Dieta zgodna z grupą krwi

, Tagi , ,

Jeszcze do niedawna grupa krwi odgrywała kluczową rolę w nagłych wypadkach, gdy konieczna była transfuzja. Musi zostać wtedy dostarczona dokładnie taka sama grupa jak u biorcy (wyjątkiem jest grupa O). Okazuje się, że także w diecie rodzaj krwi jest istotny. Niektórzy twierdzą nawet, że dieta zgodna z grupą krwi jest kluczem do długowieczności. 

Pochodzenie grup krwi

Niegdyś wszyscy ludzie posiadali tą samą grupę krwi, grupę O. Dziś należy ona do najrzadszych i najbardziej poszukiwanych. Osoby takie, to typowi mięsożercy, czerpiący energię przede wszystkim z białek zwierzęcych. W toku ewolucji wyodrębniły się inne grupy; B, która miała rozwinąć się u koczowniczego ludu z Himalajów około 12 tysięcy lat temu. Ze względu na wędrowny tryb życia ich jedzenie było zawsze urozmaicone, spożywali bez szkody produkty mleczne. Grupa A charakteryzuje zaś „wegetarian”, osiadłych w jednym miejscu ludów, którzy zajmowali się głównie uprawą roli. Grupa krwi AB to powstały najpóźniej ze wszystkich powyżej rodzaj, datowany na czasy starożytnego Rzymu. To kombinacja grup A i B, a więc mogą zjadać zarówno mięso jak i produkty roślinne.

Dieta zgodna z grupą krwi O

Posiadający tą grupę krwi to typowi mięsożercy, którzy dobrze radzą sobie także ze spożywaniem ryb. To czego należy unikać w diecie dopasowanej do grupy 0, to produkty zbożowe, które zakłócają przemianę materii, co doprowadza do otyłości. Dieta powinna być ponadto bogata w jod. Polecane są owoce morza, wątróbka, czerwone mięso. Rośliny strączkowe jak soczewica, fasola oraz zboża jak pszenica powinny być ograniczone. Badania pokazują, że już ograniczenie spożywania zbóż znacząco może wpłynąć na utratę zbędnych kilogramów, gdyż w tym wypadku spowalniają metabolizm.

 Dieta zgodna z grupą krwi B

Osoby z tą grupą krwi świetnie trawią mleko i przetwory mleczne. Mogą spożywać także mięso, a nawet jest to wskazane, gdyż organizm tych osób nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć szczególnego rodzaju białek, które się w nim znajdują, co z kolei wpływa nawet na ich długość życia. Uzupełnieniem muszą być zielone warzywa, ryby. Osoby z tą grupą krwi powinny unikać takich produktów zbożowych jak kasze, płatki kukurydziane, pieczywo pszenne.

Dieta zgodna z grupą krwi A

Charakteryzuje się dobrym trawieniem białek roślinnych, natomiast słabym mięsa i nabiału. Tłuszcz zwierzęcy odkłada się w organizmie i wpływa na przybieranie na wadze, dlatego rezygnacja z niego spowoduje szybką utratę wagi, ze względu na pozbycie się toksyn z organizmu. Dobre dla osób z grupą A są także warzywa i owoce. Osoby z grupą A wytwarzają niewielką ilość kwasu żołądkowego, dlatego gorzej radzą sobie z trawieniem mięsa. Wskazane są zboża i ziarna. Oprócz mięsa należy unikać fasoli i pszenicy, która w nadmiarze może zbytnio zakwaszać organizm. Wiadomo, że nie każdy chce od razu przechodzić na wegetarianizm. Obojętne dla organizmu jest w tym wypadku mięso ptaków; indyk i kurczak. Mięsa czerwonego powinno się unikać. Odstawienie produktów nabiałowych często wspomaga leczenie infekcji zatok i układu oddechowego.

Dieta zgodna z grupą AB

Dla grupy AB wskazany jest podobnie jak dla grupy B nabiał. Niewskazane są czerwone mięso, kukurydza, pszenica. Jeśli decydujemy się na spożywanie mięs, ważne by było jedzone niezbyt często i aby nie było zbyt tłuste (wskazana jest baranina). Najlepiej unikać też tłuszczów zwierzęcych zawartych na przykład w maśle. Wskazana jest dieta mieszana. Układ trawienny tej grupy dobrze znosi wszelkie przetwory mleczne. Nie ma także przeciwwskazań do spożywania ryb oraz owoców morza, czyli raków, homarów, małż, ślimaków, krewetek. Także owoce egzotyczne jak ananas są wskazane. Algi morskie i wodorosty wspomogą utratę wagi. Wskazane są także orzechy, ryż, owies, proso.

Poprzedni

Dieta tygodniowa

Ile kalorii ma pizza?

Następny

Dodaj komentarz