Dziecko na siłowni – za i przeciw

Tagi , , , , , ,

Dzieci nie mają dziś łatwego życia. Pędzący świat wymaga od nas coraz więcej i więcej, a za jego przykładem idą troskliwi rodzice, którzy starają się zapewnić swojemu potomkowi jak najlepszy start w dorosłe życie. Bardzo wiele małżeństw coraz częściej decyduje się na zapisanie swoich dzieci na siłownię. Jakie są tego efekty i w jakim wieku dziecko może zacząć ćwiczenia? Dowiedz się czytając poniższy artykuł.

Nastolatek na siłowni

Coraz częściej na siłowniach możemy spotkać nastolatków pracujących nad swoją sylwetką i masą mięśniową. I choć osiąganie pozytywnych wyników przychodzi im łatwiej niż osobom dorosłym, to zbyt intensywny trening może powodować poważne problemy zdrowotne.

[AdSense-A]

Organizm nastolatka cały czas się rozwija. Intensywne, wykańczające ćwiczenia powodują, że ciało zaczyna dawać nam oznaki zmęczenia. Może zdarzyć się, że pod wpływem zbyt dużego wysiłku nastąpi zahamowanie wzrostu, problemy ze wzrokiem spowodowane zbyt dużym ciśnieniem krwi oraz uszkodzenie kręgosłupa. Dzieje się tak głównie w przypadku samowolnych ćwiczeń, bez opieki osoby doświadczonej, która bezpiecznie przeprowadziłaby młode osoby przez cały trening. Nieprawidłowe ćwiczenia i zbyt duże obciążenie dla młodzieniaszka, którego sylwetka nie jest jeszcze do końca ukształtowana naprawdę mogą zaburzyć jego prawidłowy rozwój i sprawić, że w przyszłości spotka się on z wieloma zdrowotnymi problemami.

Efekty rozpoczęcia treningu w młodym wieku

Człowiek poniżej 18-ego roku życia ciągle rośnie, a rośnie głównie dzięki hormonowi wzrostu wytwarzanemu w jego organizmie. Hormon ten odpowiada jednak nie tylko za wzrost, ale również za wytrzymałość naszych mięśni. To właśnie jest jednym z głównych powodów, dlaczego młodzi ludzie tak szybką potrafią osiągać niesamowite efekty.

Dziecko na siłowni

Nie to żaden żart, naprawdę istnieją siłownie, gdzie ćwiczy najmłodsza gałąź naszego społeczeństwa, czyli po prostu kilkuletnie dzieciaki. Przerażające? Niekoniecznie.

Zadaniem ćwiczeń dla najmłodszych na siłowni ma być przede wszystkim uczenie ich ducha walki i pewności siebie. Wielu fizjoterapeutów twierdzi, że na naszych oczach wyrastają pokolenia z wadami postawy, osoby otyłe, które od najmłodszych lat mają problemy ze stawami, kręgosłupem i szeroko pojętym zdrowiem. Okazuje się, że specjalnie wypracowane ćwiczenia dla najmłodszych pomagają im w stymulowaniu rozwoju ruchowego, ćwiczeniu refleksu, chwytliwości i ogólnej sprawności fizycznej a już na pewno nie mają na celu budowania muskulatury, czy rzeźbienia sylwetki.

Podczas ćwiczeń i treningu maluch pozostaje pod opieką trenera i rodziców, którzy cały czas czuwają nad jego bezpieczeństwem. Rodzice, których dzieci zakosztowały już takiej formy aktywności fizycznej mówią, że zaobserwowali znaczny pozytywny wpływ ćwiczeń nie tylko na rozwój fizyczny, ale również umysłowy dziecka.

Poprzedni

Dieta endomorfika

Dieta ektomorfika

Następny

Dodaj komentarz