Jak ćwiczyć na orbiterku?

, , Tagi , ,

Orbitrek, czyli rower eliptyczny jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych przyrządów do ćwiczeń, z którego korzysta coraz więcej osób pragnących pozbyć się nadwagi i wyrzeźbić ciało. Pozwala przede wszystkim na trening mięśni nóg bez nadmiernego obciążania stawów i ścięgien. Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby osiągnąć optymalne efekty?

Zawsze zaczynamy od rozgrzewki

Wiele osób pomija rozgrzewkę, traktując ją jako stratę czasu, zwłaszcza że nie pozwala na spalenie zbyt dużej ilości kalorii. Wolimy od razu zabrać się za bardziej forsowne ćwiczenia. Tymczasem wykonanie rozgrzewki ma bardzo duże znaczenie, także w przypadku korzystania z orbitreku. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom rozciągającym możemy poprawić krążenie krwi oraz rozciągnąć mięśnie, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skurczów oraz bolesnych urazów. Wystarczy poświęcić 10 minut na rozgrzewkę, żeby przygotować organizm do wysiłku i ułatwić trening.

Tętno ma znaczenie

Podczas ćwiczeń na orbitreku należy zawsze zwracać uwagę na tętno. Optymalny poziom, który powinniśmy utrzymywać, wynosi 70-80% tętna maksymalnego. Dlaczego jest to tak ważne? Przy wyższym tętnie znacznie spada ilość tłuszczu, który jest spalany w czasie wysiłku. W związku z tym zbyt forsowne ćwiczenia mogą niestety przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i spowodować, że nasz organizm znacznie ograniczy spalanie kalorii. Tempo ćwiczeń na poziomie 70-80% maksymalnego tętna ma również najlepszy wpływ na pracę naszego układu oddechowego i krwionośnego, jest więc odpowiednią techniką niezależnie od tego czy zależy nam na spaleniu tłuszczu, czy na wyrzeźbieniu sylwetki.

Elliptical gym machine over white background
Fot. Depositphotos

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na orbitreku powinniśmy zawsze zacząć od sprawdzenia naszej sylwetki. Właściwe ułożenie ciała to proste plecy, lekko uniesiona głowa, wciągnięty brzuch i stopy płasko ułożone na pedałach. Opór pedałów powinien być wyregulowany tak, żeby umożliwić utrzymanie stałego tempa przez cały czas ćwiczeń. W miarę kolejnych treningów możemy stopniowo zwiększać opór. Jeśli w trakcie ćwiczeń poczujemy zmęczenie, powinniśmy zwolnić, ponieważ nie należy nadwyrężać organizmu. Faza ćwiczeń właściwych na orbitreku trwa około 10-15 minut. Cały czas powinniśmy pamiętać o pilnowani tętna, które nie powinno za bardzo wzrosnąć.

Na koniec ćwiczenia odprężające

Po rozgrzewce i ćwiczeniach właściwych zawsze powinna nastąpić faza ćwiczeń odprężających. Podczas tej fazy, która trwa około 5 minut, stopniowo zmniejszamy tempo treningu. Pozwalamy naszemu tętnu zwolnić, a mięśniom rozluźnić się. Na tym etapie ćwiczymy z minimalnym obciążeniem.

Czy to działa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ćwiczenia na orbitreku rzeczywiście dają dobre efekty. Wiele zależy od tego, jak trenujemy i czy robimy to systematycznie. Przede wszystkim warto zastosować się do instrukcji dotyczących właściwego treningu. Zbyt forsowny, męczący trening zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów i bardzo często kończy się zniechęceniem i rezygnacją z ćwiczeń zanim zaczną przynosić widoczne efekty. Ćwiczenia na orbitreku powinniśmy wykonywać systematycznie, przynajmniej trzy razy w tygodniu. Ponieważ trwają one razem z rozgrzewką około pół godziny, wygospodarowanie czasu nie powinno stanowić problemu. Dzięki systematyczności zauważymy efekty treningu, spalimy tłuszcz oraz poprawimy wgląd sylwetki.

Poprzedni

Jadłospis diety Dukana

Odchudzanie w ciąży

Następny

Dodaj komentarz