Szparagi to danie kojarzące się ze światem wyższych sfer, luksusowymi restauracjami i hotelami oraz ważnymi przyjęciami i kuchnią francuską. W rzeczywistości, ponieważ nie rosną w naszym klimacie i trzeba je sprowadzać zza granicy przez wiele dziesięcioleci, kiedy Polska była odcięta od zachodu monumentalnym murem nie trafiały do nas nawet tak drobne rzeczy, jak warzywa. Ostatnie lata wiele zmieniły w tej kwestii, a na rodzimym rynku pojawiły się zarówno brokuły, jak i szparagi czy bardziej egzotyczne owoce.
Szparagi są warzywem o ciekawym wyglądzie, który zazwyczaj budzi wiele pytań, co do źródła pochodzenia. Najczęściej kojarzone są z korzeniami, ale tak naprawdę nie są nimi, lecz młodymi pędami wyrastającymi na kilkadziesiąt centymetrów z podziemnego kłącza. Dwa dostępne na rynku kolory są efektem tego, że część z nich rośnie na powierzchni a inne leżą płasko na ziemi przysypane jej warstwą. W tej drugiej sytuacji brak światła słonecznego powoduje zanik chlorofilu.
Dowiedz się, dlaczego warto jeść szparagi i jak należy je gotować!
- Jako przedstawiciel warzyw szparagi są niskokaloryczne. 100 g produktu zawiera jedynie 15 kcal, dlatego sprawdzają się jako potrawy w dietach odchudzających. Te walory wzmacnia również zawartość błonnika, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit oraz wywołuje uczucie nasycenia.
- Szparagi są też bogate w składniki mineralne takie, jak magnez, fosfor, sole potasowe, sód, wapń, oraz witamina B. Zielone szparagi zawierają również przeciwutleniacze, witaminę C i karoten.
- Związki azotu i siarki znajdujące się w szparagach mają pozytywny wpływ na prace nerek. Pomagają też zapobiegać kamicy nerkowej.
- Szparagi zawierają glutation, czyli rodzaj białka odgrywającego znaczącą rolę w zwalczaniu m. in. nowotworów i choroby Alzheimera. 100 g produktu zawiera około 70 mg glutationu.
- Warzywo jest też bogate w trzy inne związki: asparaginę działająca moczopędnie, pomocną w leczeniu reumatyzmu i łagodzeniu objawów napięcia przedmiesiączkowego, kwas foliowy sprzyjający kobietom planującym ciążę oraz inulinę niezbędną dla układu pokarmowego. 10 ugotowanych pędów dostarcza 225 µg kwasu foliowego.
- Szparagi są przeciwwskazaniem dla osób na diecie niskopurynowej, bowiem zawierają spore ilości tej substancji.
Jak kupować i gotować szparagi?
Podczas zakupu szparagów zwróć szczególną uwagę na główki szparagów oraz końcówki. Główki powinny być zamknięte, zaś końcówki wilgotne. Dobre jakościowo szparagi są jędrne i sprężyste! Przy wyborze białych szparagów zwróć uwagę na ich grubość – białe szparagi nie powinny być bardzo cienkie – najlepiej wybierz te o średniej grubości, gdyż przed ugotowaniem musisz je obrać ze skórki.
Białe szparagi: Myjemy, odcinamy końcówki (to jest tak około 1/3 każdego szparaga) i wkładamy do gotującej się wody – najlepiej główkami nad wodą, gdyż są one najdelikatniejsze i po pełnym zanurzeniu mogą się później rozpadać.
Zielone szparagi: Myjemy, obcinamy 1/3 czyli końcówki i wkładamy do gotującej się wody. Najlepiej główkami podan wodą.
Szparagi zielone gotujemy krócej a niżeli szparagi białe. Zielone należy gotować ok. 10 minut, zaś białe ok. 15 minut. Miękkość szparagów najlepiej sprawdzić widelcem. Po ugotowaniu delikatnie wyciągnąć na cedzak, a następnie na talerz. Najprostszym sposobem spożycia szparagów jest podanie ich z masłem.
Szparagi? Rewelka!!! od 3 miesiecy staram sie schudnac chodzac na silownie ale nietety nic z tego…. a jak sie juz poddałam to znalazłam tabletki Acetomale. I to wlasnie szparagi sa ich glownym skladnikiem. Po 3 tygodniach brania tych tabletek schudlam wiecej niz w 3 miesiace katuszy na siłce- żaluje że dopiero teraz je odkryłam bo zmarnowałam 3 miechy a już bym ważyła z 10 kg mniej od tch tabletek. Moja siora miała straszny celulit i tez zaczela brać Acetomale- już widać ze skora jest gladsza!!