Ile kalorii ma arbuz?

, Tagi ,

Arbuz pochodzi z Południowej Afryki. Obecnie jest znany i doceniany na całym świecie. Nie tylko za walory smakowe, ale także za bogactwo cennych witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy oraz wiele innych cennych właściwości. Jest świetną przekąską na letnie i upalne dni, bowiem zawiera w sobie mnóstwo wody ( około 92 %) i błonnika.

Ile kalorii ma arbuz?

Arbuz w dużej większości składa się z wody, tak więc nie może mieć dużo kalorii. I nie ma. Kawałek tego arbuza ważący 100 g zawiera 30 kcal. Jest to nie dużo w porównaniu z innymi owocami. Mimo niskiej kaloryczności, nie powinniśmy się nim objadać ( zwłaszcza osoby cierpiące na cukrzycę i odchudzające się), ponieważ posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 75. Skutkiem tego jest gwałtowny i wysoki skok poziomu cukru we krwi.

Arbuz zapobiega zawałom

Owoc ten to bogactwo wielu cennych składników zdrowotnych. Udowodniono, że spożywanie go prowadzi do zmniejszenia ryzyka powstawania chorób układu krążenia oraz zapobiega zawałowi serca. Dzieje się to dzięki zawartych w nim antyoksydantach. Zapobiegają one przedwczesnemu starzeniu się serca. Neutralizują wolne rodniki, które wyrządzają wiele szkód (np. utlenianie cholesterolu, które prowadzą do chorób serca) w organizmie człowieka. Antyoksydanty, które zawarte są w soku z arbuza to m.in.:

  • likopen – zapobiega utlenianiu się cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów,
  • witamina A – obniża ciśnienie tętnicze krwi,
  • witamina C – zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak zawał serca oraz udar mózgu.

Inne cenne składniki odżywcze mające wpływ na dobrą pracę serca:

  • magnez- wpływa na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych ( żyły, tętnice, naczynia włosowate), ponadto zapobiega spadkowi poziomu potasu,
  • potas – znany ze swych właściwości, które pomagają zmniejszyć ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Przyśpiesza wydalanie sodu z organizmu oraz spowalnia procesy miażdżycowe,
  • cytrulina – jest to związek z grupy aminokwasów, który podnosi poziom tlenku azotu, powodując tym samym rozluźnienie naczyń krwionośnych.

Arbuz na upały

Dzięki swojemu składowi, arbuzy wpływają na obniżanie temperatury ciała, zwłaszcza w upalne lato. Warto jeść je w gorące dni, ponieważ redukując temperaturę ciała, a co za tym idzie: zapobiegają udarom. Owoce te również świetnie gaszą pragnienie.

Arbuz dla urody

Zawartość witamin, składników mineralnych i wody doskonale wpływa na wygląd skóry. Zawarte w nim antyutleniacze spowalniają proces starzenia się skóry. Chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz przyśpieszają leczenie chorób skóry.

Arbuz dla okularników i nie tylko

Owoc ten jest doskonały na oczy. Zawiera wiele cennych dla tego narządu składników, takich jak: beta – karoten, luteinę, witaminę C i zeaksantyny. Ponadto , substancje te przeciwdziałają chorobom oczu, które związane są z wiekiem lub przemęczeniem wzroku ( suchość oka, jaskra, uszkodzenie nerwu ocznego, zwyrodnienie plamki żółtej).

Arbuz oczyszcza nerki

Dzieje się tak za sprawą moczopędnych właściwości arbuza. Wpływa na redukcję ilości kwasu moczowego, który może się zbytnio gromadzić w układzie moczowym. Zmniejsza ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.

Arbuz naturalną viagrą

Arbuz zwiększa popęd seksualny. Podwyższa ilość tlenku azotu, rozluźniając żyły i zwiększając przepływ krwi. Udowodniono, że zjedzenie około sześciu plasterków tego owocu, przynosi taki sam efekt co spożycie jednej tabletki viagry.

Arbuz na bezsenność

Wskutek przeprowadzonych badań dowiedziono, że arbuz pomaga w zasypianiu . Podnosi poziom serotoniny, sprawiając, że mózg łatwiej się wycisza, co pomaga zapaść w głębszy sen.

Poprzedni

Jakie są efekty po kreatynie?

Jaka jest najlepsza kreatyna?

Następny

Dodaj komentarz