Efekty przerwy w cyklu kreatynowym

Tagi , , , , ,

Kreatyna to jeden z bardziej znanych suplementów stosowanych przez sportowców w celu uzyskania lepszych efektów budowania masy mięśniowej. Pozytywną stroną tej substancji jest jej nieszkodliwość nawet przy dłuższym stosowaniu i osiągnięciu tzw. stopnia nasycenia. Skutki uboczne pojawiają się niezwykle rzadko i są bardzo łagodne, a jedynym minusem związanym z przyjmowaniem kreatyny jest ten, że przy jej przedawkowaniu przestaje po prostu działać.

Przyjmowanie środka, który nie odnosi skutków jest bezcelowe i pochłania zbędne koszty, dlatego dla stosowania kreatyny opracowano zasadę tzw. cykli kreatynowych, podczas których przyjmuje się większe dawki suplementu, a po osiągnięciu określonego efektu odstawia się go na pewien czas. Istnieją dwie szkoły, co do tego, czy w okresie przerwy kreatynowej powinno się zażywać jakieś zamienniki. Jedna z nich mówi, że można nadal przyjmować kreatynę, ale w mniejszej porcji, druga, że powinno się ja odstawić całkowicie lub zastąpić innym preparatem.

[AdSense-A]

Efekty po cyklu kreatynowym

Przerwa kreatynowa to okres, w którym możliwości wypracowywania masy zmniejszają się, ponieważ mięśnie nie mają już tak dużej możliwości akumulowania białek poprzez zatrzymywanie azotu. Substancja jest też naturalnie wytwarzana w organizmie jednak w ilościach znacznie mniejszych niż możliwości jej wykorzystania podczas treningów siłowych. Wiele osób uważa, że skoro masa przyrasta podczas stosowania specyfiku, to jego odstawienie na pewien czas spowoduje spadek objętości mięśni. W rzeczywistości wcale tak nie jest właśnie z uwagi na kreatynę naturalną. Systematyczne treningi podczas przerwy od cyklu kreatynowego pozwalają utrzymać wypracowany wcześniej poziom masy mięśniowej, choć nie spowodują dużych wzrostów tkanki mięśniowej.

Zobacz także: ile czasu można brać kreatynę

Przerwa w cyklu kreatynowym powinna trwać tyle samo, co długość ostatniego cyklu

Cykle kreatynowe mogą mieć różną długość i są uzależnione od indywidualnych właściwości organizmu, poziomu wytrenowania, wieku i znajomości własnych potrzeb. Najczęściej jest to około 6-8 tygodni, a w skrajnych wypadkach około 12 tygodni. Długość cyklu ma znaczenie również dla długości przerwy, która powinna wynosić tyle samo tygodni. Jest ona potrzebna po to, aby organizm „odzwyczaił” się od stałego przyjmowania preparatu i w pewien sposób oczyścił z jego nadmiaru po to, aby przy rozpoczęciu nowego cyklu wykorzystywał przyjmowaną kreatynę w pełni. Wiąże się to ze zdolnością mięśni do utrzymywania zwiększonej koncentracji substancji tylko w określonym czasie, czyli około 8 tygodni. Potem komórki tracą zdolność magazynowania i nawet podawanie dużych ilości suplementu nie przynosi żadnych efektów, bowiem jest on wydalany, jako zbędny.

Poprzedni

Sport w walce ze stresem

Prawidłowa dieta w nadciśnieniu tętniczym

Następny

Dodaj komentarz