Dieta cytrynowa i jej efekty

Tagi , , , , , , , , , ,

Dieta cytrynowa to nie tyle, co sama dieta odchudzająca ale przede wszystkim świetna kuracja, która pozwala oczyścić organizm z toksyn. Oparta jest na kilku prostych regułach, do których trzeba się konsekwentnie stosować, dlatego niektórzy określają ją, jako rygorystyczny, a nawet drakoński sposób żywienia. Podstawą diety jest oczywiście odżywianie organizmu sokiem z cytryny, która ma za zadanie oczyścić organizm i usprawnić procesy metaboliczne. Dieta  została rozpowszechniona dzięki książce Petera Glickma: „Schudnij, zyskaj energię i bądź szczęśliwsza w 10 dni”. Zobacz, na czym polega dieta cytrynowa oraz kto może ją stosować i jakie niesie ze sobą efekty.

[AdSense-A]

Zasady diety cytrynowej

Można powiedzieć, że dieta opracowana na bazie cytryn jest szczególną odmianą głodówki. Jej podstawą jest przygotowanie lemoniady, którą to należy pić 5- razy dziennie po jednej szklance. Spożywanie tego napoju ma za zadanie usprawnić trawienie i usunąć zbędne toksyny z organizmu. Pierwszą szklankę soku najlepiej wypić na czczo, a następnie na 20 minut przed każdym posiłkiem. Bardzo ważne jest, żeby podczas trwania kuracji unikać spożywania soli, gdyż ma ona zdolności zatrzymujące wody w organizmie.

Dieta może być stosowana maksymalnie przez 14 dni! Dłuższe stosowanie może doprowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych, a ćwiczenia fizyczne to do wycieńczenia organizmu.

Jak działa cytryna?

Cytryna to bardzo cenne źródło witaminy C oraz w mniejszym stopniu witamin A, B i E. Zawiera ona naturalne pektyny, minerały i mikroelementy, takie jak potas, wapień, magnez, sód oraz żelazo. Cytryna stymuluje układ pokarmowy, wspomaga wypróżnianie oraz w sposób naturalny redukuje uczucie głodu.

Przepis na lemoniadę

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Podstawą diety cytrynowej jest przygotowanie napoju będącego głównym składnikiem diety. Potrzebne produkty to świeże cytryny, 300 ml ciepłej wody, 2 łyżeczki syropu klonowego oraz szczypta pieprzu cayene, który przyspieszy metabolizm.[/colored_box]

Skutki uboczne

Jak każda kuracja odchudzająca, także i dieta cytrynowa może wywoływać skutki uboczne.Jedną z największych jej wad, zresztą jak każdej innej głodówki jest jej krótkotrwały efekt. Poza tym cytrynowa kuracja może mieć negatywny wpływ na stan i wygląd naszej skóry, dlatego nie zaleca się jej osobom, które takowe dolegliwości już miewali. Dodatkowo w trakcie trwania kuracji mogą wystąpić uciążliwe dolegliwości, a wśród nich: ospałość, biegunka czy bóle głowy. Dieta cytrynowa ze względu na to, że opiera się praktycznie wyłącznie na piciu wcześniej przygotowanej lemoniady odbiera organizmowi szansę uzupełniania składników odżywczych. Zdarzyć się może, że zbyt intensywna głodówka w konsekwencji stwarza niebezpieczeństwo występowania drgawek a nawet nadwyrężenia organizmu. Dlatego też trzeba dokładnie obserwować zachowania naszego ciała, a w razie wątpliwości, czy szczególnie złego samopoczucia zaprzestać stosowania kuracji.

Poprzedni

Dlaczego oliwa z oliwek jest lepsza od oleju?

Skutki niedoboru magnezu

Następny

1 komentarz do wpisu “Dieta cytrynowa i jej efekty”

  1. aha, ale sok z cytryny nie powoduje zachwiania soku żołądkowego? Ja na razie nie chcę robić takiej kuracji, tylko pić mniejsze ilości soku, dla zdrowia, jak mi to będzie odpowiadać, to może przejdę…czy mogę przez ten sok mieć zgagę?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz