Jak dbać o formę w zaciszu własnego mieszkania?

, , , Tagi , , , , , ,

Każdy, kto choć raz próbował rozpocząć regularne uprawianie sportu wie, że to wcale nie takie łatwe zadanie. Noworoczne postanowienia powodują, że podejmujemy decyzję o zapisaniu się na siłownię czy wypróbowaniu nowej diety. Niestety, wraz z upływem czasu zapał słabnie… Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które można wdrożyć we własnych czterech ścianach. Domowy trening to oszczędność czasu i pieniędzy. Jak się do niego przygotować? Podpowiadamy!

  1. Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć
  2. Przygotuj plan działania
  3. Wybierz odpowiedni sprzęt i akcesoria

Zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć

Zdanie sobie sprawy, z tego jaki efekt chcemy uzyskać po treningu to połowa sukcesu. Wiele osób podchodzi do tematu ćwiczeń z założeniem, że chce zrzucić zbędne kilogramy albo poprawić swoją sylwetkę. To zdecydowanie za mało. Trudno będzie utrzymać motywację bez ściśle określonego celu. Dlatego już na początku, kiedy w twojej głowie kiełkuje pomysł regularnego uprawiania sportu, zastanów się, do czego chciałbyś dążyć. Kiedy będziesz już wiedział, na czym ci zależy, nie zapomnij zapisać swojego celu na kartce, którą następnie powiesisz w widocznym miejscu…

Przygotuj plan działania

Po uświadomieniu sobie, jaki jest twój cel, pora na przygotowanie planu. Możesz skorzystać w dostępnych w internecie opracowaniach specjalistów czy skontaktować się z trenerem, aby dobrać odpowiedni program treningowy. Będzie ci o wiele łatwiej przystąpić do ćwiczeń, wiedząc, że masz przed sobą wzorowo opracowany plan. Nie podchodź też do sprawy za poważnie. Niekiedy rygorystyczna postawa może sprawić, że się zniechęcisz. Wszystko tak na prawdę, zależy od nas samych. Jeżeli twój cel to zrzucenie 5 kg, wystarczy, że zainwestujesz w rower stacjonarny i zaplanujesz odpowiednią ilość kilometrów na każdy dzień plus odmówisz sobie niezdrowego jedzenia.

Pamiętaj też, że początki bywają trudne. Dlatego nie oczekuj od siebie wszystkiego na raz. Zacznij od małych kroków i stopniowo dodawaj nowe aktywności. Aby nie zapominać o treningu i być konsekwentnym w działaniach, ustaw sobie przypomnienie w telefonie, zainstaluj specjalną aplikację, w której będziesz odnotowywał swoje efekty. W ten sposób będzie ci o wiele łatwiej zachować motywację. Jeżeli jednak czujesz, że wciąż ci jej brakuje, możesz zapisać się do dedykowanych grup w mediach społecznościowych i poznać historię innych, podobnych do ciebie osób.

Wybierz odpowiedni sprzęt i akcesoria

Kiedy ustalenie celu i planu działania są już za tobą, przychodzi moment na dobranie odpowiedniego sprzętu. Wbrew pozorom, nawet w najmniejszym mieszkaniu można swobodnie ćwiczyć. Rower treningowy nie musi zabierać dużo miejsca. W sklepach znajdziesz mnóstwo sprzętu – zarówno tego zaawansowanego, jak i bardziej kompaktowego, przeznaczonego do domowego użytku. Rowerek treningowy to świetny pomysł na start. Nie wymaga od nas dużego wysiłku, a można uzyskać na nim zadowalające rezultaty. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę indywidualne uwarunkowania. Jeżeli masz kłopoty ze stawami kolanowymi, przed zakupem skonsultuj się z ortopedą.

Orbitrek to kolejny popularny sprzęt, który widujemy nie tylko na siłowniach, ale i w prywatnych domach. Ten może zajmować nieco więcej miejsca niż rower stacjonarny, ale wciąż nada się do niewielkich mieszkań. Orbitrek doskonale modeluje sylwetkę i możesz ćwiczyć na nim oglądając ulubione seriale i programy telewizyjne.

Jeżeli na zewnątrz panuje duże stężenie smogu, warunki nie zachęcają do biegania. Pozostaje wtedy opcja domowa, czyli bieżnia. Na to rozwiązanie potrzeba już o wiele więcej przestrzeni, niż w przypadku poprzednich sprzętów. Z tego względu bieżnia elektryczna nada się bardziej do dużych mieszkań i domów, gdzie można wygospodarować dodatkowe pomieszczenie na mini salę do ćwiczeń.

Poprzedni

Jak szybko i bezpiecznie schudnąć 10 kg?

Jak bezpiecznie uprawiać boks?

Następny