Dieta zespołu jelita wrażliwego

, Tagi , , , ,

Zespół jelita nadwrażliwego to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości układu pokarmowego. Tego rodzaju problemy zdrowotne prowadzą między innymi do problemów z wypróżnieniem, uczucia niepełnego wypróżnienia, wzdęć, które są bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, które w stanie utrzymywać się przez wiele tygodni.

Problemem przy zespole jelita drażliwego jest między innymi brak znajomości przyczyn tej choroby, co oczywiście znacznie utrudnia przyjęcie skutecznych metod leczenia. Zaburzenia wywoływanego są zaburzeniami pracy jelit, które nie są jednak spowodowane wadami budowy anatomicznej. Szacuje się, że na problemy związane z zespołem jelita drażliwego może cierpieć nawet trzydzieści procent populacji dorosłych osób. Znacznie częściej, jak wskazują statystyki, na zespół jelita drażliwego zapadają kobiety. Wśród chorujących nawet osiemdziesiąt procent stanowić mogą kobiety.

Sposoby leczenia zespołu jelita wrażliwego

Pierwszym etapem leczenia zespołu jelita drażliwego jest konsultacja z lekarzem. Badania przeprowadzone przez lekarza pozwalają na określenie najlepszego sposobu leczenia w konkretnych przypadku. Nie bez znaczenia jest również to, że badania są w stanie wykluczyć możliwość powstawania tego rodzaju dolegliwości ze względu na występowanie innych chorób. Leczenie zespołu jelita drażliwego oparte jest przede wszystkim na leczeniu objawowym, co oczywiście wynika z braku znajomości przyczyn występowania tego schorzenia.

Wprawdzie dolegliwości, które powoduje zespół jelita drażliwego są uciążliwe to sam przebieg choroby jest łagodny. Najważniejsze jest, by pacjent poznał dokładnie chorobę, tak by umiał rozpoznawać objawy i stosować wówczas odpowiednie sposoby im przeciwdziałania.

Dieta w zespole jelita drażliwego

Najważniejszym elementem profilaktyki leczenia zespołu jelita drażliwego jest dobranie odpowiedniej diety, która pozwala na minimalizowanie objawów choroby. Prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych elementów skutecznego przeciwdziałania pojawiania się objawów zespołu jelita nadwrażliwego. Dieta powinna opierać się przede wszystkim na doborze delikatnych warzyw oraz owoców. Najlepsze są dojrzałe owoce. Warzywa powinny być najpierw gotowane a następnie rozdrabnianie. Owoce powinno się spożywać bez skórki oraz pestek, które są znacznie trudniejsze w trawieniu. Najlepiej jest korzystać z przecierów oraz soków.

W diecie powinny pojawić się oczyszczone produkty zbożowe. Warto jest korzystać z metod gotowania uważanych za bardziej zdrowe, czyli gotowania na parze, duszenia bez korzystania z tłuszczów, pieczenia w pergaminie. W diecie ogranicza się spożywania tłuszczów szczególnie pochodzenia zwierzęcego, które występują w takich produktach spożywczych jak smalec, słonina, boczek. Nie powinno spożywać się tłustych mięs, wędlin, podrobów. W diecie ogranicza się również stosowanie błonnika. Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego powinny ograniczać spożywanie błonnika poprzez spożywanie pszennego pieczywa.

Co należy wykluczyć z diety?

Właściwa dieta dla osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego opiera się przed wszystkim na ograniczeniach. Najważniejsze jest ograniczenie takich produktów spożywczych, które mogą przyśpieszać perystaltykę jelit. Produkty, które mogą powodować przyśpieszenie procesów fermentacyjnych w jelitach, takie jak cukry powinny być wykluczone z diety. Unikać należy również kwaśnych owoców oraz warzyw.

Nie jest wskazane spożywanie grubych kasz, ciemnego ryżu, surowych warzyw i owoców, pieczywa razowego. W przygotowywanych posiłkach należy unikać ostrych przypraw, jak pieprz, papryka ostra, musztarda, chili. Bardzo ważne jest niespożywanie używek zarówno w postaci kawy, jak też alkoholu. Na organizm osoby cierpiącej na zespół jelita nadwrażliwego niekorzystnie mogą wpływać gazowane wody, napoje.

Bardzo negatywnie na trawienie mogą również wpływać wszelkiego rodzaju warzywa oraz owoce powodujące wzdęcia, do których zaliczyć można kapustę, kalafiory, soje, pory, cebulę, czosnek, ogórki, gruszki a przede wszystkim groch i fasolę. Dozwolone jest spożywanie marchwi, pietruszki, ziemniaków, pomidorów bez skóry, zielonej sałaty, bananów, jabłek.

Poprzedni

Zdrowe przekąski – czyli jakie?!

Aerobik w domu

Następny

Dodaj komentarz