Czy zumba pomaga w odchudzaniu?

Tagi , ,

Zumba pojawiła się w Polsce niedawno i wciąż jeszcze nie dotarła do wszystkich jej zakątków, ale na świecie robi furorę już od kilkunastu lat ciesząc się powodzeniem nie tylko z powodu jej walorów zdrowotnych, poprawiających kondycję, wzmacniających odporność i wytrzymałość, ale również, jako bardzo przyjemna forma rekreacji. Spotkania na zajęciach zumby są sposobem na pozbycie się ładunku negatywnych emocji i napięć związanych z codziennym stresem. Rytmiczna latynoamerykańska muzyka niemalże zmuszająca do ruchu, a także kipiąca z niej radość życia to doskonałe lekarstwo dla zmęczonej psychiki.

Co to jest Zumba?

Zumba jest połączeniem wielu elementów zaczerpniętych z doświadczeń dyscyplin sportowych oraz tańca. Można w niej znaleźć zarówno tradycyjny aerobic, jak i kroki typowe dla salsy, rumby, samby, reggae, twista, merengue, a nawet tańca brzucha. Z dziedziny sportowej pojawiają się w zumbie elementy treningu interwałowego, kardio, a także ćwiczeń oporowych. Zaletą tej formy aktywności jest jej wszechstronność i uniwersalność. Połączenie tak dużej liczby elementów pozwala na kształtowanie wielu partii mięśni stosując jednocześnie na pozór mało wysiłkowy trening. Jest to z pewnością aktywność dla każdego bez względu na wiek czy wagę ciała, jeśli tylko ma dość samozaparcia, aby regularnie uczestniczyć w zajęciach.

Wpływ Zumby na nasze ciało

Ukrytą zaletą zumby jest to, że pod płaszczykiem dobrej zabawy przemyca celowe ćwiczenia różnych partii ciała, kształtując w sposób niemalże niezauważalny mięśnie pośladków, ud, ramion, bioder i brzucha, a pośrednio wpływa również na siłę naszego serca. Zumba jest też łatwo akceptowalna, ponieważ z założenia ma być świetną zabawą, spotkaniem towarzyskim przy energetycznej muzyce, a nie wyjściem na męczący trening. Zmęczenie traktuje się tak, jak efekt wysiłku po kilku godzinach w dyskotece. Dodatkowo porywająca muzyka zaraża ruchem i wymusza nawet na osobach mniej aktywnych uczestnictwo w ćwiczeniach. Efektem tak dużej dawki ruchu w wielu różnych formach bez wątpienia jest spalanie dużej ilości kalorii, dlatego zumba to świetny sposób na odchudzanie dla tych, którzy nie są w stanie zdyscyplinować się do wykonywania regularnych codziennych serii ćwiczeń oraz dla tych, których kondycja nie pozwala jeszcze na wysiłkowe treningi.

Poprzedni

Najmodniejsze sporty na wiosnę

O wadach i zaletach diety kapuścianej

Następny

1 komentarz do wpisu “Czy zumba pomaga w odchudzaniu?”

  1. Ja niebawem lecę do Gdańska na Zumba Maraton 2015 „Z Zumba Fitness po Zdrowie”. Nie mogę przegapić takiej imprezy 🙂 uwielbiam Zumbę i wszystko z nią związane 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz