Strona główna Jedzenie Czy ziarna słonecznika tuczą?

Czy ziarna słonecznika tuczą?

58750
4
PODZIEL SIĘ

Słonecznik i kalorie

Nasiona słonecznika są malutkie i niepozorne, więc wsypując je z torebki do miseczki wydaje nam się, że nie mogą zaszkodzić w żaden sposób, jednak każdy, kto lubi ziarna wie, że jedzenie ich po pewnym czasie staje się nałogiem i oglądając w telewizji film lub mecz można w sposób nieświadomy pochłonąć ich całkiem spora porcję.

Innym zagrożeniem jest dodawanie nasion do sałatek czy surówek, tak modne ostatnio. Kiedy indziej zaś ziarna roślin lubimy poddać zabiegowi prażenia, który przede wszystkim ma na celu poprawę smaku ziaren. Aby jednak obecność ziaren słonecznika lub innych stała się w w sałatce wyczuwalna, trzeba ich dosypać całkiem sporo.

Warto wiedzieć, że 100 gram słonecznika to aż 561 kcal, a zjadając taką ilość niemal jej nie czujemy. Osoby, które spożywają ziarna częściej kupują je w większych opakowaniach i nie mają kontroli nad ilością spożytych kalorii. 100 g to zaledwie większa garść, a jej wartość energetyczna dorównuje mlecznej czekoladzie. Słonecznik jest zdrowy i warto dodawać go do potraw, ale w ilościach ograniczonych, bo zjadanie torebki dziennie nawet przy niskokalorycznej diecie może przyczynić się do przybierania na wadze.

 

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.