Czy można zbudować duże mięśnie bez sterydów?

Tagi , , , ,

Pasjonaci systematycznie modelujący swoje ciało i spędzający na tej czynności całe godziny tygodniowo. Nie zawsze wykazują odpowiednią cierpliwość potrzebną do zbudowania imponującej masy mięśniowej. Jest to pierwszy krok do sięgania po sterydy, które wprawdzie w dużym stopniu przyśpieszają procesy anaboliczne. Ale też przynoszą wiele skutków ubocznych, a po ich odstawieniu często dochodzi do degradacji tkanek. Wielu zwolenników sterydów wyraża przekonanie, że zbudowanie masy mięśniowej nie jest możliwe bez wspomagania, co oczywiście nie jest prawdą.

Co odpowiada za brak efektów?

Tym, co odpowiada za brak właściwych efektów jest nieprawidłowy plan treningu oraz popełniane przez ćwiczących błędy.

  • Za brak efektywności odpowiedzialne jest w dużym stopniu przetrenowanie. Osoby pragnące w szybki sposób wypracować masę mięśniową często wychodzą z założenia, że im więcej. Dłużej i intensywniej będą ćwiczyć, tym szybciej osiągną efekty. W rzeczywistości przetrenowanie przypomina zjedzony i następnie zwrócony posiłek. Co z tego, że włożyło się duży wysiłek, jeśli nie przyniósł on efektów, zaś jedynie zniszczył mięśnie? Trening to nie wyścig, kto podniesie więcej, tylko zaplanowane i przemyślane ćwiczenia nastawione na cel. Przetrenowanie w konsekwencji prowadzi do aktywacji układu nerwowego, a co się z tym wiąże również pogorszenia przyswajania pokarmów.
  • Kolejny błąd, to stawianie na czas a nie na obciążenie. Wypracowanie dużych mięśni wymaga dużych obciążeń, ale treningu nie powinno się przedłużać. Przepisowe 45 minut do godziny wykonywane ćwiczenia z dużymi ciężarami dadzą lepsze efekty niż długie ćwiczenia z małymi. Nie można też przesadzać w drugą stronę.

A efekty?

  • Brak efektów można zawdzięczać również źle dobranej kolejności ćwiczeń. Podstawowa zasada mówi, że natężenie powinno wzrastać, a nie maleć. Dlatego błędem jest wykonywanie ciężkich ćwiczeń na początku a kończenie treningu lekkimi. Ważnym elementem są ćwiczenia na brzuch, które bezwzględnie powinny być wykonane, jako pierwsze.
  • Ważnym elementem jest odpowiedni wykwalifikowany trener, który będzie pilnował, aby ćwiczenia zostały wykonane poprawnie technicznie. Brak tej wiedzy i wykonywanie na podstawie tego, co się widzi często prowadzi do miernych efektów.
  • Dieta – to temat rzeka, który ma jednak ogromny wpływ na przyrost masy mięśniowej. Problemem może być zarówno rodzaj spożywanego mięsa. W którym białko jest zanieczyszczone cząsteczkami tłuszczu, podobnie jak niektóre owoce morza pożerające nieczystości i zatrute szkodliwymi substancjami. Wykluczony jest gazowany i słodzony napój, który również hamuje proces trawienia i przyswajania białka. Mleko nie powinno pochodzić z folii, bo nasiąka formaldehydem. Konieczne jest natomiast duże spożycie tłuszczy roślinnych w ilości trzy razy większej niż białko. Bezwzględnie należy unikać ratyfikowanego cukru i systematycznie uzupełniać wodę.

Trenując ciało należy pamiętać, że dobrze dobrana dieta oraz długotrwałe, systematyczne i prawidłowo wykonywane ćwiczenia zapewnią nam oczekiwane efekty. W dzisiejszym świecie stosunkowo często widzimy osoby z nadludzko rozbudowany mięśniami (zwłaszcza w telewizji i internecie). Jednak zanim i ty przejdziesz do działania, zastanów się, czy wygląd zewnętrzny osoby. Która ci zaimponowała na pewno został uzyskany w naturalny sposób. Kulturyści oraz inni sportowcy słynący z rozbudowanej muskulatury choć zapewniają. Że efekty w rzeźbie ciała osiągnęli drogą natury, zbyt często mijają się z prawdą.

Być może kieruje nimi strach o utratę szacunku i podziwu. Jeśli marzysz o ponadprzeciętnej muskulaturze to pomimo morderczych ćwiczeń. Rygorystycznej diety możesz bardzo szybko natrafić na ścianę nie do przebicia. Staniesz wtedy twarzą w twarz z okrutną prawdą. Że takich mięśni jakie miewają kulturyści nie da się osiągnąć naturalnymi metodami i być może zaczniesz się zastanawiać. Czy i ty nie powinieneś pójść tą bardziej efektywną drogą na skróty. Zanim jednak podejmiesz tą decyzję, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw w kwestii brania sterydów. Potencjalne korzyści w dłuższej perspektywie mogą bowiem okazać się skórką za wyprawkę.

Poprzedni

Kiedy odchudzanie staje się chorobą?

Jak poprawić się w podciąganiu na drążku?

Następny

Dodaj komentarz