Jak dbać o biust?

, , , 2 października 2015 Tagi , , , ,

Nie ma chyba bardziej kobiecego atrybutu niż biust. Nie jest on jedynie symbolem seksualnym, ale tak naprawdę uniwersalnym. Biust to część ciała, z którymi same kobiety powinny czuć się jak najlepiej, niezależnie od jego wielkości. Wszak każdy jest tak samo piękny. Co ciekawe może być jeszcze piękniejszy, również niezależnie od rozmiaru. Warto o niego dbać przez całe życie, aby zdobił nawet na emeryturze. Dbanie o piersi to nie tylko względy estetyczne, ale również zdrowotne. Każda kobieta powinna znać siebie na wylot. Oto kilka porad i wskazówek na temat tego jak dbać o piersi.

   1. Regularne ćwiczenia. Piersi to nie tylko tłuszcz, ale również skóra, tkanka podskórna oraz mięśnie leżące pod nimi. To od nich zależy całokształt biustu. Ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej oraz pleców nie są zbyt skomplikowane, a do ich wykonania używamy hantel lub butelek napełnionych wodą. Ćwiczenia wykonywane są zarówno na leżąco jak i na stojąco. Przydatnym ćwiczeniem jest trening na leżąco poprzez podnoszenie i opuszczanie wyprostowanych ramion równolegle i prostopadle do ciała, trzymając hantle. Nie muszą być one ciężkie, ważna jest ilość powtórzeń. Optymalną ich ilością w serii powinno być osiem, dziesięć powtórzeń. Oczywiście ćwiczenia klatki piersiowej nie powinny zastąpić regularnego, ogólnorozwojowego treningu.
   2. Odpowiedni stanik. Nie ważne czy kobiety są bardzo aktywne, czy na co dzień nie uprawiają zbyt intensywnie sportu – potrzebują odpowiedniego stanika. Zbyt ciasny zaburza cyrkulację krwi, za duży w ogóle nie spełnia swojej roli. Źle dobrany stanik wpływa na postawę ciała powodując garbienie się, co z kolei przyczynia się do zwyrodnień kręgosłupa oraz jest przyczyną dolegliwości bólowych. Stanik powinien być regulowany oraz idealnie podtrzymywać i modelować biust. Aktywne kobiety niezależnie od rozmiaru biustu powinny kupić sportowy stanik. Zabezpieczy to skórę przed nadmiernym rozciąganiem się i przedwczesnym obwisaniem. Każdy stanik czy biustonosz powinien być wykonany z oddychających materiałów, przepuszczających powietrze.
   3. Regularne badania. Rak piersi atakuje coraz częściej, dlatego każda kobieta powinna uczestniczyć w badaniu USG piersi. Jednak o ich stan trzeba zadbać również samodzielnie. W tkance piersiowej często pojawiają się zmiany, ale większość z nich nie jest groźna. Dziwne „guzki” wyczuwalne są na przykład w drugiej fazie cyklu. Piersi są wtedy nabrzmiałe i bolesne. Po prostu gromadzi się w nich woda i nie jest to nic niepokojącego. Każdą wątpliwość warto jednak skonsultować z lekarzem. Piersi dobrze jest badać regularnie. Wyłącznie ich dotykanie nie przynosi większych rezultatów, gdyż łatwo przeoczyć istotne zmiany. Dlatego skórę przed badaniem należy posmarować substancją o konsystencji żelu, na przykład oliwką dla dzieci i badać centymetr po centymetrze. W sprzedaży są specjalne rękawice zwiększające wrażliwość dłoni. Niepokojące oprócz występujących guzków powinny być dla kobiet również zmiany bezpośrednio na skórze, przebarwienia, nagłe zmiany w wielkości, pojawienie się jakiejś wydzieliny.
   4. Codzienna pielęgnacja. Biust jak każda inna część ciała wymaga codziennej pielęgnacji. Jednak większość kobiet o tym zapomina, większą uwagę poświęcając bardziej widocznym częściom ciała. Skóra piersi, ze względu na to, że jest wrażliwa i delikatna wymaga nawet większej uwagi niż skóra pokrywająca inne części ciała. Powinna być odpowiednio nawilżana, warto co jakiś czas wykonywać łagodny peeling oraz masaż. Również kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z pielęgnacji piersi. Dzięki zastosowaniu specjalnych kosmetyków oraz regularnemu masażowi skóra staje się jędrniejsza, lepiej ukrwiona. Unika się w ten sposób powstawaniu szepczących rozstępów, a wracająca po ciąży do odpowiedniego rozmiaru pierś nie obwiśnie. U wszystkich kobiet masaż piersi powoduje ich powiększenie oraz ujędrnienie. To szczególnie ważne także dla kobiet, które w ostatnim czasie znacząco straciły na wadze lub przytyły. Wahania wagi zdarzają się, jednak wskazane jest jej pilnowanie oraz kontrola za pomocą regularnych ćwiczeń i wysiłku fizycznego.
   5. Odpowiednia dieta. Na wygląd piersi wpływa bardzo wiele czynników, w tym także i dieta. Przez całe życie powinna być ona bogata w kwasy omega 3, znane ze swoich właściwości przeciwrakowych. Dieta powinna być bogata w antyoksydanty, oraz witaminy A i E, zwane witaminami młodości. Pozwalają one na zachowanie jędrności oraz odpowiedniego nawilżenia piersi. Istotnym elementem jedzenia powinny być zboża oraz ziarna.
   6. Prysznic naprzemienny. Nie od dziś wiadomo, że skóra lepiej czuje się w chłodzie niż w gorącej temperaturze. Ideałem dla utrzymania odpowiedniej jędrności biustu jest prysznic naprzemienny. Zmusza on naczynia krwionośne do intensywnego kurczenia się i rozszerzania, co przyczynia się do jej ujędrnienia. Ideałem jest rezygnacja z gorących pryszniców oraz kąpieli w wannie. Warto pamiętać, że na skórę biustu działa źle również nadmierne wystawianie na słońce. Promieniowanie słoneczne przyśpiesza starzenie się skóry, a w delikatnych miejscach dzieje się to nawet jeszcze szybciej.
Poprzedni

10 objawów świadczących o zespole jelita drażliwego

7 rzeczy jakich nigdy nie wolno łączyć z alkoholem

Następny

Dodaj komentarz