Jak ćwiczyć mięśnie Kegla

Tagi , , , , ,

Mięśnie Kegla to grupa mięśni w obrębie dna miednicy, krocza i pochwy odpowiedzialnych za kontrolowanie położenia narządów, cewki moczowej oraz przydatne podczas współżycia seksualnego i porodu. W rzeczywistości bardziej aktywne są te u kobiet, nazywane medycznie mięśniem łonowo-guzicznym, a potoczne określenie od nazwiska lekarza zawdzięczają wynalezionym przez niego ćwiczeniom wzmacniającym. Mięśnie te występują również u mężczyzn, którzy wykonując odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mogą przyczynić się z jednej strony do dłuższej erekcji, a z drugiej do kontroli wysiłkowego nietrzymania moczu.

Kobietom zalecane są takie ćwiczenia wzmacniające z trzech powodów. Pierwszym z nich jest analogiczne jak u mężczyzn zapobieganie wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Drugi, szczególnie ważny u kobiet w wieku reprodukcyjnym, czyli najczęściej do około 35 roku życia to wzmacnianie mięśni pochwy w celu sprawniejszej i szybszej akcji porodowej. Trzecim efektem dodatkowym jest pozytywny wpływ na odczuwanie satysfakcji podczas stosunku płciowego.

[AdSense-A]

Ćwiczenia wymagają przede wszystkim rozpoznania mięśnia, zlokalizowania go i systematycznego trenowania. Można to robić praktycznie w każdych warunkach i sytuacji – zarówno siedząc przed telewizorem, jak i w samochodzie czekając za zielone światło czy w kolejce po zakupy. Samo rozpoznanie najlepiej przeprowadzić podczas oddawania moczu, albo wkładając dwa palce do pochwy. Właściwy mięsień po zaciśnięciu spowoduje przerwanie strumienia moczu, alby wywoła ucisk na palce. Ta druga metoda pozwala też sprawdzać efektywność ćwiczeń, która objawi się silniejszym uciskiem.

Przykładowe ćwiczenia Kegla:

  1. W pozycji leżącej na plecach lub stojącej w rozkroku napnij mięśnie i wytrzymaj około 5 sekund. Rozluźnij mięśnie na chwilę. Powtórz ćwiczenie pięciokrotnie. Taką serię wykonaj trzy razy w ciągu dnia. Z każdym kolejnym tygodniem zwiększaj ilość skurczów w jednej serii oraz czas napinania mięśni.
  2. W pozycji leżącej na plecach ugnij kolana i złącz stopy. Miednicę powoli unoś do góry, starając się, aby dolna część kręgosłupa dotykała podłogi. W maksymalnym położeniu wytrzymaj 7-9 sekund, po czym rozluźnij mięśnie i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzaj 5 razy.
  3. Ćwiczenie dla mężczyzn: w dowolnej pozycji zaciśnij mięsień zwieracza odbytu do granic swoich możliwości. Utrzymaj napięcie około 5 sekund. Rozluźnij mięśnie. Powtarzaj ćwiczenie aż do zmęczenia.

Uwaga: Podczas wykonywania skurczów napięte powinny być tylko mięśnie Kegla. Pośladki i brzuch muszą być rozluźnione. Ważne jest normalne oddychanie. Nie wolno wykonywać ćwiczeń podczas oddawania moczu, gdyż może to prowadzić do zalegania resztek i stanów zapalnych cewki. Skuteczność gwarantuje jedynie regularność 3 razy dziennie przez minimum 4-6 tygodni.

Poprzedni

Zespół cieśni nadgarstka – jak z nim walczyć?

Proste ćwiczenia na kręgosłup

Następny

7 komentarzy do wpisu „Jak ćwiczyć mięśnie Kegla”

  1. Są takie przyrządy. Np tak zwane „kulki gejszy”. A ćwiczenia polecam wszystkim kobietom, sama ćwiczę i nie narzekam 😉 a jak się ukochanemu podoba jak jest ciaśniej :p

    Odpowiedz
  2. Bardzo przydatny artykuł. Od razu podesłałem mojej ukochanej 😉 Swoją drogą, dziwnie, że nie ma jeszcze pseudo przyrządów wspomagających ;p

    Odpowiedz

Dodaj komentarz