Hit sezonu – dieta VLCD

Tagi , ,

Pozbycie się nadwagi jest bardzo ciężkie i często wymaga niekonwencjonalnych sposobów. Nadmiar kilogramów można jednak zgubić, stosując dietę bardzo niskokaloryczną znaną również, jako very low calories diet – w skrócie VLCD. Głównym celem tej diety jest oczywiście obniżenie wartości kalorycznej do naprawdę niskiego poziomu. Każdy człowiek, średnio powinien spożywać około dwóch do trzech tysięcy kalorii. Bardziej precyzyjne ilości będą naturalnie zależne od płci, wieku, wzrostu oraz wagi danej osoby.

Założenia VLCD

Dieta VLCD zakłada zredukowanie dziennej zalecanej dawki kalorii nawet o trzy razy, czyli pięciuset-ośmiuset kalorii na dobę. Podczas tak dużej redukcji kalorii należy jeszcze bardziej niż zwykle pilnować tego, co się je. Największą część naszego dziennego menu powinny stanowić białka. Dobrym źródłem białka zwierzęcego są: mięsa czy jaja, a roślinnego, polecanego dla wegan- soja i jej różnego rodzaju pochodne przetwory. W miarę możliwości podczas takiej diety powinno się uzupełniać suplementami witaminy oraz minerały. Wspomnianą powyżej wartość kaloryczną powinno się rozłożyć na cały dzień, a nie zjadać podczas jednego posiłku. Podczas stosowania diety bardzo niskokalorycznej należy pamiętać również o uzupełnianiu odpowiednio dużych ilości płynów. Powinniśmy pić dwa litry płynów dziennie- w postaci wody, herbat, soków, owoców czy nawet zupek. Głównym źródłem płynów powinna być, a przynajmniej wysoce wskazane jest żeby była niegazowana, niesłodzona woda. Dieta ta jest przeznaczona dla osoby otyłej, u której wskaźnik BMI jest większy od 30. Jej okres stosowania jest zależny od wysokości wskaźnika, im jest on wyższy tym dłuższy okres. Nie zaleca się stosowania diety w okresie powyżej 16 tygodni.

Warto pamiętać

Należy zapamiętać, że podczas trwania okresu tak restrykcyjnej diety nie należy zbytnio forsować i przemęczać organizmu warto, zatem w tym czasie zrezygnować z uprawiania sportów. Jeśli jednak czujemy się na siłach, można oczywiście wykonywać lekkie ćwiczenia (spacer, przysiady, pajacyki), aby rozruszać swój metabolizm. Podczas tej diety spadek masy ciała można zaobserwować bardzo szybko, z powodu dużej utraty wody. Wpływa na to bezpośrednio glikogen, który jest gromadzony w ludzkiej wątrobie i mięśniach. Gdy już organizm utraci możliwość, do czerpania energii ze zgromadzonej glukozy, zaczyna szukać innych źródeł energii. Wtedy też organizm jest w stanie ketozy, zaczyna się rozkład tkanki tłuszczowej i faktyczna utrata masy ciała. Najciężej jest przetrwać początkowe dni tej diety z powodu dokuczliwego głodu. Im dłużej spożywamy małe ilości kalorii, tym mniej jest się głodnym, ponieważ ciała ketonowe, wytwarzane podczas ketozy, mają właściwości hamujące apetyt.

Plusy i minusy

Ta dieta jest idealnym sposobem na schudnięcie, gdy wszystkie inne diety nie zdały egzaminu. Plusem diety jest także to, że jest ona bardzo prosta do przygotowania, co wynika z potrzeby spożywania małych racji żywieniowych.
Minusem może być utrata tkanki mięśniowej, będąca jedną z największych pośród wszystkich diet. Dieta wymaga też bardzo skrupulatnego liczenia wszystkich spożywanych kalorii. Po jej zakończeniu rezultat bywa często nietrwały i szybko widoczny jest efekt jo – jo. Utrzymanie osiągniętego efektu wymaga od osób ją stosujących stopniowego podnoszenia aktywności fizycznej przyczyniającej się do zwiększonego zużycia energetycznego.

Poprzedni

Zasady racjonalnego żywienia

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Następny

1 komentarz do wpisu “Hit sezonu – dieta VLCD”

Dodaj komentarz