Dieta w przypadku uczulenia na nikiel

Tagi , ,

Jak sama nazwa wskazuje – reakcja alergiczna zachodzi w przypadku wejście w kontakt z alergenem. W tym przypadku uczulenie na nikiel może przybierać dwie formy – kontaktową oraz uczulenie na nikiel w pożywieniu.

Forma kontaktowa uczulenia na nikiel

Reakcja uczuleniowa pojawia się w miejscu kontaktu z alergenem. Najczęściej objawia się zmianami skórnymi – skóra staje się szorstka, chropowata, może się łuszczyć i pękać. W przypadku wystąpienia powyższych objawów zaleca się stosowanie ogólnodostępnych maści i – co oczywiste – wizytę u alergologa. Bardziej poważnymi objawami mogą być alergiczne zapalenia spojówek, nieżyty nosa, poczuciu znużenia wraz z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami.

Zdarzają się także „astmopodobne” objawy – takie jak świszczący oddech, napadowa duszność i inne trudności w oddychaniu.
Powyższe objawy pojawiają się – zazwyczaj z większym nasileniem – w przypadku alergii pokarmowej.

Uczulenie na nikiel w pożywieniu

To zdecydowanie bardziej nieprzyjemna, niebezpieczna i uciążliwa forma uczulenia. Warto zaznaczyć, że forma kontaktowa (na szczęście) nie występuje równolegle z pokarmową, jednak gdy objawy utrzymują się mimo zmiany np. uczulającej odzieży i wyeliminowaniu kontaktu, zapewne mamy do czynienia z formą pokarmową.

Leczenie, czyli profilaktyka

Jak w przypadku zapewne każdej alergii, lekarz może co najwyżej złagodzić objawy uczulenia, nie ma obecnie możliwości „pozbycia” się samego uczulenia. Koniecznością jest więc wyeliminowanie z diety pokarmów i substancji zawierających nikiel.

Dieta alergika

Osoby dotknięte tym schorzeniem muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami w jadłospisie. Ich dieta nie może zawierać między innymi wszelkich produktów pakowanych w konserwy, szczególną uwagę należy zachować przy piciu piwa i czerwonego wina. Równie niebezpieczne mogą być owoce morza, przetwory soi, kukurydza czy produkty z owsa.

Osoby z alergią na nikiel z zasady powinny wyeliminować z diety także orzechy, wiśnie, a także słodkie desery zawierające czekoladę, orzeszki ziemne, migdały czy marcepan. Z zasady zawsze wykluczony jest także ser topiony, ryby takie jak: makrela, tuńczyk czy sardynka, a także ketchup i przecier pomidorowy, a także wszystkie kwaśne soki owocowe.
Potencjalne ryzyko związane jest także z przyjmowaniem pokarmów takich jak nabiał, produkty z owsa i pełnego ziarna. Nie wyczerpuje to całej listy – takiej dostarczy w każdym przypadku lekarz alergolog.

Warto jeszcze zaznaczyć, że nasilenie uczulenia uwarunkowane jest wieloma, nie do końca poznanymi, czynnikami, dlatego też lista produktów, które obejmuje dieta może być różna dla poszczególnych alergików. Jeszcze raz podkreślamy konieczność kontaktu z lekarzem specjalistą w przypadku pojawienia się samego choćby podejrzenia wystąpienia alergii.

Poprzedni

Wysoki cukier we krwi

Dieta na szybkie odchudzanie

Następny

Dodaj komentarz