Jak efektywnie biegać?

, , Tagi

Jak efektywnie biegać? Na to pytanie odpowiedzi szuka wielu początkujących biegaczy. Przed rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem warto zapoznać się z pewnymi praktycznymi wskazówkami, które to zoptymalizują Wasze treningi. Wystarczy znajomość kilku prostych zasad biegania, aby osiągnąć jak najlepszy wynik, najniższym możliwie kosztem.

Biegać długo

Ludzki organizm spala tłuszcz dopiero po 20 minutach ciągłego wysiłku. Przy bieganiu do produkcji energii wykorzystujemy glukozę i kwasy tłuszczowe, które to są „paliwem” dla naszego ciała. Mniej więcej przez pierwsze 20 minut treningu energia pochodzi ze spalania tłuszczu tylko w 20 procentach. Reszta zapotrzebowania na energię pokrywana jest z glukozy. Zamiana tychże proporcji następuje po ok 60 – 80 minutach. Dopiero po godzinie biegania zaczynamy spalać tłucz. Wiedza ta jest cenna dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli nie jesteś w stanie wytrzymać w ciągłym biegu przez tak długi czas, powinieneś stopniowo przyzwyczajać swoje ciało do wysiłku zaczynając od krótszych dystansów lub marszobiegów.

Szybciej nie znaczy lepiej

Im dłuższy czas ćwiczymy, tym więcej zbędnego ciałka spalimy. Po pokonaniu określonej trasy w wolniejszym tempie, człowiek spali więcej tłuszczu, niż jakby miał on biec po tej samej trasie przy maksymalnym wysiłku. Otóż tkanka tłuszczowa najlepiej spalana jest przy 70-75% naszego maksymalnego zakresu tętna. Niektóre źródła podają, że 65% tętna maksymalnego jest najbardziej optymalną wielkością. Do kontrolowania pracy tętna podczas biegu polecamy pulsometr, jednak nie jest on niezbędny. Odpowiednie tempo biegu uzyskasz wtedy, gdy będziesz biegł swobodnie, bez większej zadyszki.

Węglowodany na start

Węglowodany zawarte w produktach spożywczych są dla naszego organizmu niesamowitym źródłem energii. W razie nadwyżki są one kumulowane w mięśniach i wątrobie w charakterze rezerwy, która to będzie wykorzystywana przy większym wysiłku. Wspomaga również syntezę białka – podstawowego budulca mięśni. Nadmiar węglowodanów niestety może również zmniejszyć spalanie tłuszczu. Wzrost poziomu glukozy we krwi może również doprowadzić do produkcji tłuszczu zapasowego. W tym miejscu najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka.

Na czczo

Wokół kwestii biegania na czczo toczy się wiele zażartych dyskusji. Przeciwnicy twierdzą, że brak odpowiedniej dawki węglowodanów powoduje spalanie tkanki mięśniowej, dla której przelaliśmy dużo potu. Jednak aby doprowadzić do takiej sytuacji, organizm przez długi czas musiałby być niedożywiony. Dlatego przykładowo podczas biegania na czczo w godzinach porannych zalecana jest obfita kolacja poprzedniego dnia. Najlepiej wstać z łóżka na pół godziny przed rozpoczęciem treningu, aby organizm mógł się rozbudzić. Ważne jest również aby wypić przynajmniej szklankę wody.

Sport ma zbawienny wpływ zarówno na nasz organizm, jak i na samopoczucie. Dlatego zalecane jest bieganie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dla samego zdrowia. W zdrowym ciele, zdrowy duch! Dzięki powyższym wskazówkom na temat tego, jak efektywnie biegać, zoptymalizujecie swój program treningowy tak, aby osiągać wyniki bez wielkiego wysiłku.

Poprzedni

Herbata z cytryną i imbirem

Jak efektywnie ćwiczyć?

Następny

Dodaj komentarz