Cholesterol to nasz cichy zabójca, pojawiający się nagle po latach zaniedbywania diety, objadania się tłustymi, smażonymi potrawami. Przesadzania z szybkim jedzeniem, solą, węglowodanami. Niezdrowy tryb życia, brak regularności posiłków i ciągłe stołowanie się poza domem sprawiają. Że nagle podczas kontrolnego badania dowiadujemy się o tym problemie. Poziom cholesterolu podnosząc się nie daje żadnych objawów zewnętrznych i na tym polega jego szczególna szkodliwość. Przyczyniając się do zwężania naczyń krwionośnych powoli prowadzi do miażdżycy. Jeśli nie zostanie wykryty w czasie kontrolnych badań poinformuje o swoim istnieniu zawałem serca.
Przyczyny wysokiego cholesterolu
Na wysoki poziom cholesterolu (powyżej 160 mg/dl LDL) pracuje się latami. Dlatego warto dbać o dietę od wczesnej młodości, uczyć własne dzieci prawidłowego odżywiania. Zastępować złe produkty dobrymi, przyzwyczajać do smaków warzyw, miodu, pełnoziarnistego pieczywa, jednak, kiedy już cholesterol się pojawi, konieczne jest odpowiednie działalnie, aby go wyeliminować. Najważniejsze jest uregulowanie trybu życia i odpowiednia dieta. Jej podstawowe założenia są łatwe do zapamiętania.
- Wyłączenie z diety jak największej ilości produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak mięso wieprzowe, wołowe, oraz masło. Dopuszczalne jest spożywanie białego mięsa z kurczaka, pieczonego w folii lub gotowanego na parze, lekkiej margaryny do chleba.
- Wyłączenie z diety śmietany, tłustego mleka, gęstych zaprawianych sosów na zasmażkach. Zastąpienie w sosach i zupach chudym jogurtem lub vinegrette z dobrą oliwą.
- Ograniczenie spożycia tłustych serów, zwłaszcza żółtych, pleśniowych i topionych, zastąpienie ich chudym twarogiem lub jogurtem.
- Systematyczne spożywanie trzy razy w tygodniu chudych ryb bogatych w kwasy omega-3, szczególnie dorsza lub owoców morza.
- Wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw i owoców bogatych w witaminę C, jak cytrusy, kalafior, kapusta, brukselka, porzeczki, papryka.
- Zastąpienie smażenia gotowaniem na parze lub pieczeniem w piekarniku bez dodatku tłuszczu.
- Wprowadzenie do diety sprzyjających dobrej frakcji cholesterolu HDL produktów z pełnego ziarna – pieczywa, kasz, suszonych owoców, jabłek ze skórką. Te ostatnie są absolutnym pogromcą złego cholesterolu, a efekty daje już 1-2 owoce dziennie.
- Dodawanie do potraw produktów bogatych w błonnik – otręby, płatki zbożowe.
- Wprowadzenie do menu lecytyny w postaci potraw z soi lub preparatów.
- Całkowita rezygnacja z fast foodów i przekąsek typu chipsów czy frytek.
- Zastąpienie słodyczy galaretką czy sałatką owocowa, albo sorbetem.