Dieta sokowa

, Tagi , ,

Spośród wielu różnego rodzaju diet oczyszczających szczególnym zainteresowaniem cieszy się kuracja opierająca się na spożywaniu soków owocowo-warzywnych. Taka dieta nie tylko doskonale oczyszcza układ trawienny i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby, ale wpływa na cały organizm.

Jak przygotować się do diety sokowej?

Zanim przystąpimy do oczyszczania organizmu przy pomocy soków, warto wcześniej starannie się przygotować. Już na około tydzień przed rozpoczęciem sokowej diety owocowo-warzywnej należy wyeliminować z menu tłuste i obfite posiłki. Natomiast na dwa dni przed kuracją sokową zaleca się spożywanie dużych ilości świeżych owoców i warzyw, które w naturalny sposób przygotują cały organizm do diety. Dzięki temu jednocześnie naszemu organizmowi łatwiej będzie utrzymać właściwą równowagę kwasowo-zasadową. Na jeden dzień przed rozpoczęciem kuracji owocowo-warzywnej zaleca się także oczyszczenie jelit. Przyjmowanie płynnych pokarmów może prowadzić do zatrzymania się treści pokarmowej, która będzie zalegać w jelitach. Jeśli usuniemy resztki produktów, wówczas wyeliminujemy ryzyko rozwoju szkodliwych metabolitów, a nasz organizm zostanie lepiej oczyszczony.

 Jak długo można stosować dietę sokową?

Kuracja na bazie soków może być stosowana właściwie o każdej porze roku, ale nie częściej niż jeden dzień w tygodniu. Taka dieta wydaje się być znacznie bardziej bezpieczna dla organizmu w porównaniu z kilkudniowymi kuracjami odchudzającymi czy oczyszczającymi.

Warto dodać, że dieta sokowa to nie tylko świetny pomysł na usunięcie z organizmu szkodliwych toksyn. To również doskonały sposób na uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych, zwłaszcza, że świeże owoce i warzywa stanowią cenne źródło tych najważniejszych dla naszego organizmu substancji odżywczych.

Program diety sokowej

Po wstępnym przygotowaniu organizmu do kuracji owocowo-warzywnej, możemy przystąpić do realizacji programu diety. Takie oczyszczanie organizmu może trwać jeden dzień, ale znane są także dwu, trzy czy nawet sześciodniowe diety sokowe. Dietę najlepiej rozpocząć od wypicia rano szklanki ziołowej herbaty. Około godziny dziesiątej należy wypić pierwszą porcję soku owocowego (jeśli nie mamy problemów z wątrobą, możemy sięgnąć po dowolny sok: jabłkowy, grejpfrutowy, porzeczkowy). Jeżeli natomiast jesteśmy na diecie wątrobowej, wybierzmy sok pomarańczowy lub winogronowy. Drugą porcję soku najlepiej wypić pomiędzy godziną dwunastą a trzynastą. Można sięgnąć po sok marchewkowy lub przygotowany na bazie selera i pietruszki. Kolejną porcję soku zaleca się spożyć o godzinie dziewiętnastej. Wcześniej natomiast należy wypić filiżankę herbaty ziołowej.

Dieta sokowa a aktywność fizyczna

Kuracja sokowa wiąże się z nieco obniżoną podażą kalorii, dlatego w trakcie jej odbywania zaleca się rezygnację z wzmożonej aktywności fizycznej. Dlatego osoby intensywnie trenujące, powinny ograniczyć wykonywanie ćwiczeń, które mogłyby osłabić organizm. Ruch oczywiście jest istotny, jednak w czasie kuracji znacznie lepiej sprawdzi się spacer lub lekka gimnastyka.

Zakończenie kuracji sokowej

Chcąc zakończyć dietę na bazie soków owocowo-warzywnych należy przygotowywać organizm do zmian stopniowo. Oznacza to, iż nie jest wskazany szybki powrót do standardowych dań. Pierwszego dnia po kuracji warto sięgać po owoce oraz lekkostrawne potrawy. Zaleca się spożycie lekkich zup warzywnych, jogurtów oraz chudego twarożku. Po kilku dniach można powrócić do tradycyjnego jadłospisu.

Poprzedni

Dieta na płaski brzuch

Dieta tygodniowa

Następny

Dodaj komentarz