Jeśli chcesz schudnąć, musisz zdrowo jeść – to pierwsze co czego dowiaduje się zwykle ktoś, kto chce zrzucić kilka kilogramów. Jednak hasło to wcale nie wzbudza w nim radości. Wręcz przeciwnie, najczęściej na twarzy pojawia się skrzywienie. Oto powody, dla których zdrowe jedzenie jest nieskuteczne i nie pozwala schudnąć.
Uprzedzenia i poczucie kary
Zdrowa dieta równa się katorga, wyrzeczenie, wręcz konieczność umartwiania się. Przynajmniej dla niektórych, przekonanych iż tylko dobrze wysmażone mięso oraz chipy o smaku sera są smaczne. Natomiast zdrowe jedzenie, czyli marchewka, to przy tym prostu woda. Trudno się z tym nie zgodzić, chociaż niektórzy uwielbiają smak marchewki. Lecz dla osób przyzwyczajonych do smaku wegety, magi i ogromnej ilości cukru rzeczywiście zdrowe jedzenie wyda się z początku bez smaku. Ale nie prawdą jest, że aby schudnąć, trzeba jeść tylko marchew z groszkiem i inne surowe warzywa oraz owoce. Wręcz przeciwnie. Istnieją tysiące przepisów na zdrowe i niczym nie ustępujące w smaku kalorycznym potrawom posiłki, w tym zupy, dania główne, a nawet desery. Tak, na diecie dozwolone jest jedzenie deserów, bo zdrowa dieta to nie kara, a styl życia. Wcale nie trzeba się umartwiać i odmawiać sobie przyjemności. W dodatku po jakimś czasie od zmiany diety zauważamy, że te „wyrzeczenia” miały sens. Pojawia się na nowo chęć do życia, większa energia, lepsze zdrowie i samopoczucie. A to wartości w życiu dla których warto się nawet poświęcać!
To zabiera czas – ale czy na pewno?
Znacznie łatwiej jest wrzucić coś do mikrofali lub wstąpić do McDonald niż coś ugotować. A jeśli ma to być jeszcze coś zdrowego, to wielu ludzi reaguje na to niemal alergicznie. Przekonani są, albo stosują taką wymówkę, że to zabiera rzekomo ogromne ilości czasu. Tymczasem przygotowanie zdrowych dań najczęściej trwa znacznie krócej niż mozolne przygotowywanie tradycyjnego obiadu w niedzielę – smażenie kotletów, gotowanie kapusty z mięsem, a wcześniej jeszcze zupy na nim. Zdrowe dania są najczęściej nie smażone, a najwyżej pieczone. Zatem wstawia się je do piekarnika i w tym czasie można zrobić coś innego, na przykład poczytać. Smażenie na patelni zabiera zacznie więcej czasu i energii.
Schudnąć za wszelką cenę
Innym błędem, który nie pozwala schudnąć na zdrowej diecie, jest stawianie sobie zbyt daleko idących postanowień. Na przykład oczekujemy, że za jej pomocą spektakularnie zgubimy wiele kilogramów i to już w pierwszym tygodniu diety. Tymczasem, aby zobaczyć efekty samej diety trzeba poczekać czasem nawet parę tygodni. Zatem trzeba uzbroić się w cierpliwość. ie jest wcale prawdą, że jeśli coś jest zdrowe to można to jeść bez ograniczeń. Okazuje się wręcz, że wcale nie tak trudno zebrać całkiem pokaźną liczbę kalorii jedząc nawet same surowe owoce i warzywa. Osoby, które zbyt gwałtownie przechodzą na „zdrową” dietę zmuszone są na zjadanie znacznie większych porcji tego jedzenia, by dostarczyć taką ilość kalorii, do której jest przyzwyczajony organizm. W rezultacie albo chodzą głodni, skwaszeni i źli, albo zjadają ogromne ilości na przykład owoców. Ani jedno, ani drugie nie prowadzi do schudnięcia, wręcz przeciwnie. Dlatego zalecane jest, by wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo.
Nie zwracanie uwagi na kalorie
Liczenie kalorii jest w pewnym momencie objawem choroby. Z drugiej strony zupełne nieliczenie się z nimi bywa poważnym zaskoczeniem. Osoby, które nie zadają sobie żadnego trudu by podliczyć kalorie spożywane przez cały dzień, nigdy nie osiągną sukcesu w diecie. Nie mają bowiem świadomości ile pochłaniają częstując się popcornem lub czekoladą. Wydaje im się, że niewielka ilość nic nie zmieni w diecie, tymczasem okazuje się to być naprawdę dużo. Warto prowadzić dzienniczek, w którym zapisywane są wszystkie pokarmy, które zostały zjedzone, jak również, co ważne, wszystkie wypite napoje.
Nie samą dietą człowiek żyje
Chociaż zmiana żywienia pozwala na to, by tylko z tego powodu samoistnie zniknęło kilka kilogramów, najczęściej to za mało by schudnąć więcej, szczególnie u osób, które mają naprawdę sporo kilogramów do utraty. Niezbędny jest również ruch. Nawet lekka aktywność doskonale przyśpiesza metabolizm i czyni odchudzanie bardziej efektywnym. Bywa i tak, że dieta, choć rzeczywiście sumienna, nie daje żadnych pozytywnych rezultatów. Wielu rozczarowanych tym porzuciło ją, wracając do dawnych nawyków. Tymczasem potrzebowali po prostu nieco większej stymulacji, by stracić zbędne kilogramy, ponieważ ich metabolizm pracuje na nieco innych zasadach niż na przykład u koleżanki. Ona mogła schudnąć na samej diecie, ale nie u każdego ta zasada jest jednakowa. Co więcej na metabolizm wpływa wiele czynników, takich jak zdrowy wypoczynek nocny, brak stresujących sytuacji, możliwość spokojnego spożycia posiłku bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając, atmosfera posiłków. Wynika z tego, że aby zdrowa dieta była jak najbardziej efektywna, całe życie powinno być ustabilizowane i spokojne. Tylko wtedy zdrowa dieta przyniesie najlepsze efekty.