Jak chodzić ćwicząc nordic walking?

, , Tagi ,

Coraz więcej Polaków zaczyna uprawiać sport, co oczywiście jest bardzo korzystnym zjawiskiem. Na jakie dyscypliny stawiamy najczęściej? Wybieramy bieganie, stretching, jazdę na rowerze. Coraz więcej osób regularnie bywa na basenie lub siłowni. Bardzo dużą popularnością cieszy się również nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami. Najprościej mówiąc, jest to połączenie ćwiczeń fitness z techniką odpychania się od podłoża przy użyciu specjalnych kijków, dzięki czemu więcej mięśni jest zaangażowanych w pracę. Ta forma rekreacji została wymyślona w Finlandii, początkowo był to całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Jak chodzić, by nordic walking wykonywany był poprawnie?

Na pierwszy rzut oka chodzenie z kijkami może wydawać się mało wymagającym i prostym zajęciem. Cała tajemnica tkwi w technice chodzenia. Tylko wtedy, gdy przestrzegamy pewnych zasad, możemy być pewni, że trening przyniesie oczekiwane efekty.

Przede wszystkim, zwróć uwagę na postawę podczas marszu: wyprostuj plecy, wciągnij brzuch. Postaraj się rozluźnić łokcie, niech będą w miarę proste, wystrzegaj się jednak sztywności. Ręce i nogi pracują naprzemiennie. Kroki powinny być stawiane od pięty. Przednia dłoń przy stawianiu kijka powinna być zamknięta, natomiast dłoń, która wędruje ku tyłowi powinna stopniowo otwierać się. Kroki stawiane podczas marszu z kijkami powinny być nieco dłuższe, bardziej wyciągnięte w porównaniu do naszego standardowego chodu – pozwoli to na rozciągnięcie pachwin. Co zrobić, gdy wciąż nie jesteś pewien, czy Twój chód jest poprawny? W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z trenerem, który podpowie Ci jak skorygować ewentualne błędy.

Zalety marszu z kijkami

Jakich efektów możemy oczekiwać, gdy trening z kijkami wykonywany jest poprawnie? W niedługim czasie powinien poprawić się nasz układ sercowo – naczyniowy oraz oddechowy, zwiększy się również wydolność płuc. Nordic walking polega na marszu z kijkami, dzięki czemu do pracy angażowana jest większa ilość mięśni – wzmacniane są mięśnie tułowia, barków, ramion czy brzucha.O odpowiednia technika chodzenia pozwala również wypracować większą mobilność górnego odcinka kręgosłupa.

Chodzenie z kijkami – dla kogo?

Jeżeli chodzi o nordic walking – nie ma większych przeciwwskazań, mogą uprawiać go zarówno dzieci, dorośli, jak i seniorzy. Ta forma aktywności jest szczególnie polecana pacjentom kardiologicznym ponieważ obniża ciśnienie spoczynkowe krwi i poprawia tolerancję glukozy. Bardzo dobrze sprawdzi się również u osób, które borykają się z problemami ortopedycznymi, kijki sprawiają, że obciążenie stawów jest mniejsze. Wskazany jest również dla osób starszych – to forma relaksu, która pozwoli na utrzymanie dobrej kondycji niewielkim nakładem siły. Osoby, które przeszły poważne złamania przed rozpoczęciem chodzenia z kijkami powinny zasięgnąć porady u specjalisty.

Gdzie ćwiczyć?

Chodzenie z kijkami możesz uprawiać na różnych powierzchniach. Tak samo dobrze sprawdzi się tutaj miejski chodnik, wiejska droga czy leśna dróżka. Kijki zapewniają dodatkowy punkt podparcia dlatego jest to bezpieczna forma aktywności fizycznej nawet na twardych i śliskich nawierzchniach

Poprzedni

Jaka jest najlepsza kreatyna?

Wszystko o odchudzaniu ekstremalnym

Następny

Dodaj komentarz