Guma oporowa na dobre i na złe

, Tagi , , ,

Taśma do treningu daje o wiele więcej możliwości niż ćwiczenia z hantlami. Warto wiedzieć, jaka guma oporowa będzie dla nas najlepsza i do jakich ćwiczeń można ją wykorzystywać. Powinny podejmować je przede wszystkim te osoby, którym zależy na poprawie elastyczności i wytrzymałości mięśni.

Jaką taśmę kupić?

Choć wyglądem guma oporowa (lub inaczej taśma elastyczna) nie robi wrażenia, to jest bardzo skuteczna, a przy tym niedroga. To sprzęt do naciągania, dzięki któremu możemy trenować wiele partii mięśni (pleców, brzucha, nóg, rąk) i zmuszać je do bardziej wytężonego wysiłku. Ćwiczenia z gumą można wykonywać w dowolnym miejscu i momencie. Świetnie sprawdza się również podczas rehabilitacji.

Im guma jest grubsza, szersza i dłuższa, tym większy jest jej opór. Szerszą i grubszą gumę będzie trudniej naciągnąć. Podczas wyboru szybko przekonamy się, że z oporem związany jest również jej kolor. Nie istnieje wprawdzie jeden kanon kolorystyczny, do którego można dopasować opór gumy, ale producenci starają się, by taśmy o różnych parametrach miały odmienną kolorystykę. Czarny, zielony, niebieski czy żółty to tylko wyznacznik oporu, ale by go dokładnie poznać, należy sprawdzić poniższe parametry liczbowe podane na produkcie:

Szerokość taśmy – Opór

13 mm – do 9 kg

22 mm – do 16 kg

32 mm – do 25 kg

44 mm – do 35 kg

64 mm – do 55 kg

83 mm – do 70 kg

Dobrze, żeby guma oporowa, którą chcemy kupić, wykonana była z rozciągliwego i solidnego lateksu. Należy natomiast unikać tańszych wyrobów lateksowych z domieszką gumy. Tego typu przedmioty szybko tracą swoje właściwości.

Do czego przyda nam się guma?

Z gumą oporową możemy realizować się przy wielu rodzajach treningów. Gumy popularne są na zajęciach fitness, używa się ich w trakcie rehabilitacji oraz podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych. Co więc zyskujemy, używając gumy oporowej? Przy treningu ogólnorozwojowym może przynieść lepszy efekt niż podczas wykonywania tych samych ćwiczeń bez niej. W treningu siłowym mogą stosować ją osoby, które pracują z obciążeniem, bez względu na stan zaawansowania. Na pływalni wzmacniają siłę wszystkich partii mięśni niezbędnych podczas treningu. W ofercie specjalistycznych sklepów dostępne są gumy oporowe odpowiednio przystosowane do potrzeb pływaków. Treningiem z gumą oporową nie pogardzą także piłkarze, którzy stosują specjalne taśmy do nóg. Gumy o wyższym stopniu oporu warto stosować podczas ćwiczeń związanych z trenowaniem sztuk walki. Pozwalają one na wzmocnienie sylwetki oraz kształtowanie mięśni. Do treningu zróżnicowanego warto zaopatrzyć się w pełen zestaw taśm elastycznych o różnych kolorach. Powinny się w nim znaleźć modele siłowe gum, taśmy do fitnessu i kilka egzemplarzy o mniejszym oporze. Specjaliści zalecają, by ćwiczenia z gumą wykonywać trzy razy w tygodniu. Wówczas ich efekt będzie optymalny. Wykonując je codziennie, mięśnie nie będą miały wystarczającego czasu na regenerację.

Poprzedni

Naturalne metody wspomagające leczenie uzależnień

Drewniane meble w ogrodzie

Następny