Fluor i jego zastosowanie

, Tagi , , , , , , , , , ,

Fluor jest pierwiastkiem znanym głównie w stomatologii, jako środek pomagający w utrzymaniu zdrowia zębów. Tłumaczy się tym dodawanie fluoru do past do zębów oraz do wody. Rośnie jednak grono sceptycznie nastawionych osób, które twierdzą, że fluor poważnie szkodzi

Właściwości fluoru – czy fluor to trucizna?

W warunkach naturalnych fluor występuje jako żółty, trujący gaz. Jest to pierwiastek bardzo aktywny chemicznie, łatwo wchodzący w reakcję z wieloma innymi pierwiastkami. Na przykład z wodorem ma właściwości wybuchowe. W organizmie ludzkim fluor znaleźć można w kościach i zębach. Pełni on rolę pierwiastka śladowego. Człowiek nie ma problemów z jego prawidłową suplementacją. W nadmiarze poważnie szkodzi. Niestety smutna rzeczywistość jest taka, że ten toksyczny pierwiastek coraz częściej pojawia się w nadmiarze w naszym otoczeniu. Jest to niepokojące, ponieważ niektórzy wskazują na to, że fluor jest nawet bardziej toksyczny, niż ołów. Zatrucie fluorem powoduje porażenie, jakie doprowadza do wstrzymania funkcji oddechu, przez co człowiek ostatecznie umiera przez uduszenie.

Zęby a fluor

Popularne tłumaczenie dotyczące podwyższonej ilości fluoru w wodzie pitnej i paście do zębów, dotyczy przekonania, iż jest on korzystny dla kości i zębów człowieka. Tymczasem badania nie wykazały, aby fluor był niezbędny dla zdrowia zębów. Wykazuje on pewną skuteczność w ich wzmocnieniu lecz tylko u osób, które są dopiero na etapie kształtowania się ich. Gdy wzrost komórkowy organizmu zaczyna spadać, fluor również przestaje odgrywać swoją rolę. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo dostępności tego pierwiastka, próchnica zębów zbiera dziś znacznie większe żniwo niż kiedykolwiek, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nie jest on więc w stanie znacząco poprawić kondycji zębów, a przy nadmiarze wręcz szkodzi. Zatem sens stosowania tego rozwiązania w gabinetach stomatologicznych oraz w wodzie pitnej współcześnie można uznać za niebyły. Większą skuteczność w leczeniu próchnicy wykazuje po prostu unikanie zjadania nadmiaru cukru oraz poprawna higiena jamy ustnej. Co równie ważne i istotne, to fakt, jak fluor zachowuje się w kontakcie z wapniem. Okazuje się, że jest jego antagonistą. Zatem nawet jeśli faktycznie wspomaga rozwój i wzmacnia szkliwo zębów, to w nadmiarze pozbawia kości i zęby wapnia, ich podstawowego budulca. Sprawia to, że kości są kruche, zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy nawet już u kobiet po trzydziestym roku życia. Wapń pełni w organizmie również inne ważne role.

Choroby psychiczne, tarczyca a fluor

Tarczyca jest narządem bardzo delikatnym i reagującym na zmiany niemal natychmiast. Tak rzecz się ma w przypadku przyjmowania wielu toksyn, pochodzących z jedzenia, wdychanego powietrza, otoczenia, kosmetyków, ubrań, dymu papierosowego i innych. Nieprawidłowa praca tarczycy często objawia się obniżonym samopoczuciem, zniechęceniem, przeradza się w depresję. Zauważono, że dodanie fluoru do leków psychotropowych zwiększa ich skuteczność. Już siedemdziesiąt lat temu naukowcy wiedzieli, że i sam fluor ma właściwości uspokajające, a nawet można powiedzieć, że otępiające. Wapń, którego fluor jest antagonistą, pełni ważną rolę w przewodzeniu impulsów w układzie nerwowym. Osoby pod wpływem fluoru są mniej wrażliwe na bodźce, ich refleks oraz reakcje są mocno obniżone. Te dwie rzeczy składają się na to, że jest powszechnym składnikiem leków psychotropowych. Niestety nie leczą częstej przyczyny depresji, czyli problemów z tarczycą, a jedynie mocno je pogarszają, ponieważ fluor negatywnie oddziałuje na ten delikatny organ. Fluor negatywnie oddziałuje na układ endokrynologiczny, niszczy komórki tarczycy i zaburza jej funkcję. U zdrowych osób fluor hamuje aktywność tarczycy, może doprowadzić do jej niedoczynności. Fluor jest przyczyną zaostrzenia się lub nawet rozpoczęcia stanu zapalnego w tarczycy, głównej przyczyny jej niedomagań. Wyeliminowanie fluoru z życia, również rezygnacja z tabletek psychotropowych jest w stanie poprawić pracę tarczycy, a co za tym idzie ma wpływ na nastrój. Niektóre badania wskazują, że wśród osób zażywających pewne rodzaje leków współczynnik samobójstw jest wyższy.

Gdzie znajduje się fluor?

Niestety współcześnie nie wystarczy zrezygnować z past do zębów z fluorem, aby go całkowicie uniknąć, choć pocieszające jest to, że wiele firm produkujących pasty do zębów wypuszcza na rynek również te, które nie zawierają fluoru, a więcej krzemionek o właściwościach antybakteryjnych i wzmacniających szkliwo. Fluor jest dodawany do wielu suplementów diety w podobnym celu, jak w lekach psychotropowych, a zwiększyć ich skuteczność. Znajduje się on w innych lekarstwach, tak jak tych obniżających poziom cholesterolu, w niektórych lekach przeciwbólowych, w antybiotykach. W produktach spożywczych fluor czai się w słodzonych napojach gazowanych, również w energetykach, w pokarmach puszkowanych. Jest obecny w śladowych ilościach w czarnej herbacie, lecz po dodaniu fluorowanej gorącej wody, napój taki staje się toksyczny. Wszystko dlatego, że w zagotowanej wodzie fluor zwiększa swoją aktywność. Osoby chorujące na tarczycę powinny więc unikać czarnej herbaty, a do przygotowania napojów używać wody mineralnej.

Poprzedni

Podstawy zachowania higieny na siłowni i w klubie fitness

Homeopatia – słusznie wyklęta?

Następny

Dodaj komentarz