Refluks nie należy ani do przyjemnych, ani do łatwych w leczeniu schorzeń, jednak najczęściej u małych dzieci jest wynikiem niedorozwoju wszystkich składowych układu pokarmowego i mija samoistnie, wraz ze wzrostem dziecka. Co jednak zrobić gdy mijają kolejne miesiące życia naszej pociechy, a refluks nie mija, a wręcz przeciwnie, zaczyna coraz bardziej przeszkadzać w codziennej aktywności dziecka? Aby poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością, trzeba zrozumieć, jakie mechanizmy powodują refluks i jak minimalizować dyskomfort, jaki on podoruje.
Skąd się bierze refluks?
Refluks u dzieci, podobnie jak u dorosłych, to jednostka chorobowa związane albo z niedojrzałością zwieracza przełyku albo, z zaburzeniem jego naturalnych funkcji. Nieprawidłowe lub niecałkowite zamkniecie tego zwieracza, powoduje, że treść żołądkowa powraca do przełyku, powodując podrażnienie, pieczenie i uszkodzenia naturalnej równowagi w środowisku biologicznym dolnych dróg oddechowych. U niemowlaków o istnieniu refluksu mogą świadczyć nie mijające z wiekiem, silne ulewania, natomiast u starszych dzieci to właśnie pieczenie, a nawet ból w dolnych odcinkach gardła, może świadczyć o występowaniu tego schorzenia.
Warto wiedzieć, skąd się wziął refluks u dziecka
Odpowiednia diagnostyka, to podstawa do efektywnej walki w refluksem. Dlatego wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty, to absolutna konieczność. Dopiero bowiem ocena tego czy refluks powodują zaburzenia czynności zwieracza przełyku, czy jego wada wrodzona, czy w końcu nadmierna aktywność dziecka, pozwoli na dobranie optymalnej, a więc skutecznej terapii.
Dieta dla dzieci
Leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne to jedno. Warto jednak zadbać o zdrowe, właściwe przy refluksie żywienie, które może nie tylko znacznie przyspieszyć leczenie tego schorzenia, ale też niemal całkowicie zlikwidować przykre dla dziecka skutki, takie jak zgaga, pieczenie czy stany zapalne w gardle. Aby dieta była właściwa, powinniśmy przede wszystkim skupić się na lekkostrawnych, gotowanych lub duszonych potrawach i do minimum ograniczyć smażenie.
W diecie dziecka na stałe powinny zagościć : chude mięso, chude produkty mleczne, gotowane warzywa i niegazowane napoje oraz delikatne przyprawy. Wyeliminować z kolei należy wszelkie przyprawy powodujące wzmożoną produkcję kwasów żołądkowych, a więc ostre i kwaśne. Niewskazane są produkty w zalewie octowej ani w oleju. Absolutnie nie należy dziecku podawać smażonego mięsa. Słodycze, owoce, fast food to także produkty, które mogą wzmagać objawy refluksu, także warto je zastąpić tymi, które normalizują poziom kwasów w układzie pokarmowym – w niewielkich ilości na pewno nie zaszkodzi też ciasto drożdżowe czy biszkoptowe.
Istotna wielkość posiłków
Dla dzieci z refluksem najbardziej właściwą metodą żywienia jest „często a niewiele”. Dlatego przygotowując menu, warto tak rozplanować posiłki, żeby dziecko się nie przejadało, ale też nie odczuwało głodu. Najbardziej racjonalną metoda jest podział posiłków na 5 – 6 porcji w ciągu dnia, w ramach których dostarczymy dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, bez narażania go na ból i pieczenie przełyku.