Jak ćwiczyć w domu?

, , Tagi ,

Ludzie mało czasu poświęcają na aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia, ciągła gonitwa za pracą, stres, mało zdrowego, rekreacyjnego ruchu – sprawiają, iż nie sprzyja to zdrowiu. Częste bóle pleców, bóle głowy, ogólne rozdrażnienie i brak sil witalnych – to skutki złego trybu życia. warto zainwestować w swoje zdrowie i dołączyć do swojego harmonogramu dnia – codzienne ćwiczenia. Wiadomo, iż nie zawsze są pieniądze, by taką rekreacje ruchową zafundować sobie w postaci karnetów na basen czy zajęć z aerobiku w zorganizowanej grupie. Bywa i tak, że ludzie starsi, chcący utrzymać swoja kondycje fizyczną na odpowiednim poziomie, muszą pamiętać o gimnastyce.

Ćwicz w domu

Na szczęście ćwiczenia ruchowe z powodzeniem można wykonywać i w zaciszu domowym. Nie potrzebne jest do tego zaawansowanej wiedzy w tym temacie, a jedynie samozaparcie i systematyczność. Skąd czerpać wiedzę na ten temat, jak wyszukać odpowiednie zestawy ćwiczeń? W obecnych czasach dostęp do informacji jest ogromny. Z pomocą przyjdzie internet, który jest kopalnią wiedzy, tylko trzeba wiedzieć, czego się szuka. W internecie można znaleźć wiele artykułów, blogów na temat ćwiczeń, zdjęć, filmików instruktażowych. Poza tym literatura także bogata jest w pozycje zawierające możliwe do wykonania zestawy ćwiczeń. Są to książki czy gazety tematyczne. Do gazet często dołączane są płyty CD z ciekawymi treningami. Modne są ostatnio takie ćwiczenia z instruktorem, który ćwiczy z nami na ekranie monitora i pokazuje w prosty sposób jak ćwiczyć w domu samemu. Wiele młodych, chcących poprawić swoją sylwetkę, w pocie czoła, pokonuje kolejne i kolejne powtórzenia, by uzyskać wymarzoną figurę.

Co dają ćwiczenia i jak się do nich przygotować

Trzeba dobrać odpowiedni trening i ćwiczenia dla siebie. To jest uzależnione od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Ćwiczenia mogą działać na różne partie ciała – możemy wzmocnić brzuch, nogi, ręce, ujędrnić pośladki, podnieść swoja wydolność, wytrzymałość, mobilność. Można zaopatrzyć się w różne przybory. W domowym zaciszu idealnie sprawdzi się – mata, obciążniki, hula hop, skakanka, piłka gimnastyczna – dzięki nim ćwiczenia mogą stać się jeszcze atrakcyjniejsze. Możemy także wykorzystać własną inwencje twórczą – hantle z powodzeniem zastąpimy butelkami napełnionymi wodą lub piaskiem. Jako laska gimnastyczna może posłużyć kij od miotły. Pamiętaj, że do ćwiczeń trzeba przygotować odpowiedni strój sportowy, który będzie luźny i przewiewny.

Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w domu?

  • Pompki.

Wpływają na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej, ramion, brzucha oraz dolnej części pleców.

  •  Przysiady.

Dzięki temu ćwiczeniu pracuje bardzo dużo mięśni nóg oraz górnej części ciała. Jest to proste ćwiczenie, a bardzo efektywne.

  • Wchodzenie i schodzenie na podwyższenie.

Te ćwiczenia pomagają spalić dużo kalorii. Wzmacniają nogi, ujędrniają pośladki. Do ćwiczeń użyć można schodów.

  • Podciąganie.

Za pomocą specjalnego umocowanego w drzwiach drążka dla wzmocnienia mięśni rąk, ramion i grzbietu.

Ćwiczenia czynne

Na przykład unoszenie nóg, zginanie kolan, ruchy stóp. Kontrolowane wymachy, krążenia ramion. Unoszenie, krążenia barków. Ruchy szyi – w rożne strony. Skręty tułowia, skłony. Te wszystkie ćwiczenia można wykonywać w rożnych pozycjach siedzącej czy leżącej.

Zatem co ćwiczeń!

Warto zbadać o odpowiednią oprawę muzyczną. Z muzyką ćwiczy się rytmiczniej, przyjemniej. Można także zainwestować także w droższy sprzęt domowy, do ćwiczeń. Może to być na przykład bieżnia, rowerek stacjonarny. Wystarczy wykonywać ćwiczenia trzy razy w tygodniu przez pół godziny, a osiągniemy zdrowie i dobre samopoczucie.

Poprzedni

Zasady treningu wytrzymałościowego

Trening kondycyjny

Następny

1 komentarz do wpisu “Jak ćwiczyć w domu?”

  1. Polecam wykorzystać czas na reklamy na zrobienie kilku pompek i przysiadów. Po co bezproduktywnie tracić czas.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz