Dobroczynny wpływ kawy

, Tagi , ,

Pita z umiarem kawa bardziej pomaga niż szkodzi i choć niektóre osoby powinny jej unikać, a wszyscy kawosze powinni pić ją rozważnie, to mimo wszystko kawa zasługuje na miano zdrowego napoju.

Mit o szkodliwości

Dopóki bardzo dokładnie nie przebadano samej kawy i jej wpływu na organizm przekonanie o jej szkodliwości wynikało najprawdopodobniej z wyraźnie zauważalnego, pobudzającego działania kawy oraz “sensacji” pojawiających się po spożyciu jej w zbyt dużych ilościach. Naukowcy od lat zadawali sobie pytanie czy kawa szkodzi, dlatego też wielokrotnie poddawano badaniom jej skład i wpływ na organizm, współczesna nauka obala mity o tym, jakoby kawa:

  • powodowała nadciśnienie,
  • zwiększała ryzyko zawału i choroby wieńcowej,
  • powodowała poważne choroby układu pokarmowego i narządów wewnętrznych odpowiedzialnych za trawienie.

Z badań wynika, że kawa pita z umiarem nie tylko nie przyczynia się do zwiększenia zagrożenia wystąpieniem wyżej wymienionych chorób, ale wręcz działa na organizm ochronnie.

Zobacz także:
KAWA ZBOŻOWA A ODCHUDZANIE
DOBROCZYNNY WPŁYW KAWY
WPŁYW KAWY NA ODCHUDZANIE

Czy szkodzi?

Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia bardzo wielu chorób.Praktycznie nie ma już dziś wątpliwości co do tego, że spożycie 2-3 (nawet do 5) filiżanek kawy dziennie chroni przed:

  • marskością wątroby, 2-3 filiżanki zmniejszają ryzyko zachorowania na marskość alkoholową aż o ponad 20%,
  • chorobą Parkinsona – kawa chroni układ nerwowy przed degeneracją, szczególnie dobrze na jej wpływ reagują kobiety, to u kobiet pijących kawę znacznie rzadziej dochodzi do zachorowań,
  • chorobą Alzheimera – tu również chodzi o działanie ochronne, kawa blokuje pewne enzymy, które uszkadzają komórki nerwowe,
  • kamicą żółciową – w tym przypadku szczególnie zyskują mężczyźni, kawa zmniejsza u nich aż o 45% ryzyko wystąpienia kamicy,
  • próchnicą – dzięki garbnikom nawet kawa bezkofeinowa działa przeciwbakteryjnie ograniczając aktywność bakterii próchnicowych.

Skąd ten zdrowotny potencjał?

O pro-zdrowotnym wpływie kawy na organizm decydują zawarte w niej polifenole, między innymi kwas chlorogenowy będący bardzo silnym przeciwutleniaczem. Wspomniane wyżej garbniki również spełniają funkcje ochronne. Warto pamiętać o tym, że to nie kofeina decyduje o potencjale kawy. Co prawda z punktu widzenia wielbicieli kawy jest w niej składnikiem najistotniejszym (to ona ożywia psyche), ale tym co daje kawie moc profilaktyczną i leczniczą, a dodatkowo odpowiada za jej smak i aromat jest bogactwo innych aktywnych substancji, które występują w niej w naprawdę dużych ilościach.

Kofeina w kawie

Obwiniana za całe zło kofeina nie jest taka straszna, jak sądzi wiele osób. Faktycznie jest ona substancją psychoaktywną – pobudza umysł, bo zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników. Pobudza też ciało – wbrew pozorom nie dzieje się tak dlatego, że znacząco podnosi ona ciśnienie krwi. Badania potwierdzają co prawda jej krótkotrwały wpływ na ciśnienie, ale wraca ono szybko do normy.

Skutki uboczne nadmiernego spożycia

Kawa jest zdrowa, ale pita w nadmiernych ilościach może powodować:

  • zdenerwowanie kofeinowe, czyli nadmierne pobudzenie, roztrzęsienie, niepokój i bezsenność,
  • kawa wypłukuje z organizmu wiele minerałów, szczególnie wapń i magnez, należy więc zadbać o ich uzupełnianie,
  • kobiety w ciąży powinny unikać picia kawy ze względu na jej nieznany wpływ na rozwój płodu, uważa się też że kawa może przyspieszyć poród.

Bardzo dużą ostrożność powinny również wykazać osoby z zaburzeniami psychicznymi, poważnymi chorobami serca i / lub układu naczyniowego, oraz chorą trzustką.

Poprzedni

Czy kawa jest zdrowa?

Czy ryż tuczy?

Następny

Dodaj komentarz