Dlaczego rozgrzewka jest aż tak ważna?

Tagi , , , ,

Rozgrzewka to jeden z najmniej lubianych i zarazem jeden z najważniejszych elementów treningu. Zazwyczaj nie bywa kochana i często jest pomijana z uwagi na monotonię, nudę i brak widocznej celowości ćwiczeń. Demonstrujący swoje pięknie ukształtowane mięśnie mężczyzna czy wysportowana i giętka kobieta, mogą zapewne wyglądać śmiesznie machając rękami czy kręcąc głową, a jeśli są nie do końca uświadomieni zapewne też nie widzą potrzeby marnowania czasu na coś, co nie zapewni im kolejnego centymetra więcej mięśni czy kolejnego grama mniej tłuszczu. Jakie są dobre strony i skutki pomijania rozgrzewki?

Rozgrzewka sposobem na uniknięcie kontuzji

Osoby, które intensywnie trenują i nie wykonują rozgrzewki narażają się na kontuzje i to nawet tak poważne, że mogą wyeliminować ze sportu na zawsze. Odpowiednie rozciąganie ścięgien i więzadeł zwiększa ich zakres ruchu. Nierozciągnięte ścięgna łatwiej ulegają zerwaniu.

[AdSense-A]

Większa efektywność ćwiczeń

Rozgrzane i rozciągnięte mięśnie czy ścięgna umożliwiają szersze i bardziej efektywne ćwiczenia właściwe. Doskonałym przykładem może być próba wykonania klasycznego skłonu do podłogi bez rozciągania i z rozciąganiem. Efekty będą widoczne w postaci znaczącej różnicy swobodnej głębokości skłonu.

Rozgrzewka przygotowuje płuca i serce do wysiłku

Rozgrzewka powiększa zdolności oddechowe rozciągając płuca, dzięki czemu łatwiej można złapać oddech podczas wysiłku i mniej odczuwać obciążenie. Następuje też szybsze wydalanie dwutlenku węgla i produktów przemiany materii. Rozgrzewka przyśpiesza tętno i krążenie krwi. Działa ona niczym przewody cieplne roznoszące energię do wszystkich części ciała. Rozgrzane mięśnie są bardziej efektywne i skłonne do szybszej pracy. Ma to szczególne znaczenie u osób na wyższym poziomie treningów, kiedy tempo wykonywania ćwiczeń odgrywa dużą rolę.

Rozgrzewka przed bieganiem

Rozgrzewka przed bieganiem jest wymagana ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo kontuzji. Szczególnie należy skupić się na rozgrzewce przed biegami sprinterskimi lub interwałami.

Podczas rozgrzewki aktywujesz niezbędne funkcje mózgu i hormonów!

Podczas rozgrzewki zostaje zaktywowany układ nerwowy, który wpływa na tempo wysyłania impulsów do mięśni podczas ćwiczeń. Jego praca jest też warunkowana lepszym ukrwieniem i zarazem też dotlenieniem mózgu, który koordynuje zarówno pracę mięśni, jak i fizjologię organizmu. Wykonanie prawidłowej rozgrzewki wpływa na zwiększoną produkcję adrenaliny, a ta nie tylko wpływa na fizyczne możliwości, ale również stanowi psychiczna motywację do pokonywania kolejnych stopni trudności.

Rozciąganie ciała oddziałuje na tempo metabolizm!

Rozgrzewka przyśpiesza metabolizm, w tym również zmusza wątrobę do wydzielania cukrów, zapewniając pracującym mięśniom porządną dawkę paliwa. Oprócz tego rozgrzewka pozytywnie wpływa na koordynację, spostrzegawczość, poczucie równowagi i wiele innych czynników, które przyczyniają się do większej technicznej poprawności ćwiczeń.

Poprzedni

Trening z obciążeniem dla kobiet

Jak uzupełnić niedobory wapnia?

Następny

1 komentarz do wpisu “Dlaczego rozgrzewka jest aż tak ważna?”

Dodaj komentarz