Goździk korzenny jest rośliną, którą wszyscy znają. Jest ceniony za kolorystykę, bywa przyprawą do wielu dań, ale ponadto pozwala leczyć wiele schorzeń.
Goździk korzenny – właściwości
Goździk korzenny wpływa na utrzymanie homeostazy układu pokarmowego. Gdy pojawiają się zaburzenia w postaci niestrawności lub zatrucia żołądkowego, jest on niezawodnym sposobem na zatrzymanie wymiotów czy biegunki. Zażywany jako suplement poprawia perystaltykę jelit i funkcjonowanie całego organizmu, przyczynia się do zwiększenia produkcji żółci wątrobowej. Ma działanie antyseptyczne oraz nawet lekko przeciwbólowe, za sprawą naturalnego środka jakim jest eugenol.
Jest odpowiedni w leczeniu zatrucia żołądkowego, gdyż zabija bakterie. Goździk korzenny to także środek polecany w przypadku konieczności leczenia pasożytów. Działa znacznie bardziej łagodniej niż antybiotyki, a przy tym skutecznie zabija gnieżdżących się w układzie pokarmowym intruzów, niezależnie od tego czy są to baterie, grzyby czy robaki jelitowe. Goździki nie zaburzają naturalnej flory bateryjnej układu pokarmowego, a nawet działają na niego w sposób osłonowy, co przyśpiesza okres rekonwalescencji. Oprócz tego Goździk korzenny zapobiega uszkodzeniu komórek, co w przyszłości bywa przyczyną powstawania nowotworów. Goździki dawniej stosowane były do leczenia schorzeń jamy ustnej, o których wiadomo, że ich przyczyną jest nadmierny rozrost bakterii.
Ostrożnie w czasie ciąży
Goździki są stosowane do zwalczania pasożytów układu pokarmowego jako samodzielny olejek z goździka, albo mieszanki ziołowe różnych kombinacji. Olejek powstaje z kwiatów tej rośliny, charakterystycznych „pałeczek”. Jest on środkiem jaki wpływa na całość ustroju człowieka, poprawiając nawet samopoczucie. Wpływa także na układ odpornościowy, wzmacniając go i sprawiając dzięki temu, że walka z infekcją bateryjną lub grzybiczą jest znacznie bardziej efektywna. Istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania. Goździki nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży ponieważ zwiększają przekrwienie w obrębie macicy.