Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Tagi , ,

Cukier zajmuje znaczącą pozycję w naszej diecie, gdyż słodkie potrawy powodują szybką poprawę samopoczucia psychicznego, wręcz stany euforyczne i tym samym uwalniają od codziennych problemów. W rzeczywistości cukier to jedna z najbardziej szkodliwych trucizn, której dodatkowym minusem jest fakt, że działa powoli i w sposób niewidoczny. Kiedy po latach pojawiają się efekty jest już często za późno na zmiany.

Naukowcy odkryli około 60 szkodliwych oddziaływań na nasz organizm.

  • Węglowodany nie są przyswajalne przez organizm w czystej postaci, a ponieważ cukier nie zawiera absolutnie żadnych dodatków w postaci minerałów czy witamin. Ich brak powoduje wytwarzanie toksycznych substancji. Kwas pirogronowy to substancja gromadząca się w układzie nerwowym i mózgu, upośledzająca jego działanie. Pięciowęglowy cukier zajmuje czerwone krwinki zmniejszając możliwość transportowania tlenu i w konsekwencji niedotlenienie organów. Brak tlenu z kolei prowadzi do umierania komórek.
  • Cukier powoduje stałe zakwaszanie organizmu. Taka sytuacja wyzwala w organizmie naturalny mechanizm przywracania równowagi kwasowo-zasadowej, w którym biorą udział minerały. Aby powstały neutralizujące obojętne kwasy z komórek wyciągane są magnez, wapń, sód i potas. Prowadzi to do osłabienia zębów, kości, włosów a także układu nerwowego.
  • Cukier dostarczany w nadmiarze magazynowany jest w postaci glikogenu w wątrobie. Kiedy ta się już napełni rozszerzając do maksimum glikogen zostaje uwolniony w postaci kwasów tłuszczowych. Jeśli nie przestaniemy dostarczać cukru po kolei odłoży się w tkance tłuszczowej. Potem zaatakuje narządy upośledzając ich pracę, arterie, wreszcie układ nerwowy. W konsekwencji powstaje otyłość, nadciśnienie, zawały, zaburzenia pracy układu limfatycznego a obszarze układu nerwowego spadek aktywności móżdżku. Organizm nie jest w stanie regenerować się w normalnym tempie.
  • Nadmiar cukru destrukcyjnie wpływa na pracę trzustki, która produkuje nadmiar insuliny, wywołując w konsekwencji insulinoodporność. Może też dojść do kilkukrotnego wzrostu poziomu cholesterolu i kortyzonu. Przy dłuższych zaburzeniach trzustka i nadnercza ulegają uszkodzeniu, pojawia się cukrzyca, hipoglikemia i choroby serca.
  • Kolejnym problemem jest nadmiar tłuszczu we krwi, który angażując krwinki pozbawia je możliwości transportowania tlenu. Prowadzi to do degeneracji komórek i ciągłego uczucia zmęczenia.
  • Nadmiar cukru szkodzi mózgowi. Do jego pracy niezbędna jest witamina B, która powstaje w jelitach dzięki istniejącym tam bakteriom symbiotycznym. Cukier zabija te bakterie wywołując niedobory witaminy B, a to negatywnie wpływa na procesy myślowe.
  • Cukier prosty nasila choroby psychiczne, powoduje powstawanie kamieni żółciowych, wyzwala artretyzm, astmę, podnosi ciśnienie krwi. Sprzyja powstawaniu raka, wrzodów, grzybicy, przyspiesza procesy starzenia się.
Poprzedni

Jak obliczyć podstawową przemianę materii?

Przyczyny napadów głodu

Następny

Dodaj komentarz