Jak dobrać sportowy stanik?

, , , Tagi , ,

Ćwiczenia fizyczne wymagają odpowiedniego stroju. Źle dobrany utrudnia wykonywanie ćwiczeń, zwiększa dyskomfort. Powoduje nadmierne pocenie się, a nawet przyczynia się do powstawania kontuzji. Dlatego dobór odpowiedniego stroju do ćwiczeń to nie żadna fanaberia, ale po prostu konieczność. Tyczy się to obu płci, ale panie szczególnie powinny zwrócić uwagę na dobór właściwego stanika do ćwiczeń. Szczególnie te kobiety, które mają dość obfity biust. Jest to część ciała składająca się z tkanki tłuszczowej, która nigdy nie zanika całkowicie, a może jedynie zmienić rozmiar. Biust przeszkadza w ćwiczeniach, podskakując lub utrudniając ćwiczenia wykonywane na brzuchu. Źle dobrany stanik sportowy sprawia, że skóra na biuście rozciąga się i zaczyna on wyglądać nieestetycznie. Ponadto zmnienia się podczas ćwiczeń obciążenie, co wywołuje bóle kręgosłupa. Oto kilka rad jak dobrać odpowiedni stanik sportowy.

    1. Poznaj swój rozmiar. Wiele kobiet tak naprawdę nie przykłada uwagi do kupowania bielizny. Jeśli wydaje się, że biustonosz pasuje, po prostu go biorą. Nie mają świadomości tego jaki naprawdę noszą rozmiar. Warto go znać mierząc szerokość klatki piersiowej tuż pod biustem oraz w biuście, przy pomocy metra krawieckiego. Następnie wartość w centymetrach należy wyszukać w tabeli rozmiarów dostępnej na przykład w niektórych sklepach internetowych. Rozmiar nie dotyczy tylko klatki piersiowej, ale także obszaru skóry i tkanki tłuszczowej przesuniętej pod pachę. Przymierzając stanik w odpowiednim rozmiarze trzeba zwrócić uwagę, czy pod pachami nie tworzą się fałdy. Zakładając go należy zgarnąć skórę z pod pach do miseczki. Dopiero wówczas wiadomo jest czy stanik faktycznie pasuje.
    2. Zawsze przymierzaj stanik. O ile to możliwie stanik sportowy przed zakupem trzeba zawsze przymierzyć. Dobrze jest także wykonać w nim kilka ruchów, skłonów i skrętów by zobaczyć jak zachowuje się biust. W przypadku zakupów internetowych kupującemu przysługuje dziesięć dni na zwrot.
    3. Zwróć uwagę na materiał wykonania. Biustonosz sportowy to zawsze kolejna warstwa ubrania, na którą kobiety nakładają podkoszulki lub inną garderobę. Dlatego tak ważny jest materiał wykonania stanika sportowego. Musi on być oddychający, przepuszczać powietrze, oraz dobrze odprowadzać wilgoć. Materiał lepszej jakości zapewnia większą trwałość stanika. Nie straci on kształtu zbyt prędko. Ponadto zabrudzenia takie jak pot, ślady antyperspirantu będą łatwiejsze w spraniu niż z materiału gorszej jakości. Materiał powinien być ponadto miękki, przyjemny w dotyku, gładki i chłodzący. Staniki sportowe nie powinny zawierać metalowych lub wystających elementów.
    4. Poznaj rodzaje staników sportowych. Istnieją dwa główne rodzaje staników, jakie są dopasowane do wielkości biustu. Dla małego najbardziej odpowiedni jest stanik kompresyjny, dla większego biustonosze z osobnymi miseczkami. Stanik kompresyjny ma za zadanie trzymać biust blisko ciała, stanik z osobnymi miseczkami będzie natomiast stabilizował obie piersi osobno i utrzymywał je w miejscu.
    5. Zwróć uwagę na regulację. Podczas gdy stanik typu kompresyjnego z reguły nie posiada regulacji, w przypadku staników do większych rozmiarów jest ona niezbędna. Szczególnie w przypadku dużego biustu. Dlatego wybierając stanik do większych rozmiarów niezbędne jest zwrócenie uwagi na to, czy posiada regulację.
    6. Spraw sobie więcej niż jeden stanik. Do różnych ćwiczeń potrzebne mogą się okazać inne rodzaje stanika. Tak więc w czasie umiarkowanej aktywności fizycznej, jak jazda na rowerze, albo marsz, kobieta o średnim rozmiarze biustu może bez przeszkód zastosować stanik kompresyjny. Pod uwagę podczas doboru stanika trzeba także brać zmiany w sylwetce. Rozmiar zmienia się wtedy i wówczas stanik kompresyjny także się przydaje. Jest elastyczny dlatego „chudnie” i „przybiera na wadze” razem z właścicielką.
    7. Zwróć uwagę na szerokość ramiączek. Ramiączka w staniku sportowym są bardzo istotne. Nie mogą być zbyt wąskie. Takie z łatwością wrzynają się w ciało, przesuwają się i skręcają, podrażniają skórę. W staniku sportowym dopuszczalne są tylko szerokie ramiączka. Zapewniają one idealne przyleganie, zostają w miejscu i w lepszym stopniu podtrzymują biust. Na plecach ramiączka powinny się krzyżować tworząc X. Zapewnia to lepsze przyleganie do pleców. Ponadto takie zapięcie sprawia, że pozycja podczas ćwiczeń jest bardziej wyprostowana.
    8. Zwróć uwagę na szwy. Szwy w staniku sportowym powinny być dobrej jakości, mocne i ukryte. Nie mogą wystawać, ponieważ będą drażnić skórę podczas ruchu.
    9. Nie używaj samych topów sportowych. Top sportowy to dopasowana bluzka w kształcie bokserki. Nie może jednak zastępować stanika sportowego, ponieważ tak naprawdę nie zapewnia żadnej stabilizacji biustu podczas ruchu. Noszenie topu podczas ćwiczeń porównać można do nie noszenia żadnego stanika.
    10. Noś stanik nawet przy małym biuście. Nawet kobiety o niewielkim biuście powinny koniecznie sprawić sobie odpowiedni stanik, a znacząco poprawi to ich komfort ćwiczeń.
Poprzedni

Jak radzić sobie z genetyczną otyłością?

Powody, dla których warto ćwiczyć w ciąży

Następny

Dodaj komentarz