Jak dbać o trzustkę?

, Tagi , , ,

Trzustka to bardzo istotny narząd w naszym organizmie. Jednocześnie dotyka ją jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, który w porę nie wykryty jest częstą przyczyną śmierci. Trzustka natomiast nie daje wielu objawów choroby, a kiedy w końcu pacjenci wybierają się do lekarza z dziwnymi objawami ze strony układu pokarmowego, okazuje się, że jest już za późno na ratunek. Dlatego właśnie warto codziennie dbać o ten narząd i nie zapominać o nim.

Funkcja trzustki w organizmie

Trzustka to przede wszystkim bardzo ważny gruczoł wydzielający enzymy trawienne. Bez niej strawienie czegokolwiek jest po prostu niemożliwe. Inną ważną funkcją trzustki jest wytwarzanie insuliny. Jej zaburzenia prowadzą do rozwoju cukrzycy, a także prowadzą do poważnych zmian hormonalnych, potrafią bardzo utrudnić życie. Bez trzustki nie byłby w ogóle możliwy proces trawienia.

To jej nie służy

Jednocześnie narząd ten jest bardzo delikatny i wrażliwy. Nie lubi wielu czynników, którymi bezmyślnie karmimy organizm, nie zastanawiając się nad tym jakie będzie to miało skutki. Przede wszystkim trzustka cierpi, gdy podaje się jej nadmierne ilości zwykłego cukru dodawanego do potraw, przetworzonego jedzenia, słodyczy oraz napojów gazowanych. Grzechem dla trzustki są ciasta i ciastka na bazie cukru i pszenicy, o bardzo wysokim indeksie glikemicznym. Bardzo kiepsko na trzustkę wpływają również popularne bułki z kapustą i grzybami, z mięsem, oraz mini pizze. Nie lubi też nadmiaru cukrów prostych pochodzących nawet z naturalnych źródeł, takich jak fruktozy z owoców oraz glukozy na przykład z miodu. Dieta bardzo tłusta, oparta na ciężkostrawnym mięsie, nie jest dla trzustki dobra, powoduje jej zaburzenia. Normalna ilość soku produkowanego przez trzustkę w ciągu jednego dnia to jeden litr. Natomiast przy diecie ciężkostrawnej zmuszona jest ona do większej produkcji. Niektórzy ludzie jednak nie dostarczają sobie odpowiedniej ilości płynów, co utrudnia jej zadanie. Jeśli dieta jest zbyt tłusta, to pojawiają się charakterystyczne oleiste stolce. Tłuszcz w stolcu sugeruje, że narząd ten nie radzi sobie z przetworzeniem. Trzustka nie lubi nadmiaru surowych rzeczy, które również są ciężkostrawne. Trzustce nie służą bardzo popularne serki słodkie homogenizowane, jogurty słodzone. Oprócz tego trzustka cierpi z powodu nadmiernego spożywania alkoholu pod każdą postacią, oraz przez palenie papierosów.

To jest dla niej dobre

Trzustka przede wszystkim lubi jedzenie jak najmniej przetworzone, naturalne, lekko strawne, bogate same w sobie w enzymy i mikroelementy. Jedzenie powinno być odpowiednio przyprawione, służą trzustce takie przyprawy jak goździk, kardamon, cynamon, pietruszka , kolendra. Znacząco ułatwia dodawanie przypraw proces trawienia i odciąża trzustkę. Ważne jest spożywanie posiłków ciepłych, świeżych i gotowanych. Dla trzustki bardzo istotne są również regularne pory żywienia, nie służy jej nocne podjadanie. Warto by w diecie znalazły się świeże oleje tłoczone na zimno, a także nasiona i pestki. Trzustka lubi również suszone owoce. Okazuje się, że trzustce służą warzywa z rodziny kapustnych. Mają wysokie działanie przeciwzapalne. Ponadto mają działanie antynowotworowe, dzięki czemu osłaniają ten organ przed rozwojem choroby.

Zioła na trzustkę

Uzupełnieniem diety wspomagającej trzustkę powinny być napary z ziół wypijane jako herbatka na przykład niedługi czas po posiłku. Spożywanie ziół pomaga również w zabezpieczeniu trzustki przed zapaleniem oraz innymi niedomaganiami z jej strony. Czołowym ziołem, na jakie warto zwrócić w tym wypadku uwagę jest ostropest plamisty. Jest to zioło zbawienne nie tylko dla trzustki, ale dla całego układu pokarmowego. Reguluje wydzielanie enzymów i żółci, przez co organy pracują w większej harmonii i żaden nie jest przeciążony. Dobrze działają również mieszanki ziołowe, takie jak na przykład mięta, nagietek, lawenda, werbena.

Oczyszczanie trzustki

Każdy z nas chociaż kilka razy w życiu powinien przeprowadzić oczyszczanie trzustki. Jest ono w stanie zapobiec wielu chorobom i problemom związanym z tym właśnie narządem. Istnieje wiele metod oczyszczania tego narządu, jakie można odnaleźć bez problemu w internecie. Istotne jest jednak, by nie podchodzić do tego ze zbyt wielkim entuzjazmem. Wszystko wymaga przygotowania i rozsądku. Nagła zmiana diety będzie wielkim szokiem dla organizmu i przyniesie więcej trudności, a nawet poważniejszych problemów, niż korzyści. Na co najmniej trzy dni przed właściwym oczyszczaniem trzeba wprowadzić bardziej łagodną dietę, najlepszym wyjściem jest przejście na dietę wegetariańską w tym czasie. Zalecane jest by dni, gdy stosujemy dietę wegetariańska lekko strawą przeplatać z właściwym oczyszczaniem trzustki. Do jej oczyszczania zalecane są takie zioła jak ostropest plamisty, oraz produkty spożywcze jak wywar z fasoli, sok z ogórków, drożdże. Ważne w procesie oczyszczania trzustki jest ruch, przebywanie na świeżym powietrzu, ale również masaż miejsca położenia trzustki.

Poprzedni

Zasady budowania siły

Zwiększanie odporności dziecka

Następny

Dodaj komentarz