Ile jeść posiłków dziennie?

, Tagi , ,

Częstym pytaniem jakie stawiają przed sobą osoby stosujące dietę jest ile posiłków jeść dziennie? Rozwiązanie może niektórych zdziwić, bo proponowane jest aż pięć posiłków, lecz na specjalnych zasadach.

Podstawy pełnowartościowego dietetycznego posiłku

Każda z pięciu porcji jedzenia dziennie powinna być dobrana pod względem zawartości substancji odżywczych oraz kaloryczności. Powinien to być posiłek lekki i szybko strawny zawierający nie więcej niż pięćset kalorii. Ważne jest także wzięcie pod uwagę wieku osoby oraz stylu życia jaki prowadzi. Posiłki powinny także być spożywane o stałych porach. Zawierać powinny proporcjonalne ilości białka, węglowodanów i tłuszczów.

Dlaczego warto?

Spożywanie pięciu niewielkich posiłków dziennie zamiast dwóch, trzech sytych ma kilka korzyści. Przede wszystkim człowiek czuje się mniej głodny, a insulina wydziela się stopniowo dzięki czemu cieszy się dobrym samopoczuciem oraz prawidłową sprawnością intelektualną. Pięć posiłków dziennie jedzonych co trzy, cztery godziny zapobiega także podjadaniu takich rzeczy jak słodycze i tłuste przekąski, które powodują tycie.

Co jeść jako przekąskę

Czasem, szczególnie na początku zanim żołądek przyzwyczajony do sporych objętościowo posiłków skurczy się i przestawimy się na pięć posiłków dziennie może dochodzić do kruczenia w brzuchu i chęci przekąszenia czegoś. W takich sytuacjach można zajadać warzywa lub napić się soku warzywnego, który jest sycący. Lepiej nie przesadzać z owocami ponieważ dostarczają dużo kalorii. Woda mineralna także na jakiś czas częściowo wypełnia żołądek.

Ważne śniadanie

Śniadanie jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia, na które można zjeść sporo bez poczucia winy. Ponieważ jest zjadane jako pierwsze zostanie w całości spalone podczas trudów dnia codziennego. Niektórzy ludzie w ogóle nie jedzą śniadania zastępując je kawą i papierosem. Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ przez to człowiek zjada więcej w ciągu dnia i ciężko mu zachować regułę pięciu posiłków dziennie.

Jedz sporo błonnika

W zmniejszeniu uczucia ssania między posiłkami pomoże też spożywanie dużej ilości błonnika. Wiele tabletek na odchudzanie działa na podobnej zasadzie – pęcznieją w żołądku ograniczając uczucie głodu. Błonnik, który znajdziemy w warzywach i zbożach jak na przykład w otrębach i płatkach owsianych lub w siemieniu lnianym jest w pełni naturalny. Daje także inne korzyści zdrowotne, dzięki niemu możliwe jest ustabilizowanie metabolizmu. Służy także osobom, które cierpią z powodu hemoroidów i zaparć.

Poprzedni

Co to są zakwasy?

Naturalne oczyszczanie organizmu

Następny

Dodaj komentarz