Ile kalorii ma banan bez skórki?

, 7 lutego 2021 Tagi , , , ,

Banan to owoc, który warto włączyć do swojej diety, zwłaszcza jeżeli zależy Wam na smukłej sylwetce, a często macie chrapkę na słodką przekąskę w ciągu dnia. Widoczna jest jednak pewna ostrożność wobec bananów, wynikająca z wielu nieprawdziwych mitów krążących na temat tych owoców. Popularna jest opinia o tym, że banany są po pierwsze: bardzo tuczące, a po drugie: niebezpieczne dla zdrowia, gdyż w końcówkach mogą mieszkać groźne jaja pasożytów. Żadne z tych zdań nie jest prawdziwe, więc zamiast ulegać mitom – przyjrzyjmy się faktom.

Banan niejedno ma imię

W Polsce dostępna jest właściwie tylko jedna odmiana tego owocu: Cavendish. Tymczasem na świecie (najbliższe uprawy bananów znajdują się kilka tysięcy kilometrów od naszego kraju) występuje ich ponad kilkadziesiąt. Niektóre są bardzo popularne, inne należą do egzotycznych rzadkości. Mają bardzo różne kolory i zapachy, różnią się również wielkością i kształtem. Klasyczny żółty kolor i podłużny wygięty kształt mączystej jagody jest jednak najbardziej rozpoznawalny. To od tej odmiany pochodzi nazwa owocu. W języku arabskim, jak twierdzi Dan Keppel, autor monografii poświęconej bananom, oznacza ono palec.

Depositphotos_40886541_s
Fot. Depositphotos

Czy banany tuczą?

Odpowiedz na pytanie, ile kalorii ma banan bez skórki, zależy od jego wagi. Banan średniej wielkości (czyli około 120 gramów) to zaledwie 114 kalorii, 1,2 gramów białka, 0,36 gramów tłuszczu i 28,2 gramów węglowodanów. W przeliczeniu na 100 gram oznacza to odpowiednio: 95 kalorii, 1 gram białka, 0,3 gram tłuszczów i 23,5 gram węglowodanów. Banany maja stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że zawarte w nich węglowodany łatwo się przyswajają. Jednak zawarte w nich kalorie bardzo łatwo spalić: wystarczy 17 minutowy marsz lub 12 minut jazdy na rowerze.

Poprzedni

Głodówka dziesięciodniowa – zasady

Jak biegać na bieżni żeby schudnąć?

Następny

1 komentarz do wpisu “Ile kalorii ma banan bez skórki?”

  1. Bardzo lubie banany, jest nawet dieta bananowa której bym sobie z przyjemnością spróbowała 🙂 ale jakoś za dużo tych pokus chocć ostatnio to sobie zatrzełam patrzeć co i jak, żeby być świadomą 😉 przy okazji znalazłam gdzie jest cały spis co ile ma kalorii… jestem zaskoczona niektórymi! ;O

    Odpowiedz

Dodaj komentarz