warunkach, które powodują, że nie nadają się do badania. Skuteczniejszą metodą, chociaż nie tak popularną jest badanie żywej kropli krwi. Pod mikroskopem laborant obserwuje zachowanie komórek krwi. Jeśli w organizmie toczy się jakiś proces zapalny, to organizm reaguje włączając procesy obronne. Widać to w aktywności komórek białych krwi. Na tej podstawie można przypuszczać, że w organizmie są pasożyty, dobrze jest jednak dodatkowo potwierdzić to badaniami kału, ponieważ równie dobrze może chodzić jakiś inny problem zdrowotny. Badanie daje około sześćdziesięcio procentową pewność , że w organizmie znajdują się pasożyty. Kolejnym sposobem na wykrycie pasożytów jest poddanie się badaniu biorezonansem. Jest to badanie o stwierdzonej wysokiej skuteczności, chociaż nie zawsze jest uznawane za wiarygodne przez lekarzy. Polega na pomiarze fal elektromagnetycznych. Każdy żywy organizm je stale wytwarza, jednak są to fale o różnej częstotliwości. Dla pasożytów przypisany jest dany rodzaj częstotliwości. Jeśli urządzenie do rezonansu je wykryje, to mamy prawie stu procentową pewność, że w układzie istnieje pasożyt.