Herbata z cytryną i imbirem

Tagi

Polacy piją bardzo dużo herbaty, jednak najczęściej wybierają herbatę czarną lub czarną aromatyzowaną, np. Earl Grey, którą piją w dosyć tradycyjny sposób – z cukrem i z cytryną. Sama herbata ma wiele właściwości i chociaż najczęściej się ją pije ze względu na walory smakowe, to ma bardzo dużo antyoksydantów, doskonale wpływa na trawienie i na stan skóry. Amerykanie, słynący z tego, że piją dużo kawy, oszaleli na punkcie diety herbacianej, opartej na ulubionych smakach herbaty. Podobno dzięki niej chudną.

Herbata na zimowe wieczory

Rosjanie piją ją zwykle z dodatkiem konfitury albo kostek cukru, Anglicy z dodatkiem mleka, a Polacy… A Polacy najchętniej piją słodką herbatę z cytryną. Jednak wybieramy do niej także nieco inne dodatki, głównie w sezonie zimowym. Wówczas herbata z cytryna i imbirem zalecana jest jako doskonały napój na rozgrzanie, który także zapobiega przeziębieniom. Z kolei herbata z niewielką ilością imbiru zapobiega zarówno chorobie lokomocyjnej, jak i korzystnie wpływa na wszelkie dolegliwości żołądkowe. Taką herbatę zaleca się także kobietom w ciąży, bowiem łagodzi ona nudności. Wielbiciele herbaty bardzo często piją czarną herbatę z cytryną lub z imbirem, chociaż sam imbir ma zdecydowanie mocniejszy smak.

Domowa herbata z dodatkami

Najprostszy przepis na herbatę z cytryną i imbirem: bierzemy 1 litr wody, w której trzeba gotować przez około 10 minut kawałek imbiru (najlepiej 2 cm kawałek, który po obraniu warto pokroić na mniejsze kawałki), następnie w takiej aromatycznej imbirowej wodzie parzy się herbatę dla 4 osób. Na koniec do całości dodaje się sok z połowy cytryny. Herbatę można dosłodzić miodem, przy czym należy pamiętać, że miód dodaje się do ciepłej herbaty (zbyt wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na zawarte w nim składniki mineralne). W niektórych przepisach do takiej herbaty dodawane są także plasterki pomarańczy, dzięki której herbata jest bardziej słodka i aromatyczna.
Z kolei znawcy herbaty podkreślają, że imbir może utrudnić zaparzenie herbaty, dlatego w niektórych przepisach imbir pojawia się jako dodatek, który uzupełnia smak zaparzonej herbaty. Warto pamiętać, że zielona herbata z dodatkiem imbiru także świetnie działa na przeziębienia. Równie skuteczny będzie napój, stworzony na bazie dwóch naparów. W jednej szklance należy zaparzyć herbatę, w drugiej kawałek imbiru lub imbir sproszkowany (imbir dłużej się zaparza). Oba napary należy połączyć ze sobą i dopiero tak przyrządzony napój pić. Można do niego dodać cytrynę oraz miód do smaku.

Herbaty gotowe

Niektórzy producenci oferują klientom gotowe herbaty z dodatkiem imbiru i cytryny (najczęściej w postaci trawy cytrynowej). Bardzo popularne są mieszanki herbat czarnych, aromatyzowanych imbirem, na rynku dostępne są także herbaty zielone z imbirem i cytryną. Jednak w celu zwiększenia ich leczniczych i rozgrzewających właściwości należy do takiej zaparzonej herbaty dodać plasterek imbiru czy cytryny.

Poprzedni

Produkty spożywcze dla diety Cambridge

Jak efektywnie biegać?

Następny

Dodaj komentarz