Dieta ektomorfika

, Tagi , ,

Ektomorficy w przeciwieństwie do endomorfików z reguły mają problem w przybraniu na wadze. Charakteryzują się drobną budową ciała, praktycznie niewidocznymi mięśniami i znikomą ilością tkanki tłuszczowej. Mimo spożywania dużej ilości pokarmów nie są w stanie ruszyć swojej wagi. Co zrobić, żeby chociaż trochę pozbyć się tego problemu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jaką dietę stosować, żeby przybrać na wadze.

W czym tkwi problem?

Badania wykazują, że ektomorficy swoją przypadłość zawdzięczają niczemu innemu jak własnym hormonom. W ich organizmach dominuje hormon nazywany T3, który produkowany jest przez tarczycę i znacznie przyspiesza nasz metabolizm. Co więcej w przypadku zwiększania kaloryczności posiłków przemiana materii u ektomorfika potrafi przyspieszać i bardzo szybko spalać dostarczane organizmowi substancje odżywcze.

[AdSense-A]

Co więcej przez nadmiar hormonu T3 ektomorficy są zwykle bardziej nerwowi i ruchliwi, a ich skłonność do przybierania na wadze jest praktycznie zerowa. W wyniku działalności hormonów osoby takie mają również podwyższoną temperaturę ciała, co powoduje, że zużywają oni większe ilości energii w porównaniu do innych wykonujących tę samą czynność.

Dieta ektomorfika

Dieta ektomorfika powinna nie tyle bazować na zwiększonej kaloryczności spożywanych przez nich posiłków, co na ich odpowiednich właściwościach odżywczych. Przy tak szybkiej przemianie materii ektomorficy dość skutecznie pozbywają się z organizmu cennych składników odżywczych, dlatego ich wartości cały czas powinny być uzupełniane. Nie należy spożywać ociekających tłuszczem dań, gdyż przyczynią się one nie tylko do spowolnienia metabolizmu, ale również do odłożenia się tkanki tłuszczowej. W diecie wskazane są duże ilości warzyw, soki warzywne i owocowe, które pobudzą apetyt.

W zależności od tempa metabolizmu oraz indywidualnej wagi ektomorfika dieta powinna składać się  z przeważającej ilości węglowodanów, zaś pozostałą część powinny stanowić tłuszcze i białka. Jeśli ektomorfik ocenia swój metabolizm na bardzo szybki, to powinien przyjmować 60-65% węglowodanów, zaś pozostałe składniki (mniej więcej pół na pół) powinny stanowić białka i tłuszcze. Jeśli zaś procesy metaboliczne zachodzą średnio szybko, może on spożywać 50-55% węglowodanów i analogicznie – pozostałe 45-50% powinny stanowić proteiny i tłuszcze.

Okazuje się również, że osoby zmagające się z brakiem przyrostu wagi powinny spożywać dziennie nawet 70 kcal na każdy kilogram masy ciała. Całkowita ich ilość może wynosić nawet 3500 kcal dziennie pod warunkiem oczywiście, że nie będą to tak zwane puste kalorie.

Przykładowe posiłki:

  • Omlet z trzech białek i jednego całego jaka z dodatkiem płatków owsianych, orzechów, owoców i miodu.
  • Pierś z kurczaka z dodatkiem brązowego ryżu, oliwy z oliwek i brokułów
  • Ziemniaki, filet rybny (może być dorsz), oliwa z oliwek i surówka

Ektomorficy w celu przybrania na wadze powinni unikać również sytuacji stresowych. W miarę możliwości powinni unormować swój tryb życia i poświęcić sporo czasu na relaks i wypoczynek. Co więcej należy unikać również zbyt dużego wysiłku fizycznego, jedyne na co może pozwolić sobie ektomorfik to 2-3 treningi na siłowni tygodniowo z zastrzeżeniem, że jego ćwiczenia będą nastawione na budowę masy ciała, a nie spalanie zbędnych kalorii, których przecież taka osoba nie ma.

Poprzedni

Dziecko na siłowni – za i przeciw

Dlaczego z wiekiem tyjemy?

Następny

Dodaj komentarz