Strona główna Zdrowie Ginekomastia po utracie masy ciała

Ginekomastia po utracie masy ciała

735
0
PODZIEL SIĘ
Ginekomastia po utracie masy ciała
Oceń wpis

Ginekomastia po utracie masy ciała często wymaga dłuższych nacięć i większego konturowania ze względu na nadmiar skóry, tkanki i tłuszczu. Celem zabiegu jest uzyskanie męskiej i naturalnie wyglądającej klatki piersiowej z dyskretnie umiejscowionymi bliznami.

Zabieg ginekomastii

Do wykonania zabiegu usunięcia ginekomastii, zwanego też zabiegiem redukcji męskich piersi, stosuje się różne techniki w zależności od wyglądu kosmetycznego blizn. Pacjenci po radykalnej utracie masy ciała powinni jednak pogodzić się z faktem, że osiągnięcie dobrych wyników będzie u nich wymagać bardzo dużo pracy.

Nacięcie w kształcie litery „U”

W przypadku większości zabiegów usunięcia ginekomastii wykonuje się nacięcie w kształcie litery „U” w dolnej granicy otoczki brodawki (w miejscu odpowiadającym mniej więcej położeniu godziny 4 do 8), tak aby powstałe blizny „zlały się” ze skórą. Technika ta pozwala lekarzom usunąć nadmiar tkanki gruczołowej. Z zalet techniki nacięcia w kształcie litery „U” mogą jednak skorzystać tylko mężczyźni z młodą, elastyczną skórą. Z kolei pacjenci po radykalnym spadku masy ciała mają zwykle więcej zbędnej skóry, którą należy usunąć, żeby osiągnąć idealny zarys męskiej klatki piersiowej.

Nacięcie w kształcie kotwicy

W ciężkich przypadkach ginekomastii pacjent może wymagać zastosowania techniki polegającej na wykonaniu nacięć w kształcie kotwicy wokół otoczki brodawki skierowanych pionowo w dół do fałdu podsutkowego i wzdłuż fałdu piersiowego, w wyniku czego powstaje blizna w kształcie odwróconej litery „T”. Pomimo większej widoczności blizny (zwłaszcza pionowej linii między otoczką brodawki, a fałdem podpiersiowym) pacjenci po radykalnym zmniejszeniu masy ciała powinni pogodzić się z faktem, że jest to jedyny sposób umożliwiający uzyskanie optymalnego kształtu piersi.

Blizny po operacji – jak sobie z nimi poradzić ?

Przez pierwszych kilka miesięcy blizny będą zaczerwienione, a poprawa wyglądu blizny nastąpi w ciągu roku. Z relacji specjalistów w dziedzinie chirurgii plastycznej z Los Angeles wynika, że blizny na ogół bardzo ładnie się goją, a ich wygląd nie przeszkadza większości pacjentów. U niewielkiej części pacjentów mogą jednak powstać blizny przerostowe lub keloidy. Z badań wynika, że oprócz predyspozycji genetycznych czynnikiem ryzyka są także wyniki wcześniej przebytych zabiegów chirurgicznych, obciążający wywiad rodzinny i kolor skóry.

Niektóre czynniki ryzyka, takie jak naprężenie i zakażenie rany można kontrolować, a nawet całkowicie wyeliminować.
Jednym ze sposobów wspomagających gojenie ran i proces bliznowacenia jest prawidłowe zamknięcie rany, na przykład poprzez założenie głębokich szwów umożliwiających zmniejszenie naprężenia na skórze. Aby dodatkowo wspomóc i zabezpieczyć miejsce nacięcia, niektórzy lekarze stosują specjalne paski do zamykania ran. Po klinicznym zagojeniu rany paski zastępuje się taśmami silikonowymi, które nawilżają skórę i zapobiegają powstaniu tkanki bliznowatej (keloidów/blizn przerostowych) w skórze właściwej.

Innym sposobem wspomagającym uzyskanie cienkich blizn jest masaż blizny, wstrzykiwanie steroidu w bliznę, leczenie laserowe i chirurgiczna korekcja blizny, przy czym ta ostatnia metoda jest ostatnią opcją postępowania, ponieważ wymaga wykonania kolejnego nacięcia.

Horizon Medical Center – horizonmedical.pl

Bezpieczeństwo pacjenta na najwyższym poziomie

Odwiedź naszą stronę internetową i otrzymaj 10% zniżki na zabiegi w naszej Klinice

PODZIEL SIĘ