Jak ćwiczyć na siłowni?

, , Tagi ,

Każdy rodzaj aktywności fizycznej powinien być tak dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb i predyspozycji, aby przynieść nam korzyści w postaci lepszej formy i oczywiście lepszego samopoczucia. Dlatego też zanim zdecydujemy się na siłownię, upewnijmy się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, abyśmy mogli z niej korzystać i znajdźmy w sobie motywację. Bo bez niej żadne ćwiczenia nie dadzą nam radości, a jedynie staną się dla nas męczarnią.

Najważniejsze są nasze potrzeby

Cel, do jakiego dążą osoby korzystające na siłowni, bywa różny. Dla jednych będzie to wyrobienie masy mięśniowej. Dla drugich- wyrobienie rzeźby i poprawienie sylwetki. Dla innych- po prostu poprawienie kondycji. Dlatego też szukając odpowiedzi na pytanie, jak ćwiczyć na siłowni, po pierwsze musimy powiedzieć, że ćwiczenia muszą być ukierunkowane na osiągnięcie postawionego sobie celu, który przecież jest kwestią indywidualną. Opierając się na naszych potrzebach, musimy skoncentrować się nie tylko na tym, jakie ćwiczenia będziemy wykonywać, ale także kiedy będziemy to robić. Jeżeli nasz trening ma nam pomóc poprawić nadszarpniętą kondycję i ma charakter rekreacyjny, właściwie nie ma różnicy, czy siłownię odwiedzimy rano, po południu, czy wieczorem. Natomiast osoby, które nastawione są na poprawę sylwetki, powinny tak ułożyć swój dzienny grafik, aby zajęcia na siłowni odbywały się po drugim posiłku.

Trening, czyli co i jak długo ćwiczyć

Zasada przy układaniu ćwiczeń zawsze jest taka sama. Każde zajęcia na siłowni rozpoczynamy od rozgrzewki. I tutaj doskonale sprawdzają się takie sprzęty, jak rowerek, bieżnia, czy stepper. Należy jednak pamiętać, że rozgrzewka ma być krótka i ma być rozgrzaniem mięśni przed przejściem do ćwiczeń siłowych. Przy ćwiczeniach siłowych najlepiej jest tak je skomponować, aby trening zaangażował wszystkie partie mięśni. Gdy zakończymy tę część powinniśmy przejść do treningu cardio, który możemy przeprowadzić na tych samych sprzętach co rozgrzewkę, z tymże ma być to trening bardziej intensywny i dłuższy, aby w efekcie spalić jak najwięcej kalorii. A jak długo powinien trwać taki trening? Optymalnie trwa on półtora godziny, z czego pierwsze 10 minut to rozgrzewka, następne 40 to trening siłowy i na koniec 40 minut treningu cardio.

Trening i prawidłowe żywienie

Aby trening przynosił optymalny efekt należy pamiętać o prawidłowym odżywianiu się. Bo same ćwiczenia nie przyniosą optymalnych efektów, a niekiedy mogą zagrozić naszemu zdrowiu, jeśli nie uzupełnimy ich odpowiednią dietą. Zacznijmy od tego, że przed treningiem należy spożyć lekki posiłek, chyba że zależy nam na spaleniu tkanki tłuszczowej, wtedy przychodzimy na czczo. Nigdy jednak nie rezygnujemy z posiłku po treningu. W godzinę po jego zakończeniu należy dostarczyć organizmowi odpowiedniej porcji składników odżywczych. Optymalną kompozycją jest drób, bądź mięso wołowe połączone z dużą porcją warzyw. Równie ważne jest optymalne żywienie na co dzień, nie tylko w dni treningu. Aby ćwiczenia przynosiły lepszy efekt, dobrze jest w sobie wypracować nawyk zjadania pięciu posiłków dziennie. Mamy jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. I warto też ograniczyć tłuszcze, ziemniaki czy białe pieczywo.

Jak przygotować się do treningu?

Decydując się na trening na siłowni, warto przygotować się do niego nie tylko mentalnie, ale też technicznie. Potrzebny będzie nam oczywiście wygodny strój, który nie będzie krępował nam ruchów. I potrzebny będzie też ręcznik, którym będziemy mogli na bieżąco wycierać pojawiający się pot. Dla osób, które decydują się trening siłowy ważnym elementem są też rękawiczki, które pomogą zapobiec powstawaniu odcisków. I oczywiście woda. Czysta, niegazowana woda, której nie należy zastępować napojami energetyzującymi. Tak popularne, w praktyce zawierają one mnóstwo cukru, który potrafi skutecznie przeszkodzić nam w osiągnięciu upragnionych efektów.

Jeśli decydujemy się na siłownię, to zabierajmy na nią nie tylko nasze ciało, ale także głowę. Ćwiczenia mają służyć naszemu zdrowiu, a nie jemu zagrażać. Dlatego dobierajmy je i wykonujmy z zachowaniem podstawowych zasad, o których z pewnością powie nam doświadczony instruktor.

Poprzedni

Zasady diety ziemniacznej

Jak schudnąć w udach?

Następny

Dodaj komentarz