Jak dbać o piersi podczas karmienia

Tagi , , , , , , , ,

Wiele świeżo upieczonych mam zadaje sobie pytanie, jak dbać o piersi podczas karmienia. Karmienie piersią wiąże się z wieloma różnymi problemami, począwszy od różnego tempa produkcji mleka, przez dolegliwości bólowe związane ze zbieraniem się pokarmu czy podgryzaniem sutków przez dziecko, po rozstępy związane z ciągłą zmianą objętości piersi. Przede wszystkim warto wiedzieć, że karmienie piersią nie odkształca biustu i nie powinno się z obawy przed deformacją przerywać tej czynności zbyt wcześnie. Najbardziej optymalne bywa karmienie do 1 roku życia, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby robić to jeszcze rok dłużej. Co pomaga w pielęgnacji piersi?

DOBIERZ ODPOWIEDNI BIUSTONOSZ!

Dobór właściwego stanika to połowa sukcesu w utrzymaniu ładnego kształtu piersi.

[AdSense-A]

Nie ma tu znaczenia seksowna koronka czy dekoracyjne kokardki. Ważne są natomiast zabudowane miseczki, dopasowane i obejmujące piersi całkowicie unosząc je do góry. Przydadzą się też szerokie ramiączka, które pozwolą utrzymać w miejscu wypełniony pokarmem ciężki biust. Producenci oferują też specjalne staniki dla mam wyposażone w otwierane klapki, które ułatwiają dostęp do piersi dziecku.

MASUJ PIERSI!

Prawidłowo wykonany nie pozwoli pokarmowi spływać w dół tworząc twarde zbite złogi, które mogą powodować nawet bardzo wysokie temperatury. Masowanie wykonuje się zarówno podczas karmienia, jak i pomiędzy nimi, zaczynając od pachy w górę, a potem w dół do obojczyka. W przerwach między karmieniem można stosować kremy.

ĆWICZ RANO I WIECZOREM!

Odpowiednio wykonywana gimnastyka pozwala utrzymać w dobrej kondycji mięśnie klatki piersiowej, dzięki czemu piersi zachowają swoje położenie przez cały okres karmienia. Doskonałym ćwiczeniem jest dociskanie do siebie złożonych dłoni na wysokości klatki piersiowej, albo rozpieranie futryny drzwi. Przydają się również kobiece pompki.

HARTUJ PIERSI ZIMNĄ I CIEPŁĄ WODĄ!

Doskonałym sposobem na zmieniające objętość piersi jest naprzemienne polewanie ciepła i zimną wodą. Takie zabiegi wpływają pozytywnie na elastyczność skóry.

ZADBAJ O WŁAŚCIWĄ PIELĘGNACJĘ PIERSI PO KARMIENIU!

Podczas karmienia piersi narażone są na ciągnięcie i szarpanie, ssanie i podgryzanie, dlatego zanim się uodpornią, a dziecko znajdzie właściwy sposób jedzenia może pojawić się ból i skaleczenia. Warto po karmieniu smarować brodawkę mlekiem, wietrzyć piersi, a do stanika wkładać kółka z miękkiej bawełny, a brodawki przemywać naparem z nagietka. Przy nadmiarze pokarmu konieczne jest sztuczne ściąganie, zapobiegające stanom zapalnym.

RÓB OKŁADY GRY ZAUWAŻASZ NIEDOBÓR POKARMU!

Jeśli mleko produkowane jest w mniejszych ilościach albo z trudnością wypływa trzeba pobudzić piersi. Można to zrobić ciepłym okładem, lekkim masażem od pachy do brodawki.

ZASTÓJ MLEKA W PIERSIACH

Zastój pokarmu w piersiach polega na powstaniu zatorów w przewodach mlecznych piersi. Zapalenia gruczołów mlecznych może wyglądać jak ostra postać grypy, podczas którego temperatura ciała może przekroczyć nawet 40 stopni. Usunięcie zapalenia wymaga wiele cierpliwości, ściągania pokarmu i przystawiania dziecka do piersi pomimo wielkiego dyskomfortu oraz bólu. Przydatne bywają również chłodne liście kapusty, którymi okłada się pierś.

Poprzedni

Czego unikać na diecie czyli 5 najgorszych przekąsek powodujących tycie

Zabiegi na zmarszczki na szyi

Następny

Dodaj komentarz