Jak dbać o prawidłową wagę dziecka?

, Tagi , ,

W dzisiejszych czasach dla tak wielu dzieci główny element dnia stanowi czas spędzony przed komputerem, a wśród przekąsek królują niezdrowe i tuczące fast foody, chipsy oraz napoje gazowane. Kultura fizyczna praktycznie zanika. 

Otyłość utrudnia rozwój

Coraz więcej dzieci ma problemy z otyłością. Są to problemy, których nie wolno nam lekceważyć. Mówimy przecież nie tylko o konsekwencjach zdrowotnych, ale także o trudnościach takiego młodego człowieka z zaakceptowaniem samego siebie, czego efektem bardzo często są skomplikowane kontakty z rówieśnikami. Innymi słowy – otyłość może bardzo utrudnić prawidłowy rozwój.  Nie wspominając już o problemach zdrowotnych, słabej kondycji, zagrożeniu cukrzycą. Tym bardziej zasadne wydaje się pytanie: jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Głodówka to zły pomysł

Zacząć musimy oczywiście od zmiany diety. Eksperci podkreślają, że najlepszym sposobem na racjonalne odżywianie jest pięć posiłków dziennie. Ich łączna wartość musi odpowiadać tej, jaką powinno otrzymywać dziecko o prawidłowej wadze. Wbrew powszechnemu myśleniu, w przypadku sporej liczby zbędnych kilogramów głodówka nie będzie bowiem dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o rozwijający się, młody organizm. Dziecko nie może chodzić głodne. Wszystko musimy robić z głową, a więc stopniowo. Tak, by organizm dziecka miał czas przyzwyczaić się do nowej sytuacji i ją zaakceptować.

Dziecko samo musi chcieć

Pamiętajmy jednak, że dziecko samo musi się przekonać do słuszności diety. Bo i co z tego, że w domu będzie jadać wedle określonych przez nas reguł, jeśli poza domem nadal sięgać będzie po słodkie przekąski czy chipsy? Dlatego musimy wytłumaczyć mu, że dla swojego dobra sam powinien wybierać owoce i warzywa, które również świetnie smakują, ale są znacznie zdrowsze. W diecie dziecka dominować powinny warzywa, gdyż owoce także są tuczące, szczególnie te najsłodsze. Dlatego sama zamiana słodkich batonów na słodkie owoce nie sprawi, że dziecko schudnie. Pamiętajmy, że warzywa, szczególnie te ugotowane mogą odstręczać z powodu zapachu i mdłego smaku. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywać warzywa w smacznym sosie. Uważajmy by ten także nie był zbyt kaloryczny. Jeśli zaś do tej pory nagradzaliśmy dziecko cukierkami czy czekoladą, pomyślmy o innym rozwiązaniu. W ten sposób słodycze przestaną kojarzyć mu się z chwilami sukcesów.

Pokażmy dziecku, że można inaczej

Większą wagę zacznijmy też przywiązywać do aktywności ruchowej naszej pociechy. Początkowo dziecko może być co prawda oporne, ale jeśli będziemy w stanie pokazać mu inne ciekawe formy spędzania czasu, niebawem samo się do tego przekona. Nie ma większej frajdy niż rodzinna wycieczka rowerowa połączona z piknikiem w plenerze. Zapytaj dziecko jakie ma preferencję i co lubi robić. Może dobrze pływa? Wtedy warto zapisać je na basen.

Zapisz dziecko do klubu

Najlepiej, jeśli uda nam się namówić dziecko do uczestnictwa w kółku zainteresowań albo zajęciach sportowych jakiegoś klubu. Optymalna będzie ta druga opcja, bo w ten sposób na jednym ogniu upieczemy dwie pieczenie. Z jednej strony – dziecko zacznie się regularnie więcej ruszać, co bardzo pomoże mu w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, z drugiej – mając głowę zajętą innymi sprawami, nie będzie myśleć o jedzeniu.
Podsumowując, jeśli nasze dziecko ma problemy z otyłością, pamiętajmy, że nie muszą one trwać w nieskończoność. Wystarczy tylko mocne postanowienie (i nasze, i samego dziecka) pozbycia się zbędnych kilogramów. Dzięki temu zyskają i zdrowie naszej pociechy, i jej samopoczucie.

Poprzedni

Jak odchudzić twarz?

Dieta CDK

Następny

Dodaj komentarz