Fizyczne objawy depresji

Tagi ,

Zwykło się sądzić, że depresja jest chorobą umysłową. To prawda, lecz pamiętajmy, że ciało i umysł są ze sobą ściśle połączone. Jedno nie funkcjonuje poprawnie bez drugiego, a także oddziałują na siebie nawzajem. Co zatem powoduje depresję i jakie są jej objawy? Dowiesz się tego z artykułu poniżej! miłej lektury…

Objawy depresji

Depresja jest chorobą która powoduje wycofanie się jednostki ze społeczeństwa. Oznacza to, że dana osoba nie jest w stanie podjąć żadnych działań nawet jeśli wiąże się to z poważnymi konsekwencjami. Na niczym jej nie zależy, ani nie jest w stanie myśleć o swojej przyszłości, nie wyobraża sobie jej. Wobec tych faktów czuje się zupełnie bezużyteczna, a co gorsza wielu ludzi także tak o niej myśli. Nikt kto nie przeżył depresji nie zrozumie ogromu cierpienia człowieka chorego. W pewnym momencie liczy się tylko to by ukrócić swoje cierpienia. Nieleczona depresja prowadzi najczęściej do śmierci.

Fizyczne objawy depresji

Istnieje szereg fizycznych symptomów depresji. Symptomem somatycznym tej choroby mogą być:

  • Chroniczny ból głowy.

Ból towarzyszy bardzo często i objawia się według pewnej chronologii. Tabletki pomagają jedynie na chwilę.

  • Problemy ze snem.

Następują wielkie trudności z zaśnięciem, a kiedy sen przychodzi jest płytki, niespokojny. Człowiek budzi się bez powodu w środku nocy. Ma wielkie trudności także ze wstawaniem rano. Bywa, że dzień jest witany łzami rozpaczy.

  • Zaburzenia apetytu.

Jedzenie staje się albo wielkim pocieszycielem mającym na celu maskować kiepski nastrój, albo wręcz przeciwnie, człowiek zupełnie odmawia sobie zjadania pokarmów, często mocno chudnie.

  • Uczucie zmęczenia i senności.

Człowiek czuje się ociężały i powolny, ciągle senny, lecz spokojny sen jest niemożliwy. W związku z tym pojawia się często rozdrażnienie i poddenerwowanie. Ma to także związek z obniżonym poziomem serotoniny, która przekształca się w melatoninę, hormon spokojnego snu dającego wypoczynek.

  • Depresja oznacza także zwiększony stres, a co za tym idzie często zdarzać mogą się przykre niespodzianki na przykład ze strony układu pokarmowego.

Mogą to być biegunki, mdłości, bóle brzucha.

  • Kucie w sercu, bóle klatki piersiowej mogą oznaczać wiele chorób, które musi zdiagnozować lekarz, lecz bywa, że to skutek depresji.

Odkryto jej korelacje z chorobami serca. Nadmierny stres i przygnębienie mogą także być jedną z przyczyn stanów zawałowych.

  • Istniejące choroby fizyczne mogą nasilić się gdy towarzyszy im depresja, szczególnie jeśli dotyczą stawów i mięśni.

Bóle pleców i mięśni mogą mieć związek z ciągłym napięciem, nawet podczas snu.

  • Popęd seksualny kojarzony jest ze zdrowiem i witalnością, nic więc dziwnego że w czasie depresji zanika.

Może to być także skutkiem zażywania niektórych leków psychotropowych, które dodatkowo obniżają libido. Skutek jest taki, że człowiek nie ma ochoty na współżycie, a często nawet czuje obrzydzenie na samą myśl. Powoduje to rozpady związków.

  • Kobiety jeszcze gorzej niż zwykle znoszą napięcie przedmiesiączkowe.

Następuje bardzo duże obniżenie nastroju, nasilenie się myśli samobójczych.

Poprzedni

Jak błyskawicznie schudnąć?

Jak objawia się depresja?

Następny

Dodaj komentarz